Продолжува и шпанската Примера

Во Шпанија, спортот се враќа на 8 јуни, објави шпанската влада.

Ова значи дека фудбалскиот шампионат тогаш би можел да продолжи. Шпанските медиуми пишуваат дека сè уште е пореално за Примера да продолжи на 12 или 19 јуни.

"Шпанија направи се за да го врати спортот. Нашиот фудбал го следи целиот свет, но тоа не е единствената рекреативна активност што се започнува. Се отвораат и музеите и театрите. Дојде време да се подготвиме за туристичката сезона", рече шпанскиот премиер Педро Санчез.

Досега се одиграни 27 кола во Шпанија, а водечката Барселона има два бода повеќе од Реал. Во таа земја, најмалку 280.000 луѓе се заразени со коронавирус, а скоро 30.000 го загубија животот.

притисни ентер