Повредени 18 полицајци при растерување на анти корона демонстрантите во Берлин (ВИДЕО)

Вкупно 18 полицајци се повредени при растерувањето на демонстрантите во Берлин, откако полицијата го прекина големиот протест против мерките воведени за борба против коронавирусот, што се одржа и покрај зголемувањето на бројот на нови инфекции.

Тројца полицајци биле примени во болница.

Организаторите на вчерашниот протест не се сигурни дали се следеле безбедносните протоколи, изјави за ДПА портпаролот на полицијата.

Полицијата го прекина настанот на кој присуствуваа околу 20.000 луѓе. Кога некои од присутните не заминале, полицијата соопшти дека постапиле така што предизвикале отпор од демонстрантите.

Полициските службеници отстраниле неколку организатори од бината, по што настанала општ метеж на собраните и употребиле сила кога едно лице се одбило да се спротистави.

Сепак, упорна група останала пред сцената, а некои биле однесени или присилно изнесени од местото на настанот од страна на полицијата.

Полицијата соопшти дека околу 17.000 луѓе учествувале во почетната поворка низ центарот на градот што завршила на обележјето на градот , Бранденбург.

Организаторите велат дека се собрале 1,3 милиони луѓе.

Полицијата соопшти дека распоредила 1.100 полицајци за да го следат настанот и да ја растераат толпата.

Тие ќе поднесат тужба против организаторите на митингот кои не ги почитувале безбедносните регулативи.

Малкумина носеа маски и се придржуваа до физичко растојание, соопшти полицијата.

Демонстрантите маршираа низ градот повикувајќи на „слобода“ и „отпор“ и извикувајќи дека „пандемијата на коронавирус е најголема теорија на заговор“.

Многумина носеле знаци на местото од каде потекнуваат и знамиња на разни германски држави.

Вчера се собраа и анти-демонстранти, многумина под паролата „Баби против десницата“ и извикувајќи „нацисти надвор“ на оние на главниот митинг.

Полициските службеници ги држеле учесниците на ривалските митинзи одвоени за да спречат судири.

Главниот собир се одржа со мотото „Крајот на пандемијата: Ден на слободата“ и беше организиран од иницијативата „Латерално мислење 711“.

Дополнителни активности се планирани во текот на викендот. Ваквите митинзи се одржуваат и покрај зголемувањето на бројот на заразени.

Во изминатите 24 часа, регистрирани се 955 нови инфекции, според Институтот „Роберт Кох“ (РКИ).

Бројот на починати достигна 9.148.

Новите бројки покажуваат најголемо дневно зголемување на новите инфекции од мај.

Вкупно најмалку 209.653 лица во Германија се заразени со вирусот, од почетокот на првото појавување.


Одбележани 19 години од нападот кај Карпалак

​ Со панихида и положување цвеќе пред спомен плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово-Скопје утрово беше оддадена почит кон 10-те загинати бранители од Прилепско кои беа убиени во заседа во оружениот конфликт во 2001 година.

Почит им оддадоа делегација од Министерството за одбрана и Армијата на Република Северна Македонија предводена од началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски и државниот секретар во Mинистерството за одбрана, Драган Николиќ, претставници на Владата, од кабинетот на Претседателот, Собранието, општина Прилеп, семејствата на загинатите, политичката партија ВМРО ДПМНЕ и поголем број здруженија на бранителите, како и граѓански организации.

-Денеска одбележуваме 19 години од погубието на Карпалак. Деветнаесет години на ова исто место со една иста изјава сме барајќи да се направи достоинствено обележје за загинатите, мислам дека тие тоа го заслужија. И медиумите се сведоци дека и денес цвеќето беше положено на банкина, што не е достоинствено. Го положија животот на браникот на Република Македонија за идеалите за опстој на оваа земја како Република Македонија. Ние преживеаните следбеници на нивните дела со гордост ги почитуваме. Тој кобен 8 авгсут 2001 се случи, но ни тие случки не престануваат, тука е кумановско Диво насеље, Смилковско езеро, да не зборуваме за другите настани као што се Вејце, Бриони, Љуботенски бачила за кои многу малку е кажано за нив, изјави Ацо Јовановски-Реган, кој бил дел од резервните припадници на Армијата во конвојот од Прилеп.

Од одборот на бранителите исто така сметаат дека треба подостоинствено одбележување на местото на настанот.

-Како и претходните години и оваа година се помал е бројот на луѓе за чествување на овој настан. Причините не ни се познати, но некој очигледно работи овој настан полека да се заборава. Затоа што и оваа година како и минатата година никој од државните власти тука на местото не истакна ниту еден збор зошто се дојде овде и што е тоа што денес одбележуваме. Мислам дека Министерството за одбрана ќе смогне сили и подостоинствено ова го чествува, а на бранителите да го даде местото за кое се заслужни. Апелирам и до бранители да смогнат сили да се организираат во смисла да не не заборави нивниот придонес во Република Македонија, изјави Марин Најдов од Одбор на бранители.

На 8 август 2001 околу 10 часот конвој на АРМ беше подмолно нападнат од заседа. При тоа беше погодено едно транспортно возило на Армијата во кое беа осум војници и двајца офицери, сите од резервниот состав. Загинаа Нане Наумоски (48) ,Сашо Китаноски (39) Бранко Секулоски (42), Горан Миноски (29) Ердован Шабаноски (20), Веби Рушитоски (26) сите од Прилеп, Марко Деспотоски (27) од прилепско Новоселани, Љубе Грујоски (31) од прилепско Пашино Рувци, Дарко Велјаноски (27) од прилепско Ропотово, и Пеце Секулоски )29) од прилепско Бело Поле.

МВР: 378 прекршоци за неносење лична заштита на лице

Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 378 прекршоци. 

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со својата влада изминативе години донесе само корупција, криминал и хибриден режим

  Наместо СДСМ да ги лаже граѓаните преку бледи и стерилни соопштенија, нека одговори со кои партии ќе обезбеди мнозинство и кој ќе биде премиер.

На граѓаните преку глава им е од лагите на СДСМ.

Граѓаните на Република Македонија знаат дека СДСМ нема да обезбеди подобра иднина.

СДСМ со својата влада изминативе години донесе само корупција, криминал и хибриден режим.

Лагите на Заев веќе не поминуваат, прочитани се.

Заради тоа што Заев и власта беа фрлени на криминал Македонија секој ден тонеше се повеќе и повеќе.

Граѓаните не ги заслужуваат овие погубни политики на СДСМ и Заев. Граѓаните заслужуваат многу подобро.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер