УЕФА размислува за Фајнл фор завршница во Лигата на шампионите

Според медиумите Европската фудбалска федерација УЕФА поради глобалната пандемија од коронавирусот размислува сезоната  во своето најелитно натпреварување Лигата на шампионите да ја заврши со Фајнл фор турнир.

Скај Спорт Италија тврди дека УЕФА сака да го продолжи натпреварувањето во Лигата на шампионите на 7 и 8 август со преостанатите реванш дуели од осминафиналето.

Манчестер Сити- Реал Мадрид, Барен М. – Челзи, Барселона – Наполи и Јувентус – Лион се последните реванш средби , по кој ќе бидат познати сите патници во четврт-финалето во кое веќе се пласираа Лајпциг, Атлетико Мадрид, Аталанта и ПСЖ. Првите четврт-финалиња средби се планирани за 13 и 14 август.

Но, во УЕФА за преговара и за скратена завршница цо шампионската лига. Се споменува одигрување на Фајнл фор завршница на четирите најдобри во Истанбул на стадионот „Ататурк“ на кој треба да се одигра големото финале во Лигата на шампионите. Но, како опција се споменува и Германија како можен домаќин на завршниот турнир, поради фактот дека Бундеслигата продолжи во забрзано темпо.

Во Косово поради коронавирусот повторно воведен полициски час

Косовскиот премиер Авдулах Хоти соопшти дека од денеска ќе почнат да се применуваат новите мерки, донесени со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Хоти вчера на прес-конференција објави дека во градовите со голем број заразени лица, меѓу кои се Приштина, Призрен, Урошевац и Вучитрн, ќе биде во сила забраната за движење од 21 часот до 5 часот наутро.

Тој прецизираше дека работата на рестораните во периодот кога е дозволено движење на граѓаните ќе биде ограничена само на услуга на отворено и испорака.

Вечерва во „Само вистина“ гости ќе бидат Солза Грчева и Петар Колев

Опозициските контра резултатите на провладините акнети, но кој ќе ја "свитка" кичмата пред албанскиот блок?

Драги пријатели, полево и подесно ориентирани или неутрални, дали "Глас за Македонија" или "ГДУ" ќе добијат доверба од граѓаните да одиграат клучна улога во составување Влада, вечерва во Само Вистина ќе дебатираат Солза Грчева и Петар Колев.

Опозициските контра резултатите на провладините акнети, но кој ќе ја "свитка" кичмата пред албанскиот блок?

Дали последните "крикови" на ДУИ се премиер албанец?

Беса предизборно се "здружи" со СДСМ, Села од Алијанса се заканува дека ако Заев и Мицкоски создадат македонска, албанците ќе создадат албанска влада. Се "вжештува" ли реториката на нациоанлизам во недостаток на партиска програма?

До кога "сила" наместо "интелект" ќе го движи "кормилото" во државата?

Дали коронавирусот ја замагли европската перспектива на Македонија?

Ќе биде ли 2020-та година на шареноликост, вечерва на местото каде се говори Само Вистина со Солза Грчева и Петар Колев, само на Канал 5 Телевизија.

Oвчар жител на село Дорфулија настрада од гром

 Жител на село Дорфулија, во Општина Лозово, Светиниколско, загинал вчера од удар од гром додека го напасувал стадото овци.

Како што информираат од МВР, несреќата била пријавена синоќа во 20 часот, а се случила на место викано „Дорфулиски ливади", кога 46-годишниот Т.Ш. од село Дорфулија, го удрил гром, додека напасувал стадото при што починал на самото местото.

притисни ентер