Сите тие  треба  да поминат специфична селекција, која ја спроведува одборот на чувари на уставот, тело сочинето од верските водичи.

Но според досегашното искуство уште сега може да се процени кои се главни фаворити.

Актуелниот претседател Хасан Рохан, во неговиот мандат со големите сили е постигнат договор на иранската нуклеарна програма, тој  ќе се кандидира за уште еден мандат од 4 години.

Покрај него тука е и поранешниот претседател Махмуд Ахмадинеџад, кој во претседателската трка влезе со ајатолах Алија Хамнеи, трет фаворит е Ебрахим Раиси.

Датум на објава: петок, 21 април 2017 во 11:13
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар