Последни вести

Најважни вести

По посетата на Вархеји поместени позициите за законот!

Засега не е познато во кој формат би се одржала средбата - дали меѓу работните групи или таа ќе п...

Осум дена притвор за поранешниот вработен во Централен регистар Јакимовски

По пријава за семејно насилство Скопското јавно обвинителство побара притвор за поранешниот врабо...

Истражување: Аерозагадувањето ризик фактор и за должината на животниот век

На лицата кои починале како последица од загадениот воздух во просек им е скратен животниот век з...

Во пукање во САД убиени четири лица

Пукањето се случило во градот Грантсвил а осомничениот напаѓач е уапсен. Како што се наведува, ранетото лице е згрижено во болница, пренесе „Си-Ен-Ен“. Полицијата соопшти дека имало еден напаѓач, но неговиот иде...

Најнискиот човек на светот почина на само 27 години

67 центиметри високиот Кхагендра се борел со пневмонија и починал во болница во Непал. Кхагендра е внесен во Гинисовата книга на рекорди како најнизок човек на светот способен да се движи во 2010. Тој прв пат се појавил во ...

Во јуни државата Франција изгубила судски спор поради загадувањето!

Француската држава не успеа да стори доволно за да го ограничи загадувањето на воздухот околу Париз, се вели во пресудата откако мајка и ќерка со респираторни проблемија тужеле државата. Ова е прв случај од ваков вид, во кој Ф...

Видео: Успешно полета роботот птица со вистински пердуви

Додека авионите маневрираат така што ја менуваат позицијата на крилните елементи, птиците тоа го прават со менување на обликот на крилото во зависност од тоа на кој начин летаат. Токму на тој начин се зголемува ефикасноста на ...

Инстаграм воведува опција која корисниците долго ја чекаа

„The Verge“ пушува дека се работи за тест, а дека опцијата за праќање директни пораки на Инстаграм преку веб страницата ќе им биде овозможена на сите корисници нешто подоцна. Моментално оваа опција им е достапна на...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми