Владата ќе ги следи препораките на Пендаровски, но дали ќе забрани влез на бугарски државјани

Владата го задолжи МВР да преземе мерки за обезбедување на годишнината на Гоце Делчев на 4 февруари, без притоа да прецизираат дали тоа ќе значи и надополнување на листата непожелни... 

Нема конкретен одговор од Владата дали ќе го прифати предлогот да му биде забранет влез во земјава на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски и на неколку други политичари и државјани на Бугарија, кој го даде претседателот на државата Стево Пендаровски, вчера на Советот за безбедност, поради дејствијата кои порано, но и сега овие луѓе ги преземаат против нашата држава.

Пендаровски, образложувајќи го предлогот, соопшти дека на седницата на Советот за безбедност, проценка на службите била дека кулминација на тензии може да се случи на 4 февруари, за време на чествувањето на роденденот на Гоце Делчев во Скопје..

Владата на денешната седница донела заклучоци со кои...

.... Задолжено е МВР да ги преземе сите мерки за обезбедување на реализација на настанот, согласно со препораките од Советот за безбедност, без да прецизираат дали тоа ќе значи и надополнување на листата непожелни..

Иако не беше директно посочен, во предлгоот на Пендаровски се препозна Џамбаски, кој жестоко реагира, не отстапувајќи ниту милиметар од познатата реторика.

Обидот да се прогласат бугарски јавни личности за забранети во Македонија нема да ја избрише историската вистина. Тоа што сакам да им го кажам е дека ние ќе бидеме покрај нашите браќа во Македонија кога и тие да имаат потреба од нас, затоа што историската вистина е една – Македонија била е и ќе биде бугарска. , рече Џамбаски во видео обраќање на Фејсбук

Освен Џамбаски, и лидерот на проруската партија Преродба Костадин Костадинов вели дека нема да биде изненаден доколку се најде на листата непожелни. За неговите негаторски и иредентистички изјави, МНР веќе упати две дипломатски ноти до Софија..

Масовно присуство на чествувањето на Гоце Делчев организира бугарската фондација „Македонија“, чиј прв човек Виктор Стојанов... Иако, не го спомена со име, Пендаровски него индиректно го наведе како еден од тројцата бугарски државјани на кои лани веќе им бил откажан престојот во Македонија..

„Еден од нив е посебно гласен и по повод овој сега претстоен настан на 4ти февруари ги повикува сите Бугари итн да доаѓаат во Скопје, од тројцата, двајцата беа со легенда така ги викаат службите, како бајаги беа новинари меѓутоа на нив им беше откажан престојот и и беа веќе внатре и им беше забрането да се враќаат во Македонија за шест месеци, а другиов кој е најгласниов тогаш и сега тој е протеран и забраната му е за подолг временски период. За дел од овие структури се надоврзани на руската разузнавачка служба.

Инаку, според Законот, Владата може да забрани влез во државата на странци од 6 месеци до 5 години, а по потреба и да го продолжи рокот, доколку има проценка дека тие се закана за националната безбедноста и јавниот поредок....

Кремљ вели дека самитот за Украина дал „нула“ резултати

Кремљ денеска соопшти дека меѓународниот мировен самит за Украина, предводен од Киев, дал - „нула“ резултати.

-Ако зборуваме за резултатите од таа средба, тогаш тие се сведуваат на нула, нагласи портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Самитот, на кој присуствуваа над 100 претставници на земји и меѓународни организации се одржа во швајцарскиот град Бургеншток и имаше за цел да ги истражи начините за постигнување мир во Украина. /МИА

Сестрата што изнесуваше цитостатици од Онкологија доби 2 години затвор

На казната се жалело Обвинителството, но Апелација ја потврдила.

29 годишната медицинска сестра од клиниката за Онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од клиниката во три наврати, во три различни денови, изнела ампули меѓу кои и цитостатици наменети за пациентите со карцином, објави „Слободен печат“..

Османовиќ е осудена во отсуство. Како сопатничка таа излегла од земјава на граничниот премин Табановце уште пред да почнат судењата, па од тогаш, не им е достапна на органите на прогонот и нема почнато да ја издржува затворската казна.

На казната се жалело Обвинителството, но Апелација ја потврдила.

Случајот кој се водеше против 29-годишната медицинска сестра не е поврзан со големата истрага за злоупотреба на биолошката терапија на клиниката, а каде што Јавното обвинителство сомничи 5 лица меѓу кои и четворица доктори.

ЕУ ги продолжи санкциите воведени поради руската анексија на Крим за уште една година

 Советот на ЕУ денеска донесе одлука за продолжување на санкциите воведени како одговор на илегалната анексија на Крим и градот Севастопол од страна на Русија до 23 јуни 2025 година, јави дописникот на МИА од Брисел. 

Рестриктивни мерки кон Русија во врска со анексијата првпат беа воведени во јуни 2014 година и тие вклучуваат забрани за увоз во ЕУ на производи кои потекнуваат од Крим или Севастопол, како и за инфраструктурни или финансиски инвестиции и туристички услуги на овие територии.

Понатаму, со санкциите се забранува извоз на одредени стоки и технологии од ЕУ за Крим, кои би можеле да се користат во транспортниот, телекомуникацискиот и енергетскиот сектор или за истражување и производство на нафта, гас и минерални ресурси.

- ЕУ не ја признава и натаму ја осудува илегалната анексија на Крим и Севастопол од страна на Руската Федерација како кршење на меѓународното право. Од 2022 година, Русија дополнително го нарушува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина со нејзината неиспровоцирана и неоправдана агресивна војна против Украина. ЕУ останува цврста во својата посветеност на независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина во рамките на нејзините меѓународно признати граници и нејзиното вродено право на самоодбрана од руската агресија и посветена на целосно спроведување на нејзината политика за непризнавање, се додава во соопштението на Советот. /МИА

притисни ентер