Последни вести

Најважни вести

Грозоморно убиство во Кочани, со 40 убоди со нож усмртил 46 годишна жена пред нејзината куќа

Четириесет и шестгодишна жена е почината од убоди со нож пред куќата во која живеела во Кочани. У...

Османи: Седумтемина наши државјани од Бањска, Косово се враќаат дома

Како што претходно соопштија од МНР тие биле сместени во хотел, во непосредна близина на манастир...

Филип Петровски и Љубиша Николовски во „Само Вистина“

Дали преписките на поранешниот и актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, значат подготвување терен ...

Сите приоди кон Бањска се уште се блокирани, на Косово денеска мирно, но тензично

Сите приоди кон Бањска се уште се блокирани, на Косово денеска мирно, но тензично

Ден по вооружениот судир во кој загинаа најмалку четворица Срби и еден припадник на косовската полиција, на терен се уште има засилено полициско присуство и оклопни возила. Косовските власти презентираа дел од оружјето за кое вел...

Трајанов: Ситуацијата е во критична фаза, ЕУ немоќна да ја разреши ситуацијата

Трајанов: Ситуацијата е во критична фаза, ЕУ немоќна да ја разреши ситуацијата

Ситуацијата на Косово е во критична фаза по вина и на Белград и на Приштина, смета лидерот на Демократски сојуз и поранешен министер за внатрешни работи Павле Трајанов.  Тој цени дека Брисел нема механизам да ги натера да...

Поради оштетување на 1000 прагови во прекин железничкиот сообраќај на релација Скопје-Битола

Поради оштетување на 1000 прагови во прекин железничкиот сообраќај на релација Скопје-Битола

До оштетувањето дошло откако изминатите два дена избиле пожари во близина на селата Слепче и Тројкрсти, кај Прилеп, па сега ќе мора да се санира штетата. Никола Марков, од Македонски железници-Инфраструктура верува дека пробле...

Ковачевски оптимист за уставните измени, без коментар за кавгата меѓу Мицкоски и Груевски

Ковачевски оптимист за уставните измени, без коментар за кавгата меѓу Мицкоски и Груевски

Премиерот Ковачевски не сака да ја коментира кавгата меѓу Мицкоски и Груевски и обвинувањата дека екс премиерот и помагал на власта за уставните измени, но вели дека останува оптимист за гласови во Собранието од опозиционери кои ...

Министерство за правда: Вонреден надзор во КПД Идризово

Министерство за правда: Вонреден надзор во КПД Идризово

Управата за извршување на санкции на 19.09.2023 година изврши вонреден наздор во КПД Идризово со цел да се проверат наводите на осудените лица Тони Денковски и Јанко Јаневски за закани по живот, рекет и уцени. Во врска со наво...

Вучиќ го информирал рускиот амбасадор дека Курти спроведува етничко чистење на Косово

Вучиќ го информирал рускиот амбасадор дека Курти спроведува етничко чистење на Косово

Синоќа најавената средба на српскиот претседател Александар Вучиќ со рускиот амбасадор во Белград, Александар Боцан-Харченко, по вооружената пресметка околу манастирот Бањска, денес наутро се одржа и на неа Вучиќ го информирал ру...

Фото: Се појавија нови снимки од терористичкиот напад на 11 септември во Њујорк

Фото: Се појавија нови снимки од терористичкиот напад на 11 септември во Њујорк

 Кулите на Светскиот трговски центар се урнаа во рок од два часа по ударот на авионот. Овој напад се смета за најсмртоносниот терористички напад на сите времиња на американско тло, а поради него САД објави војна на терористи...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube