За да го купите ова возило , треба да се пријавите за лет во вселената (ВИДЕО)

Специјалното издание на Ленд Ровер нема да може да купи секој . 

Новиот Range Rover Astronaut Edition може да го купат само оние кои планираат да одат во вселената . И тоа не сите , туку само купувачите , кои ќе се определат да летаат во вселената преку компанијата Вирџин Галактик. Новиот Ренџ Ровер за космонаути има ексклузивна изведба.

Освен сината вселенска нијанса, во страничните ретровизори се вградени светла , кои на асфалтот ќе оставаат знак во облик на леталото SpaceShip Two. Внатре е вграден дел од леталото , кое минатиот декември прв пат леташе во вселената.

Откако купувачот ќе замине и ќе се врати од вселената , ќе добие сувенир што ќе може да го вгради во Роверот , покрај другите детали како чашата со цитат и порака за лет , како и планот за летање во вселената.

Новиот Ровер е плаг-ин хибрид со над 400 КС и електричен дострел од 42 километри. Освен што ќе треба да плати четврт милион долари само за летот , купувачот ќе треба да одвои и нешто помалку од таа сума за новиот Ренџ Ровер.

Србија и Косово од септември во Белата куќа продолжуваат со преговорите

Косовските и српските власти ќе се состанат во Белата куќа на почетокот на септември, како дел од напорите на Вашингтон да помогнат во нормализирањето на односите меѓу Приштина и Белград.

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти и српскиот претседател Александар Вучиќ, го потврдија состанокот на 2-ри септември во Вашингтон, откако првиот обид да се сретнат српските и косовските лидери во Белата куќа во јуни не успеа.

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја откажа посетата на Вашингтон, откако против него беше покренато обвинение за воени злосторства.

Дваесет години по завршувањето на конфликтот (1998-99) односите меѓу Приштина и Белград остануваат затегнати, а Србија одбива да ја признае независноста на својата поранешна провинција со мнозинство Албанци, прогласена во 2008 година.

Европската унија преговара за нормализирање на нивните односи скоро десет години.

Неодамна, Соединетите држави станаа поактивно вклучени во процесот, особено Ричард Гренел, специјалниот пратеник задолжен за косовското прашање назначен од претседателот Доналд Трамп.

Ричард Гренел напиша на Твитер дека се „задоволни што го најавија состанокот на лидерите на Косово и Србија на 2 септември во Белата куќа“.

Премиерот на Косово, Авдолах Хоти оцени дека состанокот ќе биде посветен на „големи планови што ќе ги променат економските перспективи на Косово и регионот“.

Александар Вучиќ потврди на ТВ-каналот Пинк дека ќе учествува на тој состанок каде ќе се разговара за економијата.

Хашим Тачи не учествува во преговорите затоа што е обвинет пред Специјалното обвинителство (СПО) во Хаг за убиство на голем број луѓе во време кога тој беше еден од клучните команданти на Ослободителната војска на Косово (ОВК).

Тачи претходно ја отфрли можноста за вмешаност во воени злосторства.

Работник од Прилеп почина од повреди на работното место

Д.К. (64) од Прилеп, вработен во приватна фирма во прилепското село Бела Црква бил повреден и починал на местото на незгодата додека извршувал работни задачи.

Како што соопшти МВР, настанот бил пријавен вчера околу 09.00 часот во Полициската станица во Прилеп.

Увид на местото на настанот извршиле екипа од ОВР Прилеп и јавен обвинител, по чија наредба телото на починатиот било дадено на обдукција./МИА

Велес ќе добие модуларна монтажна КОВИД болница

На Велес му се доделени модуларни елементи, кои се странска донација, за изградба на модуларна монтажна КОВИД болница со капацитет од 33 болнички легла. 

Ќе биде изградена на парцела до хелиодромот над Хирушките амбуланти на ЈЗУ Општа болница, на местото познато како „Германски гробишта", информира на денешната прес-конференција градоначалникот на Велес, Аце Коцевски.

– Во наредниот период ќе се бара решение како да се завршат инфраструктурните работи за да може да дојде до монтирање на елементите. Локацијата која е одредена за оваа намена е парцелата лево од Инфективното одделение веднаш до хелиодромот над Хирушките амбуланти на ЈЗУ Општа болница, Велес, изјави Коцевски.

Тој посочи дека Велес е една 16 општини каде треба да се распределат модуларните КОВИД болници.

Тој информира дека за оваа намена на барање на Министерството за здравство, општините треба да го бетонираат платото и да обезбедт приклучок на водоводна и канализациона мрежа, иако болниците се национални, а не локални установи и тоа не е надлежност на локалните самоуправи.

– Ние за жал немаме предвидено таква ставка во буџетот и допрва треба да бараме решение како да обезбедиме средства за да ги извршиме нашите надлежности или треба да ја известиме Владата и Министерството за здравство дека не можеме да обезбедиме такви средства. Причината е затоа што финансиската состојбата на Општината станува критична поради состојбата со КОВИД-19 и по последиците од невремето, а кои ни одземаа допонително финансиски средства. Така што ќе мора да правиме или со ребаланс на Буџетот или со измена на програмите, да обезбедиме средства за оваа болница, појасни Коцевски. /MИА

притисни ентер