Археолози во Израел пронашле цело јајце, старо илјада години

Израелските археолози за време на ископувањата во градот Јавне пронашле недопрено пилешко јајце старо околу 1.000 години, кое се смета за едно од најстарите во светот, објави Израелскиот институт за антиквитети (ИАА).

"Ова е многу ретко откритие во Израел и во светот. Пронаоѓањето фрагменти од лушпи од јајца е секогаш интересно откритие кога работиме на ископувањата, но тоа е релативно вообичаено, додека наоѓањето на цело јајце е навистина уникатен феномен", вели д-р. Ли Пери од ИАА, пишува Jерусалим пост.

Јајцето е пронајдено во област што датира од византискиот период (од 4-ти до 7-ми век од нашата ера).

„Бидејќи пукна, повеќето од внатрешните содржини протекоа, но дел од жолчката беше зачуван, што ќе ни овозможи да истражуваме понатаму“, рече Гал.

Таа рече дека заедно со колегите археолози откриле септичка јама од исламскиот период како дел од локалитетот, и не биле малку изненадени кога таму забележале необичен предмет.

"Одличното зачувување на јајцето веројатно се должи на условите во кои лежело со векови, заштитено во септичка јама со мек човечки отпад. Всушност, тоа го зачувало толку добро", изјави археологот АЛ Нагорски од IAA.

"Дури и денес, јајцата ретко преживуваат долго во картонска амбалажа во супермаркетите. Неверојатно е да се помисли дека е откритие старо 1.000 години", додава тој.

"Кокошките беа припитомени релативно неодамна во Југоисточна Азија, пред околу 6.000 години, но им требаше долго време да станат дел од исхраната на човекот. Тие беа користени за други цели, како што се борби со петли. Бидејќи се сметаа за привлечни животни, ги изложувале во древните зоолошки градини и им ги даваа на кралевите “, рече Гал.

Јајцето пронајдено во градот Јавн се распукало и се скршило откако било отстрането од местото каде што е откриено, но наскоро било вратено во првобитната состојба во лабораторијата.

Уникатното јајце е откриено од археолозите како дел од проектот за изградба на нов градски кварт и, во согласност со израелскиот закон, локалитетите треба да бидат заштитени пред да започнат какви било градежни работи.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер