Најважни вести

МВР распиша потерница по Груевски

Ова следува откако Кривичниот суд неколку денови не можеше да го најде Груевски на домашната адре...

Заев: Очекувам дека Груевски нема да си дозволи да бега

– Јас очекувам дека нема да си дозволи да се трага по него. Tој велеше дека нема да си дозв...

Полицијата продолжува да трага по Груевски, откако не го најде дома

Од МВР за МИА велат дека полицијата продолжува да постапува по потерницата распишана по Груевски ...

ВМРО-ДПМНЕ: Се води хајка против Груевски

Единствениот политичар аболициран за тежок криминал, Зоран Заев нарачал медиумите да бидат повикани пред домот на пратеникот и почесен Претседател на ВМРО ДПМНЕ , Никола Груевски за да кулминира хајката врз него. Медиумските зага...

Макрон: Јас и Трамп сме аутсајдери во политиката

-Веројатно поради тоа сме многу сложни во борбата против тероризмот. Знаеме каде не се сложуваме, клима, трговија, мултилатерализам, но многу добро соработуваме бидејќи имаме редовни и директни разговори, изјавил Макрон за СНН. ...

Утре магла, од среда пад на температурите

Како што информира УХМР, заладувањето е условено од умерен, повремено засилен северен ветер што ќе придонесе за расчистување на воздухот по котлините. Од утре утринските температури ќе се движат од -4 до 5, а дневните од ...

Папакоста бара Македонија да даде дополнителна толкувачка изјава во врска со јазикот и државјанството

Папакоста е независен пратеник, лидер на партијата НЕО и дел од владата на Ципрас, чиј глас може да биде клучен за обезбедување мнозинство ако Преспанскиот договор дојде на гласање во грчкото Собрание. Во интервју за грчката н...

Сотир Костов и Исмет Рамадани во „Само вистина“

Почитувани гледачи, понеделник ден за политички дуел на две антагонисктички гледишта а една Само Вистина, дали и во 21-от век на една страна ќе биде светот, на другата македонските граѓани и боговите, вечерва на жешкиот икс, анал...

Предлог-буџет за 2019: Приходите 210.8, расходите 228.5 милијарди денари, раст на БДП од 3,2 отсто

 На денешната јавна презентација на Предлог-буџетот за следната година пред коморите, синдикатите, невладиниот сектор и медиумите. Буџетот за 2019 година е проектиран на раст од 3,2% на БДП.  Притоа, Министерството з...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми