Полицијата прекина свадба со 200 гости во Арачиново

Полицијата прекина свадба во Арачиново , дознава Канал 5.           

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5.

Во објектот затекнати се околу 200 лица, а полицијата се уште се наоѓа во објектот.

Во неделата полицијата прекина и свадба во скопското село Глумово.

Одѕивот во Москва над 34 проценти на изборите за руската Дума

Одѕивот на гласачите на изборите за Руската државна дума во Москва надмина 34% синоќа во 20 часот по московско време, вклучително и гласањето преку Интернет, изјави претседателот на градската изборна комисија во Москва, Јуриј Ермолов.

„До 20 часот по московско време, на 18 септември, гласаа повеќе од милион луѓе, а вкупната излезност во Москва е 34,42 проценти“, рече тој.

Изборите за долниот дом на рускиот парламент продолжуваат денеска, 19 септември. Изборниот процес трае три дена и започна во петок, 17 септември.

Трудо на на ден пред вонредните избори е свесен за опасноста пред подемот на конзервативците

Канадскиот премиер Џастин Трудо ги повика граѓаните „стратешки да гласаат“ за да избегне пораз поради инвазија на конзервативците.

Неколку дена пред предвремените парламентарни избори во Канада и неизвесноста што ги придружува, либералниот канадски премиер ги повика граѓаните „стратешки да гласаат“ со цел да избегне пораз од инвазивните конзервативци предводени од Ерин О’Тул.

Двете водечки партии кои беа на власт во Канада век и половина, во анкетите се еднакви, секоја со 32 проценти од поддршката на електоратот, додека левичарската Нова демократска партија (НДП) заостанува.

Според тоа, резултатите од изборите во понеделник може да бидат копија на изборите во 2019 година, по што партијата на Трудо, претходно моќна и незапирлива партија, беше принудена да ја предводи малцинската влада, бидејќи му недостасуваа 13 места за мнозинство.

„Борбата меѓу двете политички партии ескалира“, изјави истражувачот на јавното мислење, Жан-Марк Легер, за АФП, додавајќи дека „ниту еден лидер не остави впечаток кај гласачите“, поради што се чини дека изборите ќе се сведат на гласање против “.

Кога одлучи да распише предвремени избори на почетокот на август, две години пред предвиденото, Трудо во тоа време имаше силна јавна поддршка.

О’Тул тогаш веднаш го обвини за „распишување избори со ставање на неговите политички интереси пред благосостојбата на илјадници луѓе“.

„Да се ​​води значи да се мисли за другите, а не за себе“, рече О’Тул, а лидерот на НДП, Јагмет Синг, се согласи.

Трудо сметаше дека Канаѓаните го поддржуваат неговиот одговор на пандемијата, кампањата за вакцинација, и покрај првичните грешки, помина добро, а владата издвои стотици милијарди долари за да им помогне на работниците и компаниите.

Изгледаше како добро време за Трудо да се обиде да го врати мнозинството во парламентот на третите избори.

Иако харизматичниот лидер на либералите се уште е главниот избор на Канаѓаните, скандалите и некои етички неуспеси го нарушија неговиот имиџ на „златно момче“, успешен млад и популарен политичар.

Покрај тоа, по шест години владеење, неговата администрација покажува знаци на замор.

Исто така, свикувањето на избори две години порано, дури и кога пандемијата не стивнува, налути многумкна гласачи.

Опозицијата веднаш го искористи за да го оцрни. Критичарите го обвинуваат дека непотребно ги донел луѓето на гласање среде пандемиската криза само за да се обиде повторно да освои мнозинство во парламентот.

„Денес има многу луѓе кои имаат полошо мислење за Џастин Трудо отколку што имаа пред изборната кампања“, рече Легер.

Со цел да се добие предност пред Конзервативците, Трудо ги повика гласачите да дадат поддршка на НДП, да претпочитаат да гласаат за Либералната партија, за да не се распрснат прогресивните гласови.

„Ние сме единствените способни да ги спречиме Ерин О’Тул и конзервативците повторно да ја преземат Канада“, рече Трудо на состанокот во Халифакс.

Тој ги осуди ториевците за одбивањето да воведат задолжителна вакцинација, а исто така им се спротивстави дека нивниот климатски план е неамбициозен во однос на неговиот.

Синг од НДП, пак, остро го критикуваше премиерот дека се залага за стратешко гласање, велејќи дека тоа само покажува одново и одново дека тој не е прогресивна опција.

„Не плашете се да гласате според вашата совест“, им рече Синг на Канаѓаните.

О’Тул, пак, повикува на промени. „По шест години инерција, неспособност и корупција со Трудо, Канаѓаните заслужуваат подобро“, рече тој.

Новата влада ќе ја избираат речиси 38 милиони луѓе. Поради пандемијата, овозможено е гласање по пошта, за што досега се регистрирани околу 1,2 милиони Канаѓани.

Граѓаните можеа да започнат со гласање уште во петокот, што досега го направиле 5,8 милиони гласачи.

Поради гласањето по пошта, изборните резултати тешко дека ќе бидат познати до утре навечер.

Георгиевски: Исплатени 230 милиони денари субвенции за 4.846 земјоделски субјекти

СДСМ и институциите што ги преводи во континуитет се грижат за земјоделцитe. Продолжува навремената и неселективна исплата на субвенциите, рече Гоце Георгиевски, претседател на комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство на СДСМ.

Изминатите денови се исплатени субвенции во вкупна висина од 380 милиони денари.

На 3.310 градинари, кои оствареното производство од пријавените површини го предале во преработувачки капацитети им се исплатени 168,9 милиони денари, односно по три денари за килограм.

Средства на сметките добија и сите земјоделци кои оствареното производство на овошни култури го предале во производни капацитети. За оваа мерка исплатени се 16,7 милиони денари на 172 овоштари, односно три денари по килограм произведено и предадено овошје во преработувачки капацитети.

Финансиска поддршка од 30,4 милиони денари примија и 708 градинари, кои имаа произведено пролетна зелка од почетокот на април до почеток на мај лани. Тие добиваат по три денари за килограм пролетна зелка предадена кај регистрирани откупувачи.

Над 14 милиони денари беа поделени на 656 мали земјоделски стопанства.

149 милиони денари субвенции се исплатени за одгледани и заклани гоеници во регистрирани капацитети.

Станува збор за финансиска поддршка од 950 денари, која ги следува сите кои имаат одгледано и заклано гоеници од 90 до 130 килограми, а сите фармери кои одгледале и заклале гоеници над 130 килограми, на сметките добија 1.950 денари.

Исплатата на преостанатите мерки ќе продолжи во наредниот период, кон сите земјоделци кои оствариле право на финансиска поддршка во земјоделството.

СДСМ во континуитет води вистинска грижа за земјоделците, со мерки и политики за сестрана поддршка за агросекторот. Развојот на земјоделството и неселективната поддршка за секој земјоделец останува наш врвен приоритет.

притисни ентер