Примера од следната сезона со навивачи?

Шпанската министерката за спорт, Ирина Лозано изјави дека навивачите би можеле да се вратат на фудбалските стадиони од почетокот на следната сезона.

„Воопшто не се исклучува. За продолжување на оваа сезона, најдобрата опција беше без гледачи на трибините“, рече министерката Лозано како гостин на програмата на радиостаницата Ла Копе.

"Треба да видиме каква ќе биде социјалната дистанца и употребата на заштитни маски и нараквици. Ако можеме да најдеме начин, што не треба да биде премногу тешко за нас во Шпанија, бидејќи ние сме светски лидери во организирање на безбедни спортски настани, тогаш ќе го сториме тоа", рече Лозано, која исто така е претседател на шпанскиот комитет за спорт.

Таа најави дека постои голема можност новинарите да имаат пристап до стадионите во продолжението на натпреварите во Ла Лига.

„Со оглед дека многу добро се справуваме со пандемијата, сериозно размислуваме за можноста новинарите да бидат присутни на натпреварите во Ла Лига“.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер