Заработи милиони на модната писта и стана мајка во шестата деценија

 – Нејзиниот живот го следеа бројни скандали

Се проценува дека во текот на нејзината успешна кариера како модел заработила преку 80 милиони долари.

Британскиот супермодел Наоми Кембел (54) е една од најуспешните манекенки на сите времиња. Кариерата ја започна како девојче и на седумгодишна возраст се појави во спотот на Боб Марли за песната „Is This Love“.

Нејзината несекојдневна убавина на улиците во Лондон ја забележала Бет Болт, директорка на една од најголемите италијански модни агенции. Наоми имала само 15 години кога започнал нејзиниот вртоглав успех во светот на модата.

Поради нејзиниот грациозен óд, таа го доби прекарот Црниот Пантер, а во текот на кариерата имаше повеќе од 800 насловни страници на сите најголеми модни списанија и прошета по пистата на 1.500 ревии на најпознатите светски дизајнери. За време на нејзината кариера како модел, таа заработила богатство што се проценува на повеќе од 80 милиони долари.

Деца во шестата деценија

Освен по успешната кариера, Наоми е позната и по својот отворен карактер, па скандалите не ја заобиколуваа. Таа се најде во фокусот на вниманието кога со телефон ја гаѓаше својата поранешна асистентка, а таа, пак, ја тужеше за насилство. Кон крајот на деведесеттите години на минатиот век беше на клиника за одвикнување од дрога и алкохол.

Нејзиниот љубовен живот беше прилично турбулентен, а на списокот со нејзини љубовници беа принцот Алберт од Монако, Адам Клејтон, басистот на групата U2, боксерот Мајк Тајсон, холивудскиот актер Џерард Батлер, контроверзниот бизнисмен Флавио Бриаторе, рускиот тајкун Владислав Доронин и многу други.

Иако никогаш не се омажи, таа во 2021 г., доби ќерка во својата шеста деценија, а минатата година со помош на сурогат мајка доби син.

Во неодамнешно интервју за „Сандеј тајмс“ (Sunday Times), Наоми призна дека нема да дозволи нејзините деца да станат дел од модниот свет, особено не толку млади како кога таа ја започнала својата манекенска кариера.

- Не сум сигурна дека би дозволила ќерка ми да се фотографира за магазин на 15 години. Тоа е безмилосен свет. Мојата мајка се согласи да влезам во тој свет на многу млада возраст за да станам финансиски независна. Одлично е ако децата покажат квалитет, но моите деца не мора да се грижат за пари – рече таа, а пренесе порталот „SheKnows“.

Црниот Пантер, како што ја нарекуваат, го запрепасти светот кога на социјалните мрежи во мај 2021 година објави дека станала мајка за прв пат на 51-годишна возраст, а потоа во јуни 2023 година објави дека има син.

Наоми никогаш не објавува детали во врска со нејзините деца, па дури ни нивните имиња.

- Моите бебиња за мене се сè. Сега, кога сум мајка, се плашам за иднината и се надевам на подобар свет за моите деца. Тие ми се приоритет. Морам секогаш да бидам тука за нив – рече таа.

Извор: srecna.republika.rs

Разбеснет кит скока врз бротче и ги катапултира рибарите - исплашен тинејџер снимал (ВИДЕО)

Застрашувачката снимка е снимена на брегот на Њу Хемпшир, кога рибарски брод бил на удар на разбеснет грбав кит.

Двајца рибари се катапултирале во морето откако монструозното животно „скокнало“ на пловилото! Сцената ја забележале млади луѓе на брод, а еден од нив имал камера.

Бродот плутал некое време, а потоа почнал да тоне. Сепак, бил извлечен на брегот со акција на другите рибари.

Според извештаите, за време на инцидентот немало повредени, пишува Дејли Мејл.

Корисниците на социјалните мрежи беа шокирани од глетката, особено затоа што грбавите китови - за разлика од орките, ретко напаѓаат бродови.

„Ова е неверојатно и не е случајно“, напишало едно лице, додека друго додаде: „Целосно луда сцена“.

Експертите за морски животни веруваат дека китот е стар две години и претходно бил забележан околу границата на Мејн и Њу Хемпшир.

Останува нејасно што го поттикнало да го нападне рибарскиот брод.

Мистеризона смрт: Излегла на вечера со пријателите, се разболела и починала по два дена

Сицилијанка ненадејно починала за време на викендоv, откако излегла на вечера со пријателите.

Официјалните лица наредија обдукција за да се утврдат причините за смртта, објави РАИ.

Џулијана Фарачи (40) од областа Месина на Сицилија, во петокот вечерта излегла со пријателите на вечера. Првите симптоми на болеста се појавиле во саботата попладне.

Џулијана се пожалила на треска и повраќање, а бидејќи состојбата ѝ се влошила во неделата, повикала итна помош и лекарите направиле електрокардиограм. Следното утро била пронајдена без знаци на живот.

Џулијана починала во сон, а нејзиното тело е пренесено на обдукција.

Заменик-обвинителот Андреа Аполонио отвори истрага за случајот, а сестрата на Џулијана, придружувана од адвокатот Салваторе Манкузо, отиде во полициска станица да поднесе пријава и да побара обдукција за да се разјаснат причините за смртта.

Според адвокатот, Џулијана за време на вечерата со пријателите не јадела суши или сирова риба, со што ги демантираше натписите кои кружеа во некои медиуми.

„Тоа што некои весници го пишуваат не е точно, самоволно претпоставувајќи ја можната причина за труење со храна и смртта како последица. Ги чекаме резултатите од обдукцијата за да добиеме медицинско-правни појаснувања за причините за оваа трагична и прерана смрт“, вели адвокатот.

Според него, ниту една од нејзините пријатели со кои вечерала не се разболела.

Меѓу жителите на Санта Агата ди Милитело, каде што живеела Џулијана, владее шок и тага. Никому не му е јасно како дошло до оваа мистериозна смрт, додека истрагата продолжува.

Хали Бери позира топлес со мачки: Засекогаш останува Жена-мачка (ФОТО)

Актерката Хали Бери (57) е активна на својот Инстаграм профил.

Овој пат со објава покажа колку е горда на себе и улогата која ја одигра во филмот Catwoman од 2004 година.

„Денес се навршуваат 20 години откако ја имав честа да му дадам живот на овој легендарен лик. Секогаш ќе ја чувам во моето срце и засекогаш ќе бидам Patience Phillips, или Catwoman “, напишала Хали заедно со фотографиите на кои позира во гаќички со маска на лицето. Градите ги покрила со своите миленици, мачките кои неодамна ги посвоила.

„Ова е најжешката жена досега“, „Безвременска убавица“, „Најдоброто од најдобрите“, „Подготвени сме за продолжение“, беа само дел од коментарите на нејзините фанови.

Пред неколку недели објави дека мачките со кои сега позира се викаат Бутс и Коко и дека ги пронашла заедно со уште две мачиња и нивната мајка во својата градина. "Ја стерилизирав нивната мајка и ја пуштив назад во мојата градина и сега е наша! Ги посвоив другите две бебиња што ги најдовме, а овие две малечки сега се нашите нови љубови! Секогаш имаме полна куќа", напишала Хали.

притисни ентер