Се зголемуваат тензиите на релација Белград-Приштина

Оливер Вархеји го стиши бесoт на српскиот претседател Александар Вучиќ, кој синоќа изнесе сериозни обвинувања на сметка на Брисел и категорично порача дека нема да присуствува на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана.

По денешната средба со еврокомесарот во Белград, Вучиќ излезе со поумерени тонови. Викендов ќе одлучи дали столчето на Србија на собирот во Тирана ќе остане празно, прв пат откако се одржува форматот ЕУ-Западен Балкан.

-И на Вархеји му реков не сум ниту луд, ниту пијан, ниту блесав, пијам само чај од камилица и кока кола – зеро. Не ми е проблем заедно со колегите од владата да ја разгледаме таа одлука уште еднаш, не ми е проблем да ја поништам својата одлука. Став на Ана (Брнабиќ) и на Оливер е дека е подобро да бидеме присутни (во Тирана) за да можеме да кажеме се што сега реков. , изјави Александар Вучиќ, претседател на Србија.

-На самитот во Тирана нашите лидери прв пат ќе дојдат во регионот за да разговараат со регионот за регионот. Потребно е сите да се ангажираат, а потребна ни е и Србија да биде на маса, потребен ни е лидерот на Србија да седи на маса. , изјави Оливер Вархеји, еврокомесар за проширување.

Во однос на Косово, Вучиќ порача дека луѓето веќе не можат да го трпат теророт на Курти и дека сега Србите јужно од Ибар се на пат да ги напуштат институциите. Порача дека останува на вчеракажаното, кога со драматичен излив на незадоволство, косовскиот премиер го нарече терорист, а Европската Унија ја обвини дека не го осудила поставувањето на Ненад Рашиќ за министер во косовската влада од страна на Курти.

-И затоа никој од Србија нема да биде во Тирана на 6-ти декември, по прв пат. А, вие одете, земајте дневници, патувајте со авиони, зборувајте глупости, „тропајте“ што сакате, сите вие од Европа, сите вие од Западен Балкан, па збoрувајте дека Србија е крива за нешто. , изјави синоќа Александар Вучиќ, претседател на Србија.

Според Вучиќ одлуката за именување на Рашиќ за косовски министер за заедници е срамна и противуставна, зашто е донесена без согласност со српските пратеници и ја нема поддршката на косовските Срби. Рашиќ, според Вучиќ добил помалку од еден процент на изборите и не може да ги претставува Србите на Косово.

Муцунски: Наскоро Македонија ќе добие Влада која што повторно ќе се грижи за македонскиот јазик

„Не сакаме да имаме јазик во изумирање, сакаме да имаме јазик којшто повеќе ќе биде афирмиран и промовиран. И тоа значи промоција дома, афирмирање на нашиот јазик дома, но и ширење на знаењето“.

„Не сакаме да имаме јазик во изумирање, сакаме да имаме јазик којшто повеќе ќе биде афирмиран и промовиран. И тоа значи промоција дома, афирмирање на нашиот јазик дома, но и ширење на знаењето“, истакна Тимчо Муцунски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Јазикот е нашиот идентитет“ организирана по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик.

„Што правиме како држава да испратиме македонисти, познавачи на македонскиот јазик кај Македонците што живеат во регионот, во Европа или пак во прекуокеанските земји? Барем во еден летен период, да ги учат децата таму за македонскиот јазик. Колку материјали обезбедуваме? Колку материјали на македонски јазик обезбедуваме за многуте библиотеки ширум светот, кои што се отворени и едвај чекаат од нашите амбасади, конзулати за да добијат во нивниот библиотичен фонд книги и материјали на македонски јазик“, појасни тој.

Муцунски додаде дека и носењето книги во библиотеки ширум светот на македонски јазик е дел од промоција на македонскиот јазик, држава, култура и традиција.

„Јас велам како тоа што е наш внатрешен политички приоритет и се што треба да направиме за младата популација, афирмацијата на македонскиот јазик, на македонската култура и традиција треба да биде и клучен аспект поврзан со нашата надворешна политика“, рече Муцунски.

Тој посочи дека тоа се темели за кои што веќе се размислува во иднина за афирмација и промоција на македонскиот јазик надвор од Македонија.

„Тоа се веќе темели за кои што веќе размислуваме, дел од овие прашања ќе бидат и дел од нашата програмска определба“, заклучи тој.

„Наскоро Македонија ќе добие Влада која што повторно ќе се грижи за македонскиот јазик, за македонската традиција и да ги преземеме тие добри политики кои што дел во минатото се применувале, и дел треба да ги надградиме за да го шириме знаењето за македонскиот јазик. И да инвестираме во големиот број на катедри кои што ги има на странските универзитети. Ние како држава треба да помогнеме и да вложиме“, нагласи Муцунски, се наведува во партиското соопштение.

Сателит од над два тона во моментов паѓа кон Земјата, каде ќе падне?

Европскиот сателит ERS-2, тежок повеќе од два тона, моментално паѓа на Земјата по речиси 30 години во орбитата.

Европската вселенска агенција (ЕСА) соопшти дека опасноста да падне во населено место е мала и дека поголемиот дел ќе изгори. Според првичните проценки, во атмосферата требаше да влезе во 17:32 часот, но сега се очекува да се случи во 18:05 часот по средноевропско време.

- Влез во атмосферата се очекува во 18.05 часот. Неизвесноста ќе трае уште околу 30 минути - објави АВРМ на Икс (Твитер).

Според последните податоци, сателитот моментално се наоѓа над источниот Медитеран.

Револуционерниот европски сателит за далечинско набљудување ERS-2 беше лансиран во 1995 година како еден од двата речиси идентични сателити за далечинско набљудување на Земјата.

Двојно убиство во кумановско, застрелани три лица

Двојно убиство во кумановско.

Пензионер ја усмрти својата сестра и еден од нејзините синови. Другиот е тешко ранет и моментално се оперира на клиниките во Скопје.

Пред Клиничкиот центар е Михајло Видимлиски..Михајло каква е состојбата на ранетото лице и кои се деталите што ги имаме досега за инцидентот?

притисни ентер