Шекеринска на безбедносен форум Халифакс: Разочарани сме од Бугарија

„И како членки на НАТО и како соседи со Бугарија делиме ист стратегиски интерес. 

Ни треба стабилен регион, просперитет и соработка на двата народи. Разочарани сме што Бугарија не даде поддршка да почнеме преговори со ЕУ, но се надевам дека во декември ќе постигнеме прогрес", рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска на денешното видео учество на Меѓународниот безбедносен форум Халифакс.

„Се надевам дека нашите дискусии со Бугарија ќе бидат продуктивни бидејќи ние можеме да се согласиме на компромис кога е тој неопходен, но на прашања кои го засегаат правото на самоопределување, идентитетот, правото на употреба на својот јазик, ние сме крајно внимателни", рече министерката одговарајќи на прашањето за ветото од Бугарија.

Министерката посочи дека компромисот со Грција покажал дека нашата држава има капацитет да се справува со комплексни прашања кога се работи за стратешките цели.

„Не беше лесно да изнајдеме решение со Грција, но тој компромис се покажа клучен за нашето НАТО членство. Тој ја покажа нашата посветеност кон западните вредности, демократијата и кон добрососедските односи", рече министерката.

Зборувајќи за регионот Шекеринска рече дека неговата „комплексност и стратегиските игри на кои што е изложен бараат решенија пред да 'експлодираат' проблемите" и дека сметаме на соработка со новата администрација во Вашингон.

Во однос на членството во НАТО Шекеринска рече дека дома е постигнат цврст консензус одбранбениот буџет да достигне 2 отсто од БДП и дека ситуацијата со КОВИД покажа дека инвестирањето во безбедноста нема алтернатива.

Халифакс безбедносниот форум и годинава (виртуелно) собра 300 меѓународни учесници од врвот на безбедноста и политиката меѓу кои и државниот секретар на САД Мајк Помпео, премиерот Џастин Трудо кој преку видео ги поздрави учесниците, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, сегашниот и идниот претседавач со Воениот комитет на Алијансата, министрите за одбрана на домаќинот Канада, на Турција, Естонија, Шведска, претседавачот на Минхенската безбедносна конференција Волфганг Ишингер и други звучни имиња од одбраната и безбедноста.

Renault Twizy во впечатлива британска верзија (ФОТО)

За многумина, малиот Твизи е само пречка на патот, но сега доаѓа во пакет што дефинитивно ќе биде забележан.

Создаден е по идеја на оригиналот, прототипот Twizy F1 од 2013 година, со кој француската компанија се обиде да ја покаже поатрактивната страна на електричниот автомобил. Оваа копија е создадена во Британија и е потпишана од Oakley Design.

На сите им е јасно дека Формула 1 е инспирација и тука. Не се штедело, така што некои делови се направени од карбон. Тркалата доаѓаат и од мотоспортот, како и задното крило со дифузер одзади. Нема врати, а инсталирани се и специјални електрични ретровизори.

И, конечно, едно разочарување. И додека оригиналниот прототип има комплексен систем KERS со скоро 100 КС, тука погонот е стандарден. Во превод, има простор само за електрична енергија, а максимумот е 17 КС.

Цената е позната и првично е утврдена на 19,995 фунти.

Кит Ричардс од инвалидска количка ќе ја прослави 60. годишнината на Ролинг Стоунс

Легендарниот гитарист на Ролинг Стоунс за Би-Би-Си зборува за американските избори, како бил погоден од Чак Бери и иднината на Стоунси.

За време на европската турнеја на Ролинг Стоунс во 1976 година, на концерт во Германија, Кит Ричардс заспал на сцената.

Тој никогаш не бил преголем обожавател на „Fool To Cry“ - сингл од нивниот последен последен албум Black and Blue - и, откако свирел соло, гитаристот едноставно заспал.

Неколку минути подоцна, тој се разбудил на огромен крик од публиката.И покрај сите приказни за хедонизмот и разврат на Ричардс, ова заспивање на сцената воопшто не одговара на неговиот карактер.

"Кит секогаш ќе се брка до смрт на сцената. Секогаш", изјави менаџерот Јан Стјуарт, за биографот на Ричардс, Барбара Шарон.

Дури и на 77 години, славниот гитарист сè уште живее за турнеи.Сцената е место каде што тој секогаш се чувствувал како дома, возбудата од настапот пред публиката никогаш не стивнува.

„Не знам дали воопшто може да станеш имун на тоа, но сепак работи за мене, човеку“, вели тој.

Благодарение на пандемијата, овојпат „вообичаената годишна доза на адреналин“ за ѕвездата беше отсутна.

„Бевме подготвени, заинтересирани да одиме на турнеја, кога вирусот се појави. Ова беше една многу чудна година за сите нас, нели?

Ричардс го минува карантинот дома во Конектикат, читајќи серија историски романи „Мајсторот и воениот господар“, додека повремено прави нова музика и ги гледа претседателските избори во САД со резервација на странец со виза за престој.

СЗО: Ако не научиме ништо од оваа криза,ќе доживееме нешто полошо

Главниот експерт за итни случаи на Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека светот ризикува нови пандемии доколку доживее „амнезија“ и ако не научи од сегашната криза предизвикана од ширењето на коронавирусот.

„Видов дека амнезијата како да влијае врз светот по трауматски настани и тоа е разбирливо“, рече Мајк Рајан на прес-конференција во Женева.

„Но, ако го сториме тоа повторно како што направивме по САРС, по вирусот Х5Н1, по пандемијата Х1Н1, ако продолжиме да игнорираме што можат да и направат нови и опасни патогени на нашата цивилизација, тогаш веројатно повторно ќе го доживуваме истото или полошото во остатокот од животот“, тој рече.

Рајан ги критикувал и развиените нации, велејќи дека северните земји управуваат со здравствените системи како „нискобуџетни авиокомпании“ и дека сега светот плаќа за тоа.

"На север, поради моделот на управување со трошоците на здравствениот систем, поставивме нашите здравствени системи да се користат 95, 98 или 100 проценти. Тоа е скоро како модел со ниска цена на авиокомпанија за здравствени системи", рече тој.

„Па сега ние ја плаќаме цената за тоа, затоа што немаме вграден капацитет за брзо проширување на можностите за одговор, затоа што на здравјето гледаме како на трошок во нашите економии, како на товар на развојот, ја оптоваруваме економијата и сега треба да размислиме што значи тоа“.

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебреизус ги повика државите да не ја политизираат истрагата за изворот на овој коронавирус, велејќи дека тоа само ќе создаде пречки за наоѓање на вистината.

„Треба да го знаеме потеклото на вирусот, бидејќи тоа може да ни помогне да спречиме идни инфекции“, рече Тедрос.

"Нема што да се скрие. Ние сакаме да го знаеме потеклото и тоа е тоа", рече тој.

притисни ентер