Режисерот на филмот за Џејмс Бонд тврди: Шон Конери беше силувач (ВИДЕО)

Кари Фукунага го коментирал ликот на првиот Џејмс Бонд олицетворен од актерот Шон Конери.

„Џејмс Бонд на Шон Конери во основа беше силувач“, рече Кери за Холивуд репортер. Тој се осврнал на сцена од филмот „Гром“ во 1965 година и рече дека верува оти ликот на Конери силува жена.

Во спорната сцена, Бонд се среќава со Патриша Феринг, медицинска сестра чиј лик го толкува актерката Моли Петерс. Агентот ја натерал насилно да го бакне откако го оттурнала од него, а подоцна го замолила да не му каже ништо на шефот затоа што може да ја загуби работата.

„Претпоставувам дека мојата тишина може да има своја цена“, одговара шпионот, влечејќи ја во собата и соблекувајќи се, а Патриша претходно рекла дека не сака.

Продуцентот на филмот, Барбара Броколи, додаде дека ликот на Џејмс Бонд многу се променил со текот на годините.

"Мислам дека луѓето сфаќаат дека некои работи не се прифатливи. Ликот на Џејмс Бонд има долга историја и сега има голема разлика во прикажувањето на тој лик во споредба со минатото", рече таа.

Патем, неодамна е објавен трејлер за 25 -от дел од Џејмс Бонд. Филмот се вика Нема време за умирање, и ова е последното појавување на Даниел Крег како агент 007. Филмот треба да се појави во кината на 30 септември. Фукунага рече дека Бонд ќе има поголема почит кон жените во ова продолжение.

Да потсетиме, Шон Конери беше првиот актер што го отелотвори ликот на Џејмс Бонд. Според многумина, тој е најдоброто олицетворение на најпознатиот филмски шпион. Конери почина во октомври 2020 година.

На Британец му извадиле бубрези, тешки рекордни 35 килограми: Можам да дишам (ВИДЕО)

Ворен Хигс, 54, од Виндзор, Велика Британија, страда од полицистична бубрежна болест.

Тоа е наследна болест која предизвикува раст на цисти во бубрезите и може да доведе до откажување на бубрезите. Зафаќа едно лице од 1.000 и нема лек.Хигс бил опериран пред неколку месеци, а хирурзите велат дека неговите бубрези биле рекордно големи.

Имено, тежеле вкупно 35 килограми, а хирурзите му ги отстраниле двата бубрега.Се верувало дека стариот рекорд изнесувал 7,4 килограми, а тој бубрег е изваден од пациент во Индија.

Хигс се вратил во релативно нормален живот три месеци по операцијата и вели дека се чувствува многу подобро.

„Можам да дишам, можам да јадам“, вели тој, но сепак се бори со рамнотежата.

Сепак, тој редовно оди во теретана и тренира и планира да истрча 10 милји дневно.

Во Романија нема места на ооделите за интензивна нега, пациентите лежат на душеци на подот

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус денеска се регистрирани во Романија, а болничкиот систем достигнал точка што нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.

Во последните 24 часа, пријавени се повеќе од 18.800 нови инфекции со „Ковид-19“, а 574 луѓе починале. Романија е втората земја во Европа со најниска стапка на вакцинација, пишува Ројтерс.

Видеата од болниците во Букурешт покажуваат пациенти како лежат на душеци на подот или држат резервоари за кислород на преполните клупи во ходниците. Мртовечниците работат со полн капацитет.

"Нема доволно простор за сите случаи. Ако стапката на вакцинација беше 70 до 80%, сега ќе имавме десет пати помалку смртни случаи", рече Клаудио Русу, доктор во единицата за интензивна нега.

Во Романија, само 36% од возрасната популација е целосно вакцинирана, а просекот на Европската унија е 74%. Досега во октомври, едно лице на секои пет минути починува во земјата од последиците од инфекција со ковид.

Условите за избор на Мис на Франција ги шокираа кандидатките, подготвија тужба

Француските активистки за правата на жените поднесоа тужба против организаторите на изборот Мис Франција за дискриминација, пренесува порталот Франс инфо.

Групата Osez le féminisme (Осмели се за феминизмот) со три одбиени кандидатки ја обвинија Мис Франција и Ендемол за дискриминација на работа. Тие тврдат дека е неприфатливо условот за избор да е висината над 170 сантиметри, кандидатките да не се во брак и да се „претставнички на убавината“.

„Според францускиот закон, забранет е секаков вид дискриминација врз основа на возраста, моралот, физичкиот изглед и семејниот статус“, изјавила за АФП Виолан Де Филипис-Абате, адвокат на групата „Осез ле феминисме“.

Но, прашање е дали француските натпреварувачки можат да се третираат како вработени. Имено, тие потпишуваат договор, но тоа не е договор за вработување. Француските медиуми пишуваат дека тужителите сега се повикуваат на судската одлука од 2013 година, кога поранешниот кандидат за г -дин Франција ги тужел организаторите од слични причини.

притисни ентер