Се расфрлал со пари и луксуз, па добил 37 години затвор (ВИДЕО)

Судот во Манчестер го осуди нарко босот Арам Шеибани, на 37 години затвор за криминален заговор за  дрога, затајување данок, перење пари и слични прекршоци во последната деценија.

Судот го осудил 40-годишниот мигрант од Ирак врз основа на докази од двегодишната истрага што ги опфатила сите гореспоменати криминални активности. Шеибани се обидувал да го прикрие богатството што го стекнал незаконски со „легална“ работа во секторот на недвижнини, па затоа во Алтринкам изградил империја вредна пет милиони фунти.

Една од причините за почеток на истрагата за нарко босот бил фактот дека за единаесет години тој законски ги пријавил своите приходи пет пати, но за прв пат тоа го сторил со помош на фалсификувана документација. Во неговиот стан во луксузното одморалиште во Алтринкам се пронајдени 167 илјади фунти готовина, а заедно со парите пронајдени на различни локации во негова сопственост, таа сума се искачила на милион и двесте илјади фунти. Покрај тоа, кај него биле откриени криптовалути во вредност од милион и триста илјади фунти, како и уметнички дела од Бенкси и Енди Ворхол.

Во претресите, полицијата пронашла количини на кокаин, екстази, кетамин, како и уреди за броење пари. Шеибани имал и два луксузни Бентли, Мерцедес и Порше.

Наркобосот водел многу гламурозен начин на живот, кој покрај автомобилите вклучувал и егзотични патувања, забави на јахти, но и естетска хирургија. Тој потрошил повеќе од триесет илјади фунти само на трансплантација на коса во 2013 година во Лос Анџелес.

Токму луксузот што им „ги удираше сите во лице“ била една од причините за покренување истрага против него.

Високиот инспектор за истраги Луси Пирсон е задоволна од пресудата и вели дека „Шеибани е криминалец и измамник кој се претставувал како успешен бизнисмен, користејќи лаги и измама“.

Петерсон додаде дека пресудата е „лекција за сите што живеат нечесен живот на криминалци и мислат дека можат да уживаат во луксуз засекогаш на штета на обичните граѓани“.

Дрогата што ја набавувал преку неговите колумбиски врски не биле насочени само кон Велика Британија, туку и кон пазарите ширум Европа.

УХМР: Попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Летото на северната хемисфера официјално започна утрово во 5 часот и 32 минути, додека на јужната хемисфера во исто време започна зимата.

Првата недела од летото е со најава за високи температури и до 40 степен.

Изгоре камион кај Струмица, нема повредени

Во близина на селото Добрашинци, кај Струмица денеска околу 13:30 часот изгоре камион. Предизвикана е материјална штета, повредени нема.

Според информацијата од Територијалната противпожарна единица на Струмица, во гаснењето на запалениот камион марка „Застава" учествувале тројца пожарникари и едно против пожарно возило, а пожарот бил локализиран и целосно изгаснат за кусо време.

Според пожарникарите причина за пожарот најверојатно е самозапалување на товорното возило од електричната инсталација.

Министерот Јетон Шаќири оствари работна средба со градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука

,,Денес ми беше чест, во просториите на Министерството за информатичко општество и администрација да го чекам на работен состанок, градоначалникот на Општина Дебар, Хекуран Дука.

За време на состанокот разговаравме за можноста за дигитализација на услугите на оваа општина и нивно вклучување во националниот портал за е-услуги. Го уверив градоначалникот Дука дека Министерството што го водам е подготвено да ги стави на располагање сите свои капацитети за да помогне во овој процес.

Исто така се дискутираше за можноста за поврзување на оваа општина со системот за управување со документи (ДМС). Со поврзување на овој систем, меѓуинституционалната комуникација станува побрза и поефикасна.

Состанокот го завршивме со ветување дека ќе ја продлабочиме меѓуинституционалната соработка и комуникација, со цел да постигнеме конкретни резултати во иднина, во корист на граѓаните“, истакна министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири.

притисни ентер