„Само Интервју” со Никола Димитров

Во вечерашното „Само Интервју” гостуваше Никола Димитров.

Историјата нека ја разговараат историчарите, политичарите да градат пријателство, нашето најсвето ни го „чепкаат“, рече Димитров.

Резервата на Софија за Македонскиот јазик е инвестиција во лоши односи. Сите земји во ЕУ имаат недоразбирања на овие теми, тоа нека го решаваат историчарите, тоа не е проблем на политиката. Факт е дека ако тој ни го одрекнува инестира во лоши односи, рече Димитров.

Ќе се бориме да добиеме преговори за влез во ЕУ , ако јазикот е пречка ќе почекаме. Предлагаме да се објави се што беше договорено до сега од историската комисија. наше е да бидеме свесни што не очекува и можеби нема да добиеме преговори годинава, рече Димитров.

Повеќе детали погледнете во најновото издание на „Само Интервју”

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер