Архивот во Дубровник откри писма со детали од патувањето на Магелан околу светот (ВИДЕО)

Државниот архив во Дубровник на јавноста и претстави транскрипти од писма од двајца учесници во експедицијата на португалскиот морнар и истражувач Фердинанд Магелан на нивното прво патување околу светот, чувани уште од 16 век.

Ловро Кунчевиќ од Институтот за историски науки на Хрватската академија на науките и уметностите во Дубровник истакнал дека писмата се објавени во 1899 година од Еуген Ѓелчиќ, чиј брат Јосип бил долгогодишен архивист во Дубровник и автор на првиот модерен каталог на архиви.

Кунчевиќ потсетил дека по смртта на Магелан на Филипините во 1521 година, командата на експедицијата и бродот „Викторија“ ја презел капетанот Хуан Себастијан Елкано, кој го известил шпанскиот император Карло V, кој бил патрон на португалецот Магелан, со писмо за успешното пловење по светот и драматичното тригодишно патување..

"Елкано го известува спонзорот на експедицијата дека експедицијата успеала и дека, за жал, само еден од 18 бродови се вратил со 18 членови на екипажот. Ја споменува смртта на Магелан и дека експедицијата сепак успеала да стигне до Молука, во денешна Индонезија, архипелаг богат со зачини, исто така главната цел на потфатот “, рече Кунчевиќ.

Во писмото до царот, Елкано го опишува напорното патување за време на кое екипажот јадел само ориз и пиел вода, плашејќи се да не затанат некаде бидејќи големи делови од тој дел на Азија биле под контрола на конкурентите на Португалија.

„Елкано го нагласува пловењето околу Земјата како најважно достигнување и го моли кралот да им ја додели ветената награда на остатоците од неговиот екипаж“, рече Кунчевиќ. Тој посочува дека преписот на писмото на Елкано се чува во неколку други европски архиви и дека далеку помалку познато е уште едно писмо, на навигаторот на Магелан, Џовани Батиста ди Понзороне, кој во 1521 година од Молука, каде што капетанскиот брод „Тринидад“ морал да престојува поради големо оштетување, пишувал до непознат примач за најдраматичниот дел од патувањето.

Понзороне пишува дека по смртта на Магелан, двата преостанати бродови успеале да стигнат до Молука и да воспостават срдечни врски со локалните владетели. Тој споменува дека островите се богати со зачини и злато и дека успеале да го најдат она на што се надевале.

"Кога два брода полни со скапоцен товар испловија, се покажа дека" Тринидад "е оштетен и има потреба од долготрајни поправки. Не сакајќи да губат време и сакајќи да ги искористат предностите на поволните ветрови, беше одлучено бродовите да се одделат“, рече Кунчевиќ.

Тој посочил дека писмото покажува дека е напишано набрзина, во време кога на Понзороне му било јасно дека мора да остане во Молука.

"Тој го моли примачот да внимава на неговиот син, кој ќе заплови со" Викторија ", не знаејќи дека никогаш повеќе нема да го види. И двајцата починале во продолжението на патувањата", рече Кунчевиќ.

Тој, исто така, издвоил детал во кој Понзороне споменува испраќање папагал до примачот, истакнувајќи дека ако птицата умре, тој ќе му донесе нова.

Тоа е единствената позната копија од тоа писмо што е зачувана во архивите на Дубровник. Двете писма, заедно со други вести од целиот свет, биле испратени до Владата на Република Дубровник во 1523 година од дипломатот Јаков Баничевиќ, по потекло од Корчула. Списите биле уредно препишани и сочувани.

„Писмата се пример што јасно потврдува дека архивата на Дубровник е важна за светската историја“, заклучи Кунчевиќ.

Писмата ќе бидат изложени во Лазарети до 25 септември како додаток на изложбата „Најдолгото патување - првото пловење низ светот“.

Руски боксер со голи раце убил мечка, која смртно го повредила неговиот пријател

Од Русија доаѓаат вести кои делуваат како приказна од хорор филмови.

Илја Медведев, 23-годишен руски боксер, со пријателот ловел риба во Сибир кога ги нападнала мечка. Пријателот Вјечеслав Дудник бил нападнат и убиен од мечката, а потоа се свртела кон Медведев. Боксерот извадил пиштол и пукал, но мечката му го исфрлила од рака. Сепак, Медведев успеал да извади нож и да го избоде животното.

„Имаше крици, а потоа и пукотници. Кога пристигнав, видов дека Вјачеслав е мртов“, рекол рибар кој бил во близина и кој го префрлил Медведев во болница.

Според Дејли Мејл, тој има сериозни повреди и е во критична состојба.

Полициско куче изгризало навивач во Холандија, неговите колеги го нападнаа полицискиот коњ

На синоќешниот натпревар во Лигата одигран во Ротердам помеѓу Феенорд и Унион Берлин, имало жесток судир помеѓу германските навивачи и холандската полиција.

Според германски Билд, претставниците на навивачите тврдат дека конфликтот настанал поради лошата организација. Наводно, имало премал број вработени кои ги прегледувале ковид-потврдитее, а некои скенери биле неисправни.

Потврдите за Ковид се разгледувале многу бавно, што резултирало со голема гужва пред влезот и нервоза кај околу 2400 фанови.

Полицијата во Ротердам известува за настаните сосема поинаку. Велат дека биле цел на група хулигани и се судриле со полицијата. При жестоката тепачка имало повеќе повреди. Еден навивач бил каснат од полициско куче, а хулиганите повредиле полициски коњ. Имено, фрлањето пиротехнички средства го исплашило, па паднал со полицаецот кој го јавал.

Портпаролот на Унион ги поддржал навивачите и тврди дека организацијата била навистина лоша и дека повеќето навивачи целото прво полувреме го поминале во ред пред стадионот. Снимките и сликите, вели, ја потврдуваат крајната бруталност на домашната полиција во пресметката со навивачите.

Позната холивудска актерка е уапсена за време на протестите пред Белата куќа (ВИДЕО)

Полицијата во Вашингтон ја уапси актерката Алиса Милано додека протестирала со група истомисленици пред Белата куќа, барајќи промени на правото на глас.

„Само што бев уапсена додека протестирав и барав од администрацијата на Бајден и Сенатот да го искористат своето право и да го заштитат правото на глас. Застанете со мене и кажете им гласно на Сенатот и Белата куќа дека секој мора да ги има тие права, без разлика каде живеат ", напишала актерката на нејзиниот профил на Инстаграм.

Полицијата прво ја предупредила актерката дека заедно со членовите на здружението People for the American Way мора да се тргне од областа, во спротивно ќе мора да ги уапсат според законот кој забранува собирање толпи и окупирање на улици и тротоари.

Патем, актерката пред протестот објавила дека може да биде уапсена. „Денес ќе ризикувам апсење бидејќи минатата година беа воведени 425 закони кои го ограничуваат правото на глас“, рече Милано во видеото објавено на Твитер. „Затоа ќе барам нашиот претседател да направи се` што е во негова моќ за да ги усвои Законот за слобода на гласот, Законот за правата на глас на Џон Луис и Законот за државност на ДЦ“.

Актерката од порано е позната по својот политички активизам, а во 2019 година зборуваше за своето лично искуство со абортусот во знак на протест против рестриктивните закони, кои ги нарече „напад врз женските тела“.

притисни ентер