ВМРО-ДПМНЕ: Анкета на ИПСОС- убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ доколку утре се одржат избори

Агенцијата ИПСОС за потребите на ВМРО-ДПМНЕ изработи теренска анкета на јавното мислење на 1.000 испитаници за периодот од 06 до 26 април 2022 година, се наведува во партиското соопштение.

Анкетата се однесува на повеќе актуелни прашања.

1. На прашањето доколку утре се оддржат предвремени парламентарни избори и доколку на тие избори се кандидираат само партии, а не коалиции, за која партија би гласале?

ВМРО-ДПМНЕ 22%

СДСМ 12.9%

ДУИ 6.2%

Левица 5.4%

Алијанса за Албанците 2.8%

БЕСА 2%

Алтернатива 1.3%

Други партии 3.9%

Неодлучни 17.1%

Одбивам да одговорам 15.8%

Нема да гласам 10.6%

2. Кои се најзначајните проблеми?

Лош стандард, ниски плати и пензии, високи цени 20%

Економија, финансии 19%

Невработеност 10%

Криминал, корупција 6%

Образование 4%

Иселување на млади од државата 3%

Меѓусоседски односи- односи со Бугарија 3%

Лошо здравство 2%

Лоши услови во земјоделие 2%

Останати теми 24%

Не знам 7%

3.Како го оценувате досегашното работење на Димитар Ковачевски?

Лош резултат 38%

Многу лош резултат 24%

Добар резултат 24%

Одличен резултат 11%

Не знам 3%

4.Со која од следните изјави се согласувате највеќе?

Македонија треба да ги вклучи без услови Бугарите во Уставот ако Бугарија писмено гарантира дека ќе го тргне ветото за отпочнувањена преговорите со ЕУ- 32%

Македонија треба да бара реципроцитет од Бугарија за да ги вклучи Бугарите во Уставот ако Бугарија писмено гарантира дека ќе го тргне ветото за отпочнување на преговорите со ЕУ- 39%

Македонија треба без услов да ги вклучи Бугарите во Уставот и покрај тоа што Бугарија не гарантира дека ќе го тргне ветото за отпочнување на преговоритесо ЕУ- 10%

Не знам- 19%

5. Која страна ја поддржувате во војната со Украина?

Русија 13%

Украина 29%

Двете страни 10%

Ниту една 38%

Не знам 10%

Г: Скопје: Реконструкцијата на пешачките патеки во Градски парк во завршна фаза

Реконструкцијата на пешачките патеки во Градски парк во завршна фаза – се асфалтираат патеките позади Луна парк.

Екипите на Градот Скопје и ЈП Улици и патишта продолжуваат со активности за реконструкција на пешачките патеки во Градскиот парк.

На терен деновиве се асфалтираат пешачките патеки позади Луна паркот. Патеките се со должина од 110 метри и широчина од 6,5 метри, со вкупна површина од околу 710 квадратни метри.

Реконструкцијата на пешачаките патеки во Градскиот парк на вкупна површина од 9000 квадратни метри се реализира во фази, а досега целосно се реконструирани 7500 квадратни метри. Најголемиот дел од патеките веќе се целосно реконструирани и асфалтирани, а граѓаните може да ги користат за прошетки и рекреација.

Град Скопје

Вечерва во Само Интервју ќе гостува Стевчо Јакимовски.

Дами и господа вечерва во Само Интервју ќе гостува лидерот на Гром и градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски.

Во каква кондиција е коалицијата ГРОМ – ВМРО-ДПМНЕ и дали ќе излезе на анти-владиниот протест на 18 јуни?

предвремени или редовни - какви избори се подобро решение за кризни времиња?

Зошто Јакимовски би им ставил вето на Шведска и Финска за влез во НАТО? Ќе биде ли јуни се или ништо за евроинтеграциите?

Зошто во Карпош свети секоја втора бандера, на кого му треба зонско и што ќе прават отпишаните деца од градинките?

Вечерва во Само Интервју Гоце Михајлоски ќе прашува, Стевчо Јакимовски ќе одговара, а вие гледајте Канал 5 Телевизија.

АВМУ: Новинарите не смеат да бидат неосновано повикувани на службен полициски разговор

Повикување на информтаивен разговор за неемитувана вест, негативно ќе се одрази на слободата на медиумите.

Во врска со повикувањето на информативен разговор на уредничката на ТВ Телма од страна на МВР за вест што не е емитувана на програмата на телевизијата, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) посочува дека ваквите дејствија можат негативно да се одразат на слободата на медиумите.

– Новинарите и останатите медиумски работници не смеат да бидат неосновано повикувани на службени полициски разговори, имајќи превид дека имаат заплашувачки ефект и во иднина можат да водат кон самоцензура. Ваквите постапки на истражните органи кон медиумските работници претставуваат притисок врз медиумите и нивно слободно работење, се наведува во соопштението од АВМУ.

ТВ Телма соопшти вчера дека уредничка од телевизијата била повикана на информативен разговор за необјавена вест.

притисни ентер