12 тајни на кралицата Елизабета Втора

Го прекршила законот, заминала во војска, работела „машка“ работа....., се само дел од тајните на британската кралица Елизабета Втора.

Како монарх со најдолго владеење во Британија, кралицата Елизабета Втора е светски симбол на благородништво и милост. И покрај тоа што со децении живееше пред камерите, Нејзиното Височество отсекогаш ја чувала својата приватност и верувала во одржување на мистеријата на монархијата.

Можеби затоа овие 12 малку познати факти за посветената сопруга, вљубената баба и независната жена се толку шармантни.

Се омажи со нејзиниот братучед.

Кралицата и принцот Филип ги делат истите прабаба и прадедо: кралицата Викторија и принцот Алберт, кои и самите биле први братучеди. Ова ги прави трети братучеди.

Имала само 13 години кога се заљубила во принцот Филип

Принцезата Елизабета била само тинејџерка кога го запознала храбриот 18-годишен Филип Маунтбатен, кој тогаш бил кадет во британската морнарица. Тие двајца почнале да се допишуваат кога таа имала 13 години и продолжиле неколку години додека тој бил на море. Кога Елизабет имала 17 години, знаела дека тој е човекот со кој сакала да се омажи.

Тајно свршена три години.

Во 1946 година, Филип бил виден како и помага на принцезата да го облече палтото на свадбата на нејзината братучетка и била забележана поврзаност меѓу нив. Двојката тогаш била тајно свршена, но Палатата чекаше три години, додека Елизабет не наполни 21 година, за да го објави официјалното соопштение.

Нејзиниот брак со принцот Филип постави рекорд по долговечност.

Кралската љубовна приказна на Елизабета и Филип го издржа тестот на времето. Во брак беа рекордни 73 години! Во 2007 година, Нејзиното Височество стана првиот британски монарх кој прослави годишнина од дијамантската свадба,60 години брак.

Филип ѝ дал прекар по зеленчукот.

Кралицата била нагалено наречена „зелка“ од нејзиниот сопруг. Никој не знае со сигурност зошто, но „Сандеј тајмс“ во 2006 година шпекулираше дека можеби потекнува од француската фраза „mon petit chou“, што во превод значи „моја мала зелка“ и „моето мало лиснато колаче“.

Кралицата Елизабета беше голем обожавател на серијата „Downton Abbey“.

Кралицата никогаш не пропушти ниту една епизода од омилената британска драма и се вели дека уживала да им укажува на ретките историски грешки на серијата на секој што го гледал со неа.

Секој ден таа го пиела овој пијалок пред ручек.

Се вели дека нејзиното височество уживало во дневен коктел од џин и Дубоне пред нејзиниот пладневен оброк.

За време на Втората светска војна, таа работела како механичар.

Кралот Џорџ Шести не сакал неговата ќерка да се пријави, но на крајот попуштил. Принцезата Елизабета се приклучи на Територијалната служба за помошни жени во 1945 година, со што стана единствената жена член на кралското семејство што се приклучи на војската. За време на војната, таа работела како механичар и возач на камион

Во еден момент, таа одлучи да не посвојува повеќе кучиња корги.

За време на нејзиниот живот, кралицата поседувала повеќе од 30 кучиња од расата велшки корги Пемброк, од кои сите биле потомци на нејзините прво корги, Сузан.

Последната, Вилоу, почина во 2018 година. Иако имала неколку корги во кралското домаќинство, кралицата наводно му рекла на својот персонал дека нема да донесе уште едно корги во Бакингемската палата поради нејзиното здравје и возраст.

Пишувала пораки на Скајп со нејзините правнуци.

Според сите сметки, кралицата била посветена прабаба која е исклучително блиска со нејзиното растечко потомство на правнуци. „Ган-Ган“ (како што ја нарекуваше принцот Џорџ) користеше Skype за да одржува контакт со децата кога беше отсутна и секогаш им носеше мали сувенири од нејзините патувања.

Таа е единствената личност во Обединетото кралство на која и било дозволено да вози без дозвола.

Нејзиното височество никогаш не полагала возачки испит и нејзините автомобили немаат регистерски таблички, но кралицата отсекогаш сакала да седи зад воланот. Таа немаше возачка од една едноставна причина: не и требаше - сите возачки и останати документи се издаваат на нејзино име во ОК.

Кралицата Елизабета присуствуваше на нејзината прва модна ревија во 2018 година.

И покрај нејзината доживотна љубов кон модата, кралицата го направи своето прво појавување во првиот ред само во 2018 година за време на модната недела во Лондон на ревијата на идниот дизајнер Ричард Квин. Таа седеше до модниот волшебник и главна уредничка на Вог, Ана Винтур. Лесно се забележуваше столот на нејзиното височество - беше единствениот со специјално кадифено перниче.

Гутереш нареди истрага по веста дека нигериската војска врши насилни абортуси

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш побара истрага за наводите дека нигериската војска спроведува програма за систематски и принудни абортуси, изјави портпаролот на ОН Стефан Дујарик.

Нигериската војска води тајна програма за абортус во североисточниот дел на земјата, која систематски и незаконски се спроведува најмалку од 2013 година.

Како дел од програмата, биле прекинати најмалку 10.000 бремености, а многу од тие жени и девојки биле киднапирани и силувани од исламистички милитанти, според сведоштвата на десетици очевидци и документација до која дојдоа медиумите. „Генералниот секретар со загриженост ги забележува наводите за систематски и присилни абортуси, наводно извршени од нигериската војска врз жени и девојки нападнати од Боко Харам“, напиша портпаролот на ОН Стефан Дујарик во е-пошта.

„Овие наводи заслужуваат темелна истрага и спроведување на итни корективни активности и мерки за одговорност, доколку е потребно. Дујарик не прецизираше кој треба да спроведе таква истрага, ниту пак навлегол во други детали. Нигерискиот министер за одбрана вчера изјави дека војската нема да го истражи извештајот, велејќи дека тоа не е точно. Нигериската влада немала коментар.

Бразилска манекенка ги збудале навивачите во Катар

Бразилската манекенка Изабел Гуларт (38) го привлече вниманието кога од трибините ги следеше натпреварите на Бразил.

Заносната бринета соодветно носи жолт ансамбл додека на ракавите ѝ е закачено знамето на нејзината татковина. Оставајќи малку на имагинацијата во тесната облека, Гуларт ја покажа својата завидна фигура и витките нозе. Ја оставила пуштена косата додека се фотографира со насмевка.

Манекенката, која е свршена со германскиот голман Кевин Трап, беше видена како скока од радост на трибините кога Бразил ја победи Јужна Кореја. Резултатот беше 4:1, а со тоа и Бразил го резервира своето место во четвртфиналето. Вечерва, кога Бразилците беа елиминирани од Хрватска, таа не беше забележана на трибините. .

Гуларт беше ангел на Викторија Сикрет од 2005 до 2008 година, а познат е и како модел за Sports Illustrated Swimsuit Issue и Armani Exchange.

САД со санкции за 65 лица и ентитети од 17 земји, за корупција и повреда на човековите права

На Меѓународниот ден за борба со корупцијата и во пресрет на Денот на човековите права, САД преземаат десетина акции за промоција на повикот за одговорност за вршителите на корупција и за повредите на човековите права.

САД преземаат десетина акции за промоција на повикот за одговорност за вршителите на корупција и за повредите на човековите права, а со санкции и визни ограничувања за 65 лица и ентитети од 17 земји, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

– Руската инвазија на Украина е суров потсетник дека корумпираните режими се меѓу оние кои најмногу вршат повреди на човековите права и злоупотреби. САД преземаат акции за адресирање на овие сеприсутни глобални предизвици, изјави денеска државниот секретар Ентони Блинкен.

Некои од тие лица и ентитети кои се ставени на списокот на санкции, а според Глобалниот акт Магнитски и Статијата 7031(с) за визни рестрикции на Стејт департментот, се од Иран, Кина, Русија, Северна Кореја, Хаити и Шри Ланка.

Под санкциите на САД се ставени и Централната изборна комисија на Русија и неколку службеници од администрацијата на претседателот Владимир Путин.

– Ја повторуваме нашата осуда за бруталните чинови на насилство на Иран врз мирните демонстранти, тековното негирање на човековите права и основни слободи и сеприсутната репресија и државно спонзорираното насилство врз жените, истакна Блинкен.

– Нашите акции се да ги нарушат и одвратат неселективните задржувања и физичко насилство од страна на Кина врз членови на верски малцински групи во Автономниот регион на Тибет и оние на Северна Кореја каде се забранува слободата на дижење, се напаѓаат барателите на азил и се експлоатира трудот за правење профит за државата, додаде тој.

притисни ентер