Рускиот митрополит Антониј во посета на МПЦ-ОА

Рускиот митрополит остванува и утре во земјава. 

На средбата во седиштето на Ахиепископијата во Скопје помеѓу Рускиот митрополит Антониј и Поглаварот на МПЦ г.г. Стефан не стана збор за томосот што се очекува од Вселенската патријаршија за признавање на автокефалноста на нашата црква, велат од МПЦ.

По остварената средба, која двете цркви ја оценуваат како „пријателска“ митрополитот Антониј кој е задолжен и за меѓународните односи на Руската првославна црква посочи оти дошол во Македонија да сподели братски пораки и поздрави и од рускиот патријарх за именденот на поглаварот на МПЦ г.г. Стефан.

-Целта е да ги испрати честитките во име на патријархот...Руската православна црква прва ја препозна афтокефалоноста на македонската православна црква и среќни сме што тоа се случи. Ние сме во заедница и се чувствуваме како браќа и среќни сме за последните случувања со црквата.- Митрополит Антониј - Директор на Одделот за меѓународни односи на РПЦ

Според професорот за Интегрална безбедност Марјан Ѓуровски, пак, ваквата средба е ризик за националната безбедност и е спротивна на државните и националните интереси.

-Неговото присуство може да предизвика негативни импликации зошто е дел од руската операција на хибридни закани треба да се изрази јасен став дека не е добредојден митрополитот Антониј... Македонската православна црква Охридска Архиепископија, иако не е дел од секуларната влада на државата, е непроменлив дел од нашето лице кон светот, и доколку некој претставник на високото свештенство заземе политички позиции или се сретне со официјален руски претставник кој изразува поддршка на руската агресија и предавничката војна на Русија против Украина во најмала рака се скандализира самата средба, вели Ѓуровски.

Инаку, посетата на рускиот митрополит не беше најавена, а иако од МПЦ негираат дека била држена во тајност, веста за средбата првично беше објавена од дел од бугарските медиуми кои шпекулираа дека рускиот митрополит доаѓа во Скопје за да ги убедува македонските владици да не преговараат со Вселенската патријаршија и да бидат на линија со Руската православна црква. Во дел од текстовите стои и дека митороплитот Антониј во декември минатата година во Софија имал „тајна“ средба со бугарскиот патријарх Неофит по која, како што посочуваат, Синодот на БПЦ одлучи да го признае томосот на СПЦ за автокефалноста на МПЦ-ОА.

Рускиот митрополит остванува и утре во земјава. Предвидено е заедно со г.г. Стефан да сослужуваат на архијерејска литургија во Лесновскиот манастир.

Саутемптон се врати во Премиер лигата

 Саутемптон се врати во Премиер лигата, совладувајќи го попладнево Лидс Јунајтед со 1-0 на Вембли во Лондон во финалето од плеј-офот во Чемпионшип лигата.

Фудбалерите на Саутемптон се враќаат во англиската фудбалска елита по само една година откако испаднаа од Премиер лигата.

Адам Армстронг го постигна победничкиот гол за Саутемптон во 24. минута, а Лидс се доближи до израмнување во 94. минута кога Даниел Џејмс ја погоди стативата.

Саутемптон следната сезона ќе им се приклучи на Лестер Сити и Ипсвич Таун во Премиер лигата.

Видео: Аеродром со најголемиот затворен водопад во светот!

Сингапурскиот „Скапоцен камен“ од 10 ката ги остава туристите без здив!!

Во срцето на Сингапур се наоѓа вистинскиот „дијамант“меѓу светските аеродроми – аеродромот Чанги.

Овој аеродром не е само порта кон другите делови на светот, туку и независно искуство кое остава неизбришлива трага во меморијата на патниците од целиот свет.

Аеродромот преставува беспрекорна комбинација на луксуз, иновација и природа, која ги остава сите без здив.

Четирите терминали на аеродромот и неговата централна атракција, „Jewel Changi“, формираат комплекс кој ги комбинира уметноста, архитектурата и природата во една импресивна структура.

Терминалите на аеродромот Чанги нудат широк спектар на услуги и капацитети за патниците. Од луксузни бутици и светски познати брендови во трговски центри до широк избор на ресторани кои нудат разновидна гастрономска понуда, патниците можат да уживаат во различни искуства додека го чекаат својот лет. Терминалите се опремени и со бројни салони, објекти за забава и области за релаксација, обезбедувајќи им на патниците удобност и забава додека чекаат. Неговата репутација како еден од најдобрите аеродроми во светот дополнително ги привлекува патниците кои бараат врвно патувачко искуство.

Десеткатниот комплекс „Jewel Changi“, е поврзан со терминалите 1, 2 и 3, и го претставува врвот на понудата на аеродромот. Овде има бројни атракции, вклучувајќи импресивна градина со висечки градини, спектакуларна фонтана за вода, кино на отворено и мноштво продавници и ресторани. Неговата локација на раскрсницата на воздушните линии меѓу Азија, Европа, Австралија и Америка го прави аеродромот Чанги идеална точка за поврзување и патување низ светот.

За сите патници на аеродромот посебно импресивен е водопадот „The Rain Vortex“.

Спектакуларниот водопад наречен „The Rain Vortex“, највисокиот затворен водопад во светот. Овој водопад на „Jewel Changi“, е централната атракција на аеродромот Чанги во Сингапур.

Со висина од 40 метри, овој импресивен водопад создава спектакуларна глетка додека водата тече низ стаклената купола на аеродромот. Во вечерните часови, водопадот станува уште повпечатлив кога е осветлен со разнобојно LED осветлување, создавајќи магична атмосфера за патниците и посетителите.

Инаку, иако аеродромот Чанги во Сингапур постои повеќе од 40 години, тој го доби својот модерен изглед во последните неколку години.

Во тек реставрација на пештерската црква „Света Богородица“ на островот Мал Град, кај Пустец

 Со европски пари се реставрира црквата „Света Богородица“ на островот Мал Град, кај Пустец, Мала Преспа, под надѕор на Регионалната дирекција за национална култура од Корча.

-Во тек е реставрацијата на црквата „Света Богородица“ на островот Мал Град, каде на виделина излегуваат дел од извонредни византиски фрески. Во исто време се поставува и надворешната врата, изработена врз основа на оригиналната, која се наоѓа во Музејот на средновековна уметност во Корча, објави општина Пустец. Со овој прекуграничен проект кој е продолжение на проектот „SmartCulTour“ ќе биде санирана и патеката до неа, а ќе биде поставено и осветлување на островот, информираа од општина Пустец.

Додаваат дека проектот е финансиран од Европската Унија преку ИПА Програмата за прекугранична соработка и со заложба на општините Битола и Пустец, како и Дирекцијата за музеи од Битола, Регионалната дирекција за културно наследство Корча и Младинскиот културен центар од Битола.

Оценуваат дека „оваа соработка ќе го подигне односот меѓу нашите институции и држави на друго ниво“

Пештерската црква „Света Богородица“, со својот фрескоживопис отскокнува од другите пештерски цркви расфрлани по бреговите на Преспанското и Охридското Езеро.

Островот Мал Град се наоѓа на три километри североисточно од Пустец на југоисточниот брег на Преспанското Езеро.

Врз основа на записите сочувани на неа, оваа црква претрпела три измени. Во првиот натпис пишува дека основач на црквата е Бојко со жена му Евдокија во 1345 година. Во вториот натпис, пишува дека црквата е возобновена во 1369 година од Кесар Новак, неговата жена Кали, неговиот син Амирал и неговата ќерка Марија. А, третиот натпис датира во 1607 година, кога е насликана надворешната западна фасада. Внатрешноста на црквата е целосно живописна и е доста позната по ѕидните фрески од византискиот палеолошки стил.

притисни ентер