Последни вести

Најважни вести

На денешната седница Владата ги „замрзна" цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на о...

Димковски го презентираше буџетот за агросекторот за 2022 година

Денеска, заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски одржа п...

Видео: Силна ерупција на вулкан во Индонезија

Локалните жители бегаат од огромниот облак од пепел од вулканот Семеру. Се уште нема извештаи ...

Активни 8 037 КОВИД случаи, апел за што помасовна вакцинација

Активни 8 037 КОВИД случаи, апел за што помасовна вакцинација

Регистрирани се нови 342 случаи на Ковид-19, од направени 2.349 тестирања, седум починати и 348 оздравени пациенти. Од Министерството за здравство апелираат граѓаните да се вакцинираат, бидејќи само така ќе дојдеме до колектив...

Филипче: Институтот за радиологија во Скопје добива два апарати за магнетна резонанца

Филипче: Институтот за радиологија во Скопје добива два апарати за магнетна резонанца

-На овие апарати ќе се прават најсовремени снимки со што ќе се овозможи најпрецизна дијагноза за многу болести кај наши пациенти. Еден од модулите за дијагноза ги нема ниту во центрите во регионот. Во ЈЗУ Универзитетски Институт ...

Блокади и протести во повеќе од 50 градови во Србија

Блокади и протести во повеќе од 50 градови во Србија

Протестите се организираат со барање за ослободување на сите уапсени во претходните протести, повлекување на законот за експропријација и измени на законот за референдум и народната иницијатива. Централното место за блокадата ...

„Вашингтон пост": Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

„Вашингтон пост": Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Москва се подготвува да почне офанзива со „100 баталјони составени од тактички групи со проценета сила од 175.000 луѓе", а во офанзивата ќе бидат вклучени и тенкови, артилерија и друга опрема, изјавил за весн...

Студија: Изгледа дека Омикрон презел дел од генетскиот материјал на вирусот на настинка

Студија: Изгледа дека Омикрон презел дел од генетскиот материјал на вирусот на настинка

Новата варијанта на коронавирусот Омикрон најверојатно собрала најмалку една од нејзините многубројни мутации со тоа што презела парче од генетскиот материјал на друг вирус, најверојатно оној што предизвикува обична настинка, кој...

Намалена видливост во сообраќајот поради магла кај Стража

Намалена видливост во сообраќајот поради магла кај Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради појава на магла од 100 – 150 метри има на планинскиот превој Стража, од 50 – 100 метри во Крушево и до 100 ...

Шпионски софтвер на израелска компанија бил користен за хакирање на телефони на функционери

Шпионски софтвер на израелска компанија бил користен за хакирање на телефони на функционери

Доколку тоа се потврди, ова ќе биде првпат технологијата на таа компанија, која беше жестоко критикувана, да се користи против американски официјални лица. Цел на хакирањето биле вработени во Стејт департме...

ММФ планира да ја намали прогнозата за глобалниот раст поради новата мутација на вирусот

ММФ планира да ја намали прогнозата за глобалниот раст поради новата мутација на вирусот

– Новиот сој на вирусот кој може многу брзо да се шири може да ја разниша довербата и во таа смисла веројатно ќе имаме ревизија под нашите проекции за глобален раст од октомври, изјави Георгиева. Во октомври ММ...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube