Семејствата на загинатите во стампедото на концертот на Тревис Скот: Не сакаме помош од убиецот

Раперот Тревис Скот се понуди да ги плати трошоците за погреб на луѓето кои загинаа за време на неговиот концерт на фестивалот Астроворлд минатиот месец.

ТМЗ разговарале со адвокатите што ги застапуваат семејствата на починатиот 14-годишен Џон Хилгерт и 27-годишниот Даниш Баиг.

Имено, семејствата решиле да ја одбијат понудата на Скот, а едно од инволвираните семејства неговиот обид да помогне го нарекле „шлаканица во лице“.

- Добивме писмена понуда од адвокатот на Скот, Ден Петрочели, во која се тврди дека ќе плати 7.500 долари за погребни трошоци. Моите клиенти ја одбија понудата, изјави Мајкл Лајонс, адвокат на семејството Баиг.

Наводно, семејството Баиг не сака Тревис Скот „ниту случајно“ да го погреба нивниот син.

„Кога родителот треба да го закопа своето дете, не го интересираат луѓето кои придонеле и учествувале во овој трагичен настан“, рече Лајонс.

Адвокатската фирма Митоф, која го застапува семејството на Хилгерт во слична тужба против Тревис, исто така одбиле финансиска помош.

ТМЗ вели дека адвокатот Лајонс и семејството на Даниша Баиг се надеваат на „правна реформа“ што ќе спречи сличните настани да се повторат.

Семејството на починатото 9-годишно дете, Езра Блаунт, исто така ја одбиле понудата на Тревис за погребни трошоци.

Град Скопје наскоро ќе презентира план за штедење на електрична енергија

Град Скопје наскоро ќе го презентира планот за штедење на електрична енергија. Планот, како што денеска изјави градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, е сеопфатен и содржи интервентни мерки на штедење.

Несакајќи да открива детали, Арсовска најави дека деновиве ќе биде презентиран планот пред јавноста.

– Верувам дека сите институции треба соодветно пред оваа енергетска криза што следи во зимскиот период да се добро подготвени и да направиме се што е можно да ја надминеме оваа енергетска криза, а понатаму да прибегнеме кон штедење на непродуктивните трошења, рече Арсовска, одговарајќи на новинарски прашања при денешната посета на Радишани.

МЗШВ започнува со авансна исплата од 40 отсто на грантот за млад земјоделец

Мерките кои МЗШВ ги креира за младите земјоделци даваат ефект и се повеќе млади лица активно да се вклучуваат во земјоделскиот сектор. 

Преку програмата за финансиска поддршка на руралниот развој Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) нуди мерки со кои ги поддржува младите земјоделци и тоа преку мерката 112 – помош за млади земјоделци за започнување со земјоделска дејност, каде се доделува грант во висина од 10.000 евра и мерката 113 – поддршка за поттикнување на земјоделското производство, со грант од 20.000 евра, информираат од ресорното Министерство.

– Мерките кои МЗШВ ги креира за младите земјоделци даваат ефект и се повеќе млади лица активно да се вклучуваат во земјоделскиот сектор. Изминативе пет години повеќе од 1.000 млади лица аплицирале и ги искористиле мерките за поддршка на млад земјоделец. Големиот интерес кај младите беше мотив како министерство да предложиме законски измени на законот за земјоделство и рурален развој со кој овозможуваме услови за започнување со авансна исплата на финансиската поддршка за млад земјоделец. Па така со оваа измена младите земјоделци ќе можат авансно да добијат 40 отсто од вкупната вредност на грантот за поддршка за млад земјоделец, велат од МЗШВ.

На овој начин, додаваат од таму, директно им помагаме на младите земјоделци побрзо да започнат со земјоделската дејност, но и со реализација на планираните инвестиции, дополнително со оваа нова можност ги мотивираме младите уште поактивно да се вклучат во земјоделскиот сектор.

Украина: Русија безмилосно гранатира села на југ, луѓето живеат во подруми

Русија се обидува да ја врати изгубената позиција во окупираната област Керсон во јужна Украина, соопштија локалните власти.

"Во регионот Керсон ситуацијата е постојано напната, непријателот е постојано активен. Ситуацијата е особено тешка во населбите лоцирани во близина на линијата на фронтот. Луѓето мора да живеат во подруми или да ги напуштат своите домови", соопшти регионалната државна управа.

„Окупаторите неуспешно се обидуваат да ги вратат загубените позиции и безмилосно ги гранатираат ослободените села“, додаваат од управата.

притисни ентер