Најважни вести

Полицијата привела едно лице кое повикувало на пречрктување на гласачки ливчиња

На оваа тема во вестите ја вклучуваме Јана Јосифоска со последните информации.

Почна изборниот процес, право на глас денеска имаа болните од Ковид-19

Од таму посочија дека иако гласањето се одвивало во тешки услови, поради коронавирусот, денот пом...

„Само Вистина" со д-р Никола Пановски

Се исполнија псимистичките прогнози, состојбата е резултат на непочитување на мерките, особено шт...

Во кафулиња и ресторани не мора да седат само двајца на маса

Во кафулиња и ресторани не мора да седат само двајца на маса

Владата на денешната седница ги укина ограничувањата кои предвидуваа во угостителските објекти да може да седат само по двајца на маса или четворица ако се од исто семејство со што практично се олеснува соборањето и седењето по к...

Владата ги донесе Протоколите  за работа на базените и плажите

Владата ги донесе Протоколите за работа на базените и плажите

Владата на денешната 76-та седница ги усвои протоколите што ги предложи Комисијата за заразни болести, а кои се однесуваат на работата на базените и на плажите во тек на пандемија со КОВИД-19. Согласно Протоколот за работата н...

Во Србија најголем број заболени на респиратори, починаа уште 12 лица

Во Србија најголем број заболени на респиратори, починаа уште 12 лица

На респиратори има 154 пациенти, што е најголем број од почетокот на епидемијата на корона во Србија. Во текот на вчерашниот ден, бројот на ново заразени лица во таа земја се намали (вчера 287) во однос на претходниот ден, но ...

34 милиони Кинези се во опасност од страшните поплави (ВИДЕО)

34 милиони Кинези се во опасност од страшните поплави (ВИДЕО)

Поплавите во јужна Кина погодија скоро 34 милиони луѓе, а не се очекува да престане дождот во наредните денови, јавуваат државните медиуми . Обилните дождови ги претворија улиците во реки и ги поплавија зградите. Од почеток...

Јужна Америка стана втор најпогоден регион во светот од коронавирусот

Јужна Америка стана втор најпогоден регион во светот од коронавирусот

Со 144.758 смртни случаи од „ковид-19“ до денеска наутро, регионот ги надмина САД и Канада и е зад Европа, која има 202.505 смртни случаи. Бразил е земја со најголем број со 72.100 смртни случаи, или скоро половина...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube