Се зголемуваат тензиите на релација Белград-Приштина

Оливер Вархеји го стиши бесoт на српскиот претседател Александар Вучиќ, кој синоќа изнесе сериозни обвинувања на сметка на Брисел и категорично порача дека нема да присуствува на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана.

По денешната средба со еврокомесарот во Белград, Вучиќ излезе со поумерени тонови. Викендов ќе одлучи дали столчето на Србија на собирот во Тирана ќе остане празно, прв пат откако се одржува форматот ЕУ-Западен Балкан.

-И на Вархеји му реков не сум ниту луд, ниту пијан, ниту блесав, пијам само чај од камилица и кока кола – зеро. Не ми е проблем заедно со колегите од владата да ја разгледаме таа одлука уште еднаш, не ми е проблем да ја поништам својата одлука. Став на Ана (Брнабиќ) и на Оливер е дека е подобро да бидеме присутни (во Тирана) за да можеме да кажеме се што сега реков. , изјави Александар Вучиќ, претседател на Србија.

-На самитот во Тирана нашите лидери прв пат ќе дојдат во регионот за да разговараат со регионот за регионот. Потребно е сите да се ангажираат, а потребна ни е и Србија да биде на маса, потребен ни е лидерот на Србија да седи на маса. , изјави Оливер Вархеји, еврокомесар за проширување.

Во однос на Косово, Вучиќ порача дека луѓето веќе не можат да го трпат теророт на Курти и дека сега Србите јужно од Ибар се на пат да ги напуштат институциите. Порача дека останува на вчеракажаното, кога со драматичен излив на незадоволство, косовскиот премиер го нарече терорист, а Европската Унија ја обвини дека не го осудила поставувањето на Ненад Рашиќ за министер во косовската влада од страна на Курти.

-И затоа никој од Србија нема да биде во Тирана на 6-ти декември, по прв пат. А, вие одете, земајте дневници, патувајте со авиони, зборувајте глупости, „тропајте“ што сакате, сите вие од Европа, сите вие од Западен Балкан, па збoрувајте дека Србија е крива за нешто. , изјави синоќа Александар Вучиќ, претседател на Србија.

Според Вучиќ одлуката за именување на Рашиќ за косовски министер за заедници е срамна и противуставна, зашто е донесена без согласност со српските пратеници и ја нема поддршката на косовските Срби. Рашиќ, според Вучиќ добил помалку од еден процент на изборите и не може да ги претставува Србите на Косово.

Магла со видливост до 50 метри на патниот правец Тетово – Попова Шапка

Магла со видливост од 40 до 50 метри има на патниот правец Тетово – Попова Шапка, соопштија вечерва од Авто-мото сојузот на Македонија.

Сообраќајот на останатите државни патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози.

– Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, се наведува во соопштението.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата.

– Особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево, се нагласува во соопштението.

За брзо возење на територија на СВР Битола санкционирани 87 возачи

Вкупно 87 возачи се казнети при засилената акциска контрола за санкционирање на лица кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната што денеска во периодот од 10.00 до 15.00 часот беше спреведена на територијата на СВР Битола. 

Од нив, како што информира МВР, 59 ја пречекориле брзината во населено место, а 28 надвор од населено место.

На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

Од МВР најавуваат дека и во наредните денови же продолжат засилените акциски сообраќајни контроли и апелираат граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за, како што велат, да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Со закани одземени пари од вработени во бензинска и обложувалница во Скопје

Со закани биле одземени пари од вработени во бензинска пумпа и обложувалница во Скопје, информираат попладнево од Министерството за внатрешни работи.

– Во 03.10 часот утрово во Полициска станица Кисела Вода е пријавено дека на бензинска пумпа на подрачјето на оваа општина, едно лице со закана од вработениот одзело пари. Во СВР Скопје вчера во 09.25 часот е пријавено дека околу 09.20 во обложувалница на подрачјето на општина Аеродром, едно лице со закана од вработената одзело пари, се наведува во денешното соопштение.

Се преземаат мерки за расчистување на случаите.

притисни ентер