„VW“ ја удвои продажбата на електрични автомобили во 2021 година

Германскиот автомобилски гигант испорачал 452.900 електрични возила во 2021 година, што е за 96% повеќе отколку во 2020 година.

Иако групацијата „Volkswagen“ немаше одлична година, бидејќи вкупната продажба на автомобили падна за 4,5% во 2021 година, електричните автомобили имаа одличен резултат и голем скок во продажбата.

Германскиот автомобилски концерн, кој под закрила има и брендови како „Audi“, „Škoda“, „Seat“ и „Porsche“, успеа да ја заврши годината со речиси 453 илјади испорачани електрични возила.

Овој резултат ја вклучува и продажбата на електрични автомобили од споменатите марки, а не само од матичната марка „Volkswagen“.

Групацијата „VW“ исто така е и најголемиот дилер на електрични автомобили во Европа, пред „Tesla.“

Кога станува збор за поединечни модели, најбаран во 2021 година е „Volkswagen ID.4“, со испорачани 119.600 примероци, следен е „Volkswagen ID.3“ со 75.500 возила.

„Audi Q4 e-tron“ (вклучувајќи ја варијантата „Sportback)“ е продаден во 49.200 примероци, а „Škoda Enyaq iV“ во 44.400 примероци.

Покрај експанзијата на електричните автомобили, „VW Group“ забележа значителен раст на продажбата и на полето на „plug-in“ хибриди.

Во 2021 година, 309.500 од овие автомобили се испорачани ширум светот, со раст од 61 процент на годишно ниво.

Сепак, групацијата „Volkswagen“ не може да биде задоволна од годината зад себе.

Вкупната продажба на автомобили на овој концерн е намалена за 4,5%, на 8.882.000 примероци, како резултат на глобалниот недостиг на чипови.

Левица: Османи саботира иницијатива за решавање на статусот на Македонците во Бугарија

Прашањето кое останува отворено е зошто Македонија не ги користи пресудите во своја корист на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) .

Владата без легитимитет на СДСМ и ДУИ, која целосно ја изгуби контролата на државниот апарат, секој претходен проблем го заташкува со отварање на нов, што поголем или поскандалозен проблем, свесна за падот кој ѝ следи, сламката на спасот ја гледа во отпочнувањето на преговорите со ЕУ.

Според неофицијални извори на кои се повикуваат неколку медиуми, од страна на Министерот Османи се врши притисок за „пригушување" на македонската дипломатија, што резултира со нејзино недејствување во Советот на Европа на штета на националните интереси. Иако, во Советот на Европа изминатиов период била иницирана посериозна активност за спроведување на пресудите на Европскиот суд за човекови права против Бугарија, МНР предводено од Османи реагирало македонските дипломати да не учествуваат во овој круцијален процес.

Ваквата насока на движење е во целосен склад со незастапувањео на интересите на Македонците во Бугарија, кои години наназад се изложени на агресивна асимилација и прогон, додека од другата страна се бара бугарскиот народ да стане конститутивен елемент на државата, внесен во официјалниот Устав.

Македонија зад себе има 16 пресуди на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во своја корист, како најсилен аргумент, а воедно и инструмент кој треба да го користи во движењето на процесот, меѓутоа однесувањето на македонското МНР и Министерот Османи е тотално сервилно.

Прашањето кое останува отворено е зошто Македонија не ги користи пресудите во своја корист на ЕСЧП и не се залага за својата конвенционална должност во Советот на Европа (Европска институција за заштита на човековите права) истите да бидат спроведени?

Индикациите укажуваат дека ваквото недејствување на македонската дипломатија е исклучително како резултат на нејзино „пригушување" од страна на Министерот Османи, што ја потврдува тезата за спремноста на оваа Влада, задоволувајќи ги бугарските апетити, да проголта ново велепредавство за „европски цели", зошто таму је гледа сламката на спасот.

​​​​​​

Политичка партија Левица

Фото: Гламур на црвениот тепих во Kан

Со премиера на филмот „Final Cut“ вчера беше отворен 74. Кански филмски фестивал .

Познати дами прошетаа по црвениот тепих во Кан.

Сите чекаа да видат во кое издание познатите дами ќе прошетаат на црвениот тепих, а една од нив веќе успеа да ја понесе титулата „најголем моден неуспех“.

Тоа е актерката Мерјам Узерли, која се прослави со улогата на Хурем во серијата „Сулејман Величествениот“.

Во блескаво издание во кан се појавија актерките Ева Лонгорија, Џулиен Мор....

Зеленски: Руската инвазија е катастрофална грешка на Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека „руската инвазија на неговата земја е катастрофална грешка“, откако Русија објави стратешка победа во Мариупол. 

Зборувајќи од Киев, Зеленски рече дека „потврдено е дека инвазијата била апсолутна грешка“ и тврди дека руската армија останала без проектили со кои ги нападнала украинските војници. Тој ги критикуваше руските лидери, за кои рече дека се плашат да признаат дека „на највисоко воено и државно ниво се направени катастрофални грешки“, објави Би-Би-Си.

Украинскиот лидер ја обвини Москва дека ги принудува младите, неискусни војници на линијата на фронтот и ги турка во битка „како топовско месо“.

притисни ентер