Суперлигата се распаѓа: Директорски оставки и насилни протести

Само 48 часа откако е основана, Суперлигата се распаѓа.

Приватното натпреварување го започнаа 12 клуба - Арсенал, Челзи, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед, Тотенхем, Милан, Интер, Јувентус, Реал, Атлетико Мадрид и Барселона - и сега многу од нив експресно бараат излез. Челзи и Манчестер Сити први објавија дека се повлекуваат од Суперлигата, а по нив може да следат Атлетико, Барселона и Манчестер Јунајтед.

Како се случи пресвртот и што ќе прават сега шефот на Реал, Флорентино Перез и шефот на Јувентус, Андреа Ањели, кои беа отпуштени како клучни луѓе на одметната група?

Доколку членовите на Барселона не ја прифатат едногласно Суперлигата, каталонскиот клуб, според последните информации од Шпанија, ќе се повлече од натпреварувањето. Затоа тој нема да плаќа пенали, бидејќи поранешниот претседател Лапорта ја вклучил таа клаузула во договорот со Суперлигата. Да потсетиме, токму основањето на Суперлигата беше важна тема за време на претседателската кампања во Барселона, а Лапорта ги загуби изборите.

Суперлигашите свикаа кризен состанок. За иднината на проектот ќе се дискутира утре во 11:30 часот.

На Твитер се шири непотврдена информација дека Андреа Ањели си поднел оставка на функцијата претседател на Јувентус. Клубот не ја потврдил оваа информација.

Ед Вудворд ќе се повлече од функцијата извршен потпретседател на Манчестер Јунајтед! Наскоро се очекува и Манчестер Јунајтед да се повлече од Суперлигата. Манчестер Јунајтед треба да ја потврди информацијата за заминувањето на Вудвард по затворањето на Њујоршката берза во 22 часот по средноевропско време.

Шпанските медиуми јавуваат дека Атлетико Мадрид исто така се повлекува од Суперлигата, додека Барселона одлучила да не учествува во натпреварувањето доколку членовите на собранието на клубот не бидат едногласни за поддршката на новата лига.

Би-Би-Си пишува дека Челси и Сити се откажуваат од Супер лигата поради протестите на навивачите. Стотици навивачи се собраа пред „Стемфорд Бриџ“ вечерва пред натпреварот со Брајтон за да протестираат против учеството на лондонскиот клуб во Суперлигата. Протестот брзо се претвори во прослава, бидејќи навивачите добија вест дека Челси подготвува документација за излез од натпреварувањето и сака да го стори тоа што е можно побрзо.

Џеј Ло во секси поза, чија е раката на нејзиниот задник? (ФОТО)

Додека има гласини за наводно помирување на поранешната двојка, Џенифер Лопез и Бен Афлек, Лопез реши да ги игнорира сите гласини и да се посвети на работата.

Таа снима во Мајами, а нејзиниот стилист Роб Зангарди објави фотографии од Џеј Ло во предизвикувачка модна комбинација. Носи црвен фустан со длабок шлиц и наметка.

Модната комбинација ја надополнила со големи обетки и неутрална шминка.

„Тој сјај на Џеј Ло“, напишал стилистот покрај фотографијата.

Освен што нејзините обожаватели делат комплименти, тие забележале и нечија рака на нејзиниот задник.

„Ова е најсексипилното нешто што некогаш сум го видела“, „Каде можам да се пријавам за да работам со тебе?“, „Кој е среќникот што ти го држи задникот?“, „Кралица“, се само некои од коментарите.

Имено, човекот на фотографијата е шминкерот Скот Барнс.

Ги имитира топлес позите на Ирина Шајк, па доби повеќе лајкови (ВИДЕО)

Снимката со Ирина Шајк, во кое ги покрива градите со раце, на Инстаграм ја погледнале 1,5 милиони луѓе, но пародијата на австралиската комичарка собрала дури 800 000 прегледи, и тоа за три дена помалку.

Селест Барбер се прославила со ироничните и смешни имитации на совршени, често нереални фотографии од познати личности, а последна на удар беше 35-годишна руска манекенка.

„Буахахааха“, „Ме убиваш секој пат“, „Умирам од смеа“, се само некои од реакциите, кои се прилично чести кога станува збор за нејзините имитации, на кои таа ја изгради својата слава на Инстаграм.

Имено, 7,9 милиони луѓе ја следат на таа социјална мрежа.

Кинески ровер ноќеска ќе се обиде да слета на Марс

Кина треба да се обиде да го спушти својот прв ровер на Марс вечерва околу 1 часот по полноќ. Станува збор за многу ризичен потфат што успешно го постигнале само половина од леталата што стигнале до Црвената планета.

Слетувањето е предвидено за сабота во 1 часот по полноќ, иако засега Кинеската национална вселенска агенција (ЦНСА) сè уште официјално не го потврдила тоа.

Планирана е мисијата наречена Тијанвен-1 (Прашања до рајот) во две фази. Првата фаза, испраќањето на леталото во орбитата на Марс, беше успешно завршена. За време на втората, кинеското вселенско летало би требало да спушти орбитер и ровер на Марс.

Тијанвен-1 се состои од три компоненти: орбитер, летало и роботско возило, а масата на целото вселенско летало е околу 5 тони. Ќе се обиде да слета на копно со роверот на површината, додека орбитерот ќе продолжи да кружи околу Црвената планета.

Роверот со соларен погон е тежок 240 килограми, а по слетувањето три месеци ќе бара биомолекули и други знаци на живот, по што неговата мисија завршува. Орбитерот, пак, треба да кружи околу Марс уште две години.

Роверот наликува на роверите на НАСА 2000 Спирит и Опортјунити, а се напојува со соларни панели.

Кога станува збор за истражување на Црвената планета, досегашната статистика е добро позната - скоро половина од сите претходни обиди не успеале. Првиот обид на Кина да испрати сателит „Јингхуо-1“ на Марс пропаднал бидејќи нејзиниот руски носач престанал да работи и се урна во Тихиот океан.

Доколку Тјанвен-1 безбедно слета на тлото на Црвената планета, тоа ќе биде првото слетување на Марс во последните неколку децении, што не било извршено од НАСА. Иако Советскиот сојуз го спушти леталото на површината на Марс во 1971 година, тоа престанало да работи 110 секунди по слетувањето, по што е изгубен контакт со него. Досега само САД успеале да слетаат на Црвената планета, осум пати од 1976 година.

Повеќе од половина од леталата што требало да ја допрат земјата на Марс или експлодирале, или изгореле, или се скршиле на површината.

Во случај мисијата да успее, Кина ќе стане трета земја во светот која успешно ќе слета на површината на планетата или втора чиј ровер детално ја истражува оваа далечна планета.

притисни ентер