Таа е една од 100-те познати Французинки кои напишаа отворено писмо предупредувајќи за новото пуританство предизвикано од неодамнешните скандали за сексуално вознемирување во Холивуд.

Во писмото се осудува бранот тврдења дека американскиот филмски магнат Харви Вајнштајн силувал или сексуално нападнал десетици жени.

Вајнштајн ги негираше сите обвинувања за неконсензуален секс. Сепак, тој призна дека неговото однесување предизвикало голема болка.

Писмото на француски писатели, изведувачи и академици вчера беше објавено во францускиот весник „Ле Монд“.

„Мажите се казнети од плата, истерани од работните места, и тоа само зашто допреле нечие колено или се обиделе да украдат нечиј бакнеж”, се вели во писмото.

„Силувањето е криминал, но да се обидеш да заведеш некого, дури и упорно или невешто, не е криминал“, се додава во писмото.

Авторите тврдат дека во светот имало нов пуританизам. Тие велат дека иако е легитимно и неопходно да се зборува против злоупотребата на власта од страна на некои мажи, сепак, постојаните јавни осудувања излегоа надвор од контрола.

Според писателите, ова создава јавно расположение во кое жените се гледаат како немоќни, како вечни жртви.

„Како што ние не се препознаваме себеси во овој феминизам, кој, освен што ја осудува злоупотребата на власта, презема омраза кон мажите и сексуалноста”.

Денев (74) неодамна зборуваше отворено против кампањи за социјални медиуми, кои, како што вели, ги засрамиле мажите обвинети за малтретирање жени.

Денев е актерка номинирана за Оскар во повеќе од 100 филмови, а нејзиното деби беше во 1957 година.

Датум на објава: среда, 10 јануари 2018 во 13:18
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 12:15

коментари

остави коментар