Бондовиот „Aston Martin“ продаден на аукција

Автомобилот „Aston Martin DB5“ користен на снимањето на последниот филм за Џејмс Бонд е продаден на хуманитарна аукција за 2.922.000 фунти.

„Aston Martin“ го продаде гореспоменатиот „DB5“ на аукцијата „60 години Џејмс Бонд“ на лондонската куќа Кристи, на која се собираа пари за „ The Prince''s Trust “, како помош на ветераните на британските специјални сили и разузнавачките агенции.

Автомобилот има реквизити како што се LED регистарски таблички и митралези во фаровите и е еден од 25-те продадени предмети на аукцијата на Кристи, кои собраа вкупно 6.103.500 фунти за 45 различни потреби.

Часовникот „ Omega Seamaster “ што го носеше актерот Даниел Крег во „ No Time to Die “ беше продаден за 226.800 фунти, меѓу другото, фустанот што го носеше Ана Де Армас беше за 37.800 фунти, а кинеската маска и зимската јакна на Реми Малек отидоа за 107.100 фунти.

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер