Шефот на земунскиот клан пристигна во Србија откако 10 години бил во затвор во Шпанија (ВИДЕО)

Вечерва на белградскиот аеродром Никола Тесла слета авион од Шпанија во кој се наоѓаше водачот на земунскиот клан Лука Бојовиќ, пренесува Нова.рс.

Бојовиќ по отслужувањето на 10-годишната затворска казна во Шпанија се врати во родната Србија, каде како водач на криминална група беше осуден на вкупно 18 години затвор. Бојовиќ беше ослободен откако отслужи нешто повеќе од половина од казната.

Против Бојовиќ, како што е познато, во Србија нема ниту една кривична постапка. Но, тој мора да помине низ одредена процедура за да му бидат издадени нови документи и ќе оди во полиција за идентификација. Нова.рс неофицијално дознава дека полицијата ќе го предупреди Бојовиќ дека неговата безбедност е загрозена.

Нова.рс потсетува дека Бојовиќ во телефонски разговор со пријател пред неколку години рекол дека никогаш нема да се врати во Србија.

„Никогаш не ми паѓа на памет да се вратам во Србија, иако сега сум таму слободен човек. Во Белград може да ме вратат само во сандак. Никогаш нема да се вратам во мојата земја, многу сум разочаран, ништо не ме обврзува со Србија веќе, за мене таму веќе нема живот“, изјавил тогаш Бојовиќ.

На својот пријател му рекол и дека е среќен што е слободен човек во Србија бидејќи докажал дека не е криминалец, туку дека неговото семејство е во Шпанија и дека сака да продолжи да живее таму кога ќе излезе од затвор.

Во 2010 година, белградското обвинителство за организиран криминал поднесе обвинение против Бојовиќ. Во обвинението се наведува дека тој бил водач на Земунскиот клан по убиството на Душан Спасојевиќ и Мило Луковиќ Кум, кои дотогаш биле водачи на „земунскиот клан“. Обвинителството изјави дека Бојовиќ ја консолидирал својата власт по апсењето на Милорад Улемек Легија.

Тогаш беше обвинет за убиство на Бранко Јефтовиќ Хорхе во 2004 година и за обид за убиство на Андрија Драшковиќ и Зоран Недовиќ Шток. Тогаш биле убиени нивните телохранители. Во обвинението се наведува дека Бојовиќ ги обвинил Драшковиќ и Недовиќ за убиството на неговиот пријател Жељко Ражнатовиќ Аркан.

Високиот суд во Белград наредил повлекување на налогот за апсење на Бојовиќ бидејќи Специјалниот суд во Белград го ослободил од сите обвиненија во 2015 година поради недостиг на докази. Таа пресуда ја потврдил и Апелациониот суд, пишува Нова.рс.

Магла со видливост до 50 метри на патниот правец Тетово – Попова Шапка

Магла со видливост од 40 до 50 метри има на патниот правец Тетово – Попова Шапка, соопштија вечерва од Авто-мото сојузот на Македонија.

Сообраќајот на останатите државни патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози.

– Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, се наведува во соопштението.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата.

– Особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево, се нагласува во соопштението.

За брзо возење на територија на СВР Битола санкционирани 87 возачи

Вкупно 87 возачи се казнети при засилената акциска контрола за санкционирање на лица кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната што денеска во периодот од 10.00 до 15.00 часот беше спреведена на територијата на СВР Битола. 

Од нив, како што информира МВР, 59 ја пречекориле брзината во населено место, а 28 надвор од населено место.

На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

Од МВР најавуваат дека и во наредните денови же продолжат засилените акциски сообраќајни контроли и апелираат граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за, како што велат, да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Со закани одземени пари од вработени во бензинска и обложувалница во Скопје

Со закани биле одземени пари од вработени во бензинска пумпа и обложувалница во Скопје, информираат попладнево од Министерството за внатрешни работи.

– Во 03.10 часот утрово во Полициска станица Кисела Вода е пријавено дека на бензинска пумпа на подрачјето на оваа општина, едно лице со закана од вработениот одзело пари. Во СВР Скопје вчера во 09.25 часот е пријавено дека околу 09.20 во обложувалница на подрачјето на општина Аеродром, едно лице со закана од вработената одзело пари, се наведува во денешното соопштение.

Се преземаат мерки за расчистување на случаите.

притисни ентер