Родното Маврово посакува обележје на првиот поглавар на возобновената МПЦ

 За ликот и делото на првиот поглавар на возобновената МПЦ-ОА, г.г. Доситеј, , деновиве сè повеќе се слуша во јавноста. 

Од скоро посетителите на Маврово имаа можност да видат паноа, билборди на кои е ликот на г.г. Доситеј, на кои е испишана порака. Вниманието на јавноста го привлече и објавувањето обемна монографија со биографска содржина за овој црковен достоинственик.

Билбордите и паноата се поставени во чест 115 години од неговото раѓање. Иницијативата е на Екопромотивен центар г.г. Доситеј (здружението за развивање промоција и едукација Дедо Доситеј).

Поставувањето беше одбележано со симболичен собир и помен литургија непосредно до црквата „Св. Никола" (потопената црква), а почитувачите на делото на возобновувачот на МПЦ го одбележаа (5 декември) денот на неговото раѓање.

По тој повод МИА разговараше со Душко Шарески, претседател на здружението за развивање, промоција и едукација г.г. Дедо Доситеј. Шарески смета дека Маврово има уште еден и многу значаен аргумент за да биде незаобиколна дестинација за посета и место на поклонение на православните верници. Селото Маврово е родното место на г.г. Доситеј, возобновителот и прв поглавар на возобновената Охридска архиепископија – Македонска православна црква.

– Иако мавровскиот крај изнедрил многу значајни лица за македонската историја, една од најзначајните фигури сепак е г.г. Доситеј. За жал, тоа во пошироката јавност не е многу познат факт. Тој човек направил многу за македонскиот црковен живот и воопшто за македонскиот народ. Неговата преданост кон црквата и православието се доволно големи за да заслужат чествување, вели Душко Шарески, претседател на здружението за развивање промоција и едукација г.г. Дедо Доситеј.

Здружението, во спомен на г.г. Доситеј во рамките на активностите досега во соработка со Федерацијата на планинарски спортови, годиниве наназад организираше планинарски маршеви по падините на Бистра и околните планини. Таква е планинарската тура од манастирот „Св. Пантелејмон" во Ниќифорово – „Св. Ѓорѓија" во Кнежино – „Св. Богородица Пречиста" во Кичевско.

– Ние како здружение планираме и работиме на формирање своевидни клубови кои ќе го негуваат делото на г.г. Доситеј. Секако дека издавањето монографија е за поздравување, но потребно е и останатите институции да се приклучат и да се надгради она што ние сме го започнале. Во контактите со одговорните во МПЦ предложивме во секоја црква да стои неговиот портрет со порака и очекуваме тоа да биде прифатено, вели нашиот соговорник.

Шарески како активен планинар и туристички работник смета дека во промоцијата на мавровскиот регион и во туристичката понуда, неизоставно треба да се вметне посебна содржина за запознавање со духовниот живот, кој, како што вели, е доминантен белег.

– Сметам дека односот како на државата така и црквата кон возобновителот и прв поглавар на возобновената Охридска архиепископија – Македонска православна црква треба да биде подостоинствен. Овој духовник заслужува поголема почит. За почеток тоа може да биде спомен-соба и спомен-обележје на местото на неговата родна куќа. Тоа ќе биде поттик за дополнително афирмирање на вредностите на делото на г.г. Доситеј, подвлекува Шарески.

Како дел од идеите кои би придонеле во промоцијата, Шарески посочува на отворање спомен-куќа со црковна библиотека, во која ќе бидат изложени пораките на г.г. Доситеј, лични предмети и експонати врзани за животот на поглаварот. Тоа би бил само еден сегмент. На ова, според Шарески, можат да се додадат и други содржини, како собири и манифестации, кои би привлекле посетители и верници.

Богатиот животопис на г.г. Доситеј започнува на почетокот од минатиот век. Роден пред 112 години (7 декември 1906 година) со крстено име Димитар Стојкоски како четврто дете од осумте во семејството на Лазар и Софија. Богатиот духовен живот започнал со неговото замонашување во 1924 година. Г.г. Доситеј останал на Света Гора до 1932 година. Подоцна по Втората светска војна ќе биде крунисан со изборот за прв поглавар, устоличен во архијерејскиот трон на св. Климент (4-5. X 1958) со титула архиепископ охридски и скопски и прв митрополит македонски, а на 17 август 1967 година на прогласувањето на автокефалноста, архиепископот Доситеј ќе стане поглавар на МПЦ. Тој со МПЦ ќе раководи 23 години, сè до неговото упокојување на 20 мај 1981 година. Тој е заслужен и за возобновување и формирање на сите нејзини витални органи на МПЦ: епархиите, епископатот, свештенството, црковните општини во татковината и во дијаспората, црквите и манастирите, отворање на Богословијата, Богословскиот факултет во склоп на УКИМ, изградбата на соборниот храм во Скопје./МИА.

Заедничка литургија на поглаварите на македонската и српската црква во Белград

Литургијата на помирување започна утрово во 9 часот во храмот Свети Сава во Белград, на која служеа Српскиот патријарх Порфириј и Архиепископот охридски и македонски Стефан.

Во присуство на голем број граѓани по 55 години со литургијата на помирувањето ќе се обнови литургиската и канонската заедница на двете сестрински цркви, согласно одлуката на парламентот на Српската православна црква.

Македонските владици се надеваат дека Српската православна црква на крајот на мај ќе го испрати предлогот за автокефален статус на МПЦ-ОА.

Во Белград пред храмот Свети Сава е Михајло Видимлиски.

Во видеото погледнете го целиот извештај.

Бајден денеска ќе биде домаќин на лидерите на Финска и Шведска

 Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска во Белата куќа ќе ги пречека лидерите на Финска и Шведска, Саули Нинист и Магдалена Андерсон, откако двете нордиски земји аплицираа за членство во НАТО.

Соединетите Американски Држави ги поддржуваат напорите на двете земји за приклучување кон Северноатлантската алијанса, а доколку нивната апликација за членство помине, Алијансата ќе брои 32 членки.

Сепак, Турција се противи на влезот на Хелсинки и Стокхолм во НАТО, обвинувајќи ги дека се рај за антитурските екстремисти.

Британија и неколку земји од НАТО им понудија безбедносни гаранции на Финска и Шведска додека се разгледуваат нивните апликации, ветувајќи им дека ќе им помогнат во случај на агресија. -Срдечно ги поздравувам и силно ги поддржувам историските апликации на Финска и Шведска за влез во НАТО, рече Бајден.

ВМРО-ДПМНЕ: Над 2400 дечиња чекаат за прием во градинка во Скопје

Над 2400 дечиња чекаат за прием во градинка во Скопје, места нема затоа што СДСМ 5 години не направи ниту еден нов објект.

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ во скопските општини затекнаа состојба во која стотина дечиња од секоја општина се на листа за чекање за прием во градинка.

Места нема затоа што СДСМ 5 години не направи ниту еден нов објект.

Ситуацијата со недостаток на места за сместување не може да се реши преки ноќ. Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ во сите скопски општини веќе засилено работат на нови градинки, и се очекува проблемот за година дена од сега да биде помал.

Работата на градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ на полето на градинките ја опструира централната власт, од каде не даваат согласност за нови вработувања и го кочат процесот во целост.

СДСМ ја злоупотребува централната власт да им прави сопки на градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ. Затоа и ова е една од причините поради која мора да имаме предвремени парламентарни избори час поскоро. Со влада на ВМРО-ДПМНЕ Македонија ќе се насочи на раст и развој и нови проекти, наместо на стагнација и криминал како до сега.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер