ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да не глуми дека ја донеле правдата, тие ја погубуваат правдата

СДСМ не може да зборува за право и правдина во Република Македонија. Речиси 5 години правдата ја нема, а наместо правда, цвета криминалот и корупцијата.

СДСМ може да зборува само за селективна правда, односно за онаа која што важи за обичните граѓани, додека пак за функционерите и блиските соработници ја нема.

На македонската јавност и е јасно дека СДСМ направи договор со екс директорот на УБК Сашо Мијалков, за потоа да изглумат и излезат херои во очите на граѓаните, иако тоа не поминува и граѓаните ја окарактеризираа таа случка како трагикомична.

Зошто Спасовски и Заев повеќе од 40 часа молчеа и не излегуваа на прес конференции, а потоа во временско растојание од 3 часа дадоа две контрадикторни изјави? Кој го направи притисокот врз Заев и Мијалков, за да мораат да изглумат филмска сцена.

Единствената причина поради која што Сашо Мијалков се пријави во судот е бурната реакција на народот. Наместо Владата, овој пат граѓаните сами ја сработеа работата, бидејќи доколку граѓаните не реагираа, случајот повторно ќе беше заташкан, што и впрочем беше договорот помеѓу Заев и Мијалков. Тоа е реалната слика за неспособноста на оваа власт, односно реалната слика за тоа каква мафија владее во државата.

Граѓаните заслужуваат да знаат дали за два месеци ќе следи ново пазарење помеѓу Зоран Заев и Сашо Мијалков и дали Мијалков ќе биде на слобода?

Дали е вистина дека уште од сега се работи на креирање нов план за избегнување на одговорноста и остварување на договорот кој овој пат не успеа да се реализира по реакција на граѓаните?!

После сето ова, едно е јасно. Зоран Заев е човекот кој пет години зборува за правда, а ја користи секоја шанса да гази врз неа поради лични договори и потреби.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Фото: Иванишевиќ и Селеш како деца

Легендарниот екс југословенски тенисер Горан Иванишевиќ, сега тренер на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на социјалните мрежи објави фотографија стара повеќе од 30 години.

Старата фотографија ги разбудила спомените на Горан од времето на поранешна Југославија.

На носталгичната фотка тинејџерот Горан Иванишевиќ се ракува со едно насмеано девојче, за оние кој не ја препознаваат, тоа е некогашната најдобра светска тенисерка славната Моника Селеш.

-Добри стари времиња со една од најдобрите на сите времиња, Моника Селеш. Мислам дека немавме поим што ќе постигнеме во годините кои доаѓаа, напишал Иванишевиќ во описот на сликата.

Моника и Горан подоцна го достигнаа светскиот врв. Иванишевиќ го оствари сонот со освојување на Вимблдон, а Моника Селеш владеше со светскиот тенис со до трагичното ранување во Хамбург во 1993 година од луд навивач на ривалката Штефи Графт.

Селеш во кариерата освои девет Грен слем титули.

Фото: Карлеуша во ленти

Српската пејачка Јелена Карлеуша повторно се разголе на социјалните мрежи.

Популарната Карли уште еднаш ги воодушеви своите фанови со бујните облини покриени со минијатурни врвки.

Јелена нема проблем да позира во костим за капење или во долна облека, но со последниот избор на гардероба ги изненади сите. Карлеуша одлучила да се фотографира во минијатурен градник и уште помали гаќички врзани со ленти.

Во оваа прилика може да се каже дека Карлеуша покажа скоро се. Нејзините фанови за „храброста“ ја наградија со рекорден број од 70 илјади лајкови.

Флик на излезната врата на Баерн Минхен

 По само две години работа и освоени титули меѓу кои и во Лигата на шампионите, Ханси Флик си заминува од германскиот гигант  Баерн Минхен на крајот на сезоната.

Иако се споменува дека ќе стане селектор на Германија, тоа не е причината за заминувањето туку конфликтот со директорот на баварците Хасан Салихамиџиќ.

Германските медиуми остро коментираат дека откако Салхимаиџиќ е дојден на функцијата, Баерн кој беше познат по сигурноста за тренерите и работата на долги патеки, сега го смени курсот и пребрзо ги менува шефовите и тоа со добро завршена работа.

Се тврди дека од истите причини Баерн предвреме ги набрка Нико Ковач и Карло Анчелоти.

Критиките одат до таму што на Баерн јавно му се упатува прашање...дали е можно секогаш да се виновни тренерите, а директорите да се во право?

притисни ентер