Жените во Египет докажуваат дека се невини, гинеколог ги спасува од убиство

Гинеколог која нуди операции за реконструкција на химен на жените во рурален Египет вели дека на овој начин спасува животи, иако дискретно ги рекламира своите процедури како „услуга за здравје и убавина“.

Во конзервативните општества како што е Египет, „непроменетиот“ химен е важна потврда за невиноста. Невестите што го уништиле хименот може да предизвикаат непријатност во нивните или во семејствата на младоженецот. Во најлошите случаи, може да ги поттикнат таканаречените убиства за чест, кои обично ги вршат роднините на жртвите.

„Ова е наша медицинска должност - да ги заштитиме девојчињата од убиства и социјалната стигма на која се изложени поради хименот“, вели гинекологот Лејла, која користела псевдоним за да може слободно да зборува за својата работа.

Хируршката поправка или реконструкција на хименот - позната како хименопластика - е легална во Египет, но за повеќето е недостапна, чини до 20.000 египетски фунти, приближно двапати од просечната месечна плата.

За жените во руралните области како што е Горен Египет, каде што ставовите се обично ултра-конзервативни, пристапот до процедурата е уште потежок.

Здравствените услуги се ограничени и малку жени имаат средства да платат за операцијата. Лејла редовно патува во далечните египетски провинции за да изврши хименопластика за околу една третина од вообичаената цена.

„На мојата страница на Фејсбук објавувам дека одам во одредена провинција во одреден ден... Луѓето закажуваат термин, а јас правам операции во нивниот дом“, рече таа.

„Има девојки кои не можат да најдат лекари во Горен Египет, и многу е тешко да се зборува за оваа тема или таму да се подигне свеста, бидејќи тоа е многу конзервативно општество“, изјавила таа за Фондацијата Томсон по телефон.

Во последните девет години, вели таа, извршила околу 1.500 операции, од кои околу една третина ги направила бесплатно за особено ранливите жени.

Египетското Министерство за здравство и Националниот совет за жени, кои немаат податоци за хименопластика или убиства за чест, одбиле да коментираат.

Групите за човекови права велат дека илјадници жени и девојчиња се убиваат секоја година на Блискиот Исток и Јужна Азија од страна на членовите на семејството, лути поради вооченото прекршување на нивната „чест“, според Ројтерс.

Северина објави ново селфи, фановите велат дека изгледа како да има 20 години

Северина Вучковиќ во април оваа година ќе напочни 50 години а таа со новото селби докажа дека годините за неа се само бројка.

Пејачката на Инстаграм објави нова фотографија на која позира во природно издание и ги воодушеви своите фанови.

Северина доби бројни комплименти на сметка на својот изглед.

„Изгледаш како ида имаш дваесет“, „Ти си како вино“, „Прекрасна си“, Прекрасни очи, прекрасна жена“, се само дел од коментарите на воодушевените фанови.

Пејачката во послендите денови објавува фотографии од Сараево кои настанале во декември оваа година, кога таа во главниот град на БиХ снимала новогодишна програма.

Србија со рекорден број новозаразени од почетокот на пандемијата

Србија денеска достигна нов рекорд по бројот на заразени со коронавирус - 18.006 случаи од 39.740 тестирани примероци се потврдени во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. 

Од скоро 40.000 тестирани, 45,3 отсто од примероците биле позитивни, што значи дека речиси секој втор тестиран бил заразен со корона.

Србија на почетокот на годината имаше нешто повеќе од 2.000 заразени на дневна основа, но бројот на заразени почна нагло да расте, што експертите го поврзуваат со масовните собири за прославата на Нова година. Брнабиќ утринава гостувајќи на ТВ Прва изјави дека според податоците од осум часот ќе се постигне нов негативен и неславен рекорд по бројот на новозаразени.

„Бројките од осум наутро се катастрофални, но добро е што клиничките слики се многу поблаги“, рече Брнабиќ. Таа потсети дека се во сила голем број антиепидемиски мерки и рече дека ситуацијата би била постабилна доколку се почитуваат мерките.

Во Србија во изминатите 24 часа од инфекцијата починале 26 лица, а со 18.000 нови случаи на инфекција, вкупниот број на потврдени случаи од почетокот на пандемијата надминал 1,4 милиони. Официјално се пријавени вкупно 13.124 смртни случаи. Денеска во болниците има 2.559 пациенти, од кои 109 се на респиратор.

Шаќири: Приоритет на МОН е градење квалитетен национален образовен систем

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска одржа состаноци со раководителите од сите сектори во Министерството за да се запознае со тековното работење и заради заедничко планирање и реализирање на натамошните активности.

Како што информира МОН, Шаќири предочи дека ќе го води Министерството како прв човек на зеднички тим и очекува дека секој вработен ќе даде целосен придонес, раководејќи се од начелата на професионалност, стручност и мотивација.

– Со целото Министерство за образование и наука, во периодот што претстои, ќе продолжиме да го градиме националниот образовен систем како столб на општеството. Тоа е наш приоритет. Само преку квалитетно основно, средно и висoко образование, како и натамошни вложувања во наука, можеме да ја оствариме целта за создавање подобро општество за сите, нагласи министерот Шаќири.

притисни ентер