Пратениците сметаат дека повеќе пари ќе помогнат во надминување на лошата состојба во затворите

Во затворите владее корупција, а инволвирани се и службени лица, истакна заменичката Народен правобранител, Васка Бајрамовска Мустафа, на јавната расправа во Собранието за состојбата со човековите права.

Таа додаде и дека во Охрид, само 3 дена откако во посета на затворот била група пратеници, кои не забележале вршење тортура, Омбудсманот, заедно со доктор- форензичар, констатирал повреди врз малолетно лице, предизвикани од гумена палка и побара случајот да се истражи.

Пратениците пак, посочија дека проблемите со затворскиот систем би се решиле со поголеми финансии.

Претставничката на Управата за извршување санкции, Билјана Зефиќ, наброја само дел од нелогичностите со кои се соочуваат во секојдневната работа. Иако долгогодишна забелешка е недостигот од медицински кадар во затворите, овој пат ресорното Министерство решило да ги повлече сите доктори во ЈЗУ, поради генералниот недостиг на здравствени лица во земјава. Воедно, затворениците имаат и проблем да се чујат со своите најблиски – повеќе не се изработуваат и не функционираат картичките за јавните говорници поставени во затворите.

Пет дедовци и една баба уапсени заради секс во парк

Шест пензионери се уапсени во парк во Конетикат, САД, каде полицијата ги фатила во групен секс.

Се ова се случило минатата недела во Фирфилд откако полицијата добила дојава дека на ова место често се случуваат вакви ескплицитни евенти.

Уапсени се Даниел Добинс (67), Ото Д. Вилиамс (62), Чарлс Л. Ардито (75), Џон Линартз (62), Ричард Батлер (82) и неговата сопруга Џус Батлер (85).

Сите се обвинети за нарушување на јавниот ред и мир, еден од пензионерите е пронајден како во својот автомобил седи насмеан без никаква облека на себе.

Полицијата ги зголемила мерките за безбедност на тоа подрачје откако имало повеќе пријави за сексуални активности на сомнителни парови.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е очаен, заглавен во криминал и корупција

Заев е очаен. Заглавен во криминал и корупција бара помош и поддршка за да го оттргне вниманието од себе.

Искусните го избегнуваат бидејќи знаат дека му се ближи крајот и затоа мора да ги враќа кадрите со кои ја креираше коалицијата со криминалот и мафијата. Затоа мора да бара по некој млад и неискусен кој ќе му поверува дека целиот проблем бил во “еден криминалец, суетен новинар и п.дер”.

Театарот наречен метла денеска го донесе целиот прав на Бихаќка. Зоран Заев ги остави Оливер Спасовски, Мухамед Зекири и Дамјан Манчевски на функција.

И по мурто, дојде курто. СДСМ и понатаму останува истата криминална, корумпирана, неморална партија.

Спасовски, кој наместо да ги штити граѓаните, го штити криминалот и понатаму е на функција. Манчевски кој брка политички неистомисленици уште ќе има одлучувачка моќ. Зекири кого јавноста не го памети по ништо корисно останува на позиција.

Заев покажа дека СДСМ нема намера да ја реформира. Таа останува дувло на криминалот.

Заев покажа и дека е спремен се да направи, само за привидно да се дистанцира од случајот Рекет, па ги пушта низ вода сите, само да се амнестира, иако тој е главата на криминалниот октопод.

СДСМ денес докажа дека го трча последниот круг на власт.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

Семејството Ердоган угости сијамски близначки

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган и неговата жена Емине Ердога угостија сијамски близначки, сестрите Танрикулу.

-Им посакувам на сестрите Ајше и Сема се најубаво, тие две нас ни донесоа позитивна енергија и позитивни мисли во овие тешки времиња, рекла Емине Ердоган.

притисни ентер