Почна пописот на населението во Србија, демографите со песимистички прогнози

Денеска почна пописот на населението, домаќинствата и становите во Србија и ќе трае до 31 октомври, а проценките на демографите укажуваат на страв дека бројот на попишани може да биде најмал од Втората светска војна до денес.

Србија, како и повеќето земји во регионот, има тренд на намалување на бројот на жители од година во година, а по рекордните 9,3 милиони во 1981 година, демографите проценуваат дека новиот попис, четири децении подоцна, ќе покаже речиси три милиони луѓе помалку .

Прелиминарните податоци од овогодинешниот попис ќе бидат објавени до крајот на ноември, а објавувањето на првите конечни резултати ќе започне напролет.

Пописите во Србија од 2002 година не го вклучуваат Косово, па - споредувајќи ги резултатите од 2002 и 2011 година - евидентно е дека Србија во тие девет години изгубила 311.000 жители. Демографите се убедени дека падот е уште поголем во изминатата деценија.

Само поради негативниот природен прираст, Србија загуби повеќе од 450.000 жители во последните 11 години, а земајќи го предвид трендот на иселување, демографите се склони да проценат дека новиот попис би можел да изнесува околу 6,6 милиони жители, што би било најниска бројка од Втората светска војна.

Во неодамнешната студија „Човечкиот развој како одговор на демографските промени“ било прогнозирано дека до средината на векот Белград ќе изгуби 3,8 отсто од своите жители, Војводина 19,4 отсто, јужна и источна Србија ќе останат без речиси една третина од своите жители - 33,4 отсто, а југоисточна Србија без дури 40 отсто од населението.

Попишувачите собираат податоци директно од граѓаните, одејќи „од врата до врата“, а сите одговори на испитаниците ќе ги внесат во електронски прашалници.

За оние кои ќе одбијат да учествуваат на пописот предвидени се казни од околу 200 до 400 евра, се одговора на 69 прашања, но граѓаните не се должни да одговорат на три - за етничка припадност, мајчин јазик и вероисповед.

Катарина Живковиќ во најминијатурно мини што некогаш сте го виделе (фото)

Младата поп уметница ги воодушеви своите фанови со најновиот имиџ, но имаше и такви кои се запрашаа што носи и како функционира во таква комбинација.

Пејачката Катарина Живковиќ редовно настапува во регионот. Нејзината најнова објава на Инстаграм за која доби низа пофалби пред сè за физичкиот изглед, ги збуни нејзините придружници, имено, не им беше најјасно дали во долниот дел носи појас или здолниште.

Сепак, тие го оценија нејзиниот изглед како успешен и се согласија дека пејачката никогаш не изгледала поатрактивно. Во горниот дел Каќа се одлучила за маичка од тул со долги ракави, па привидно изгледа како нејзиното тело да го покрила со тетоважи. Оваа комбинација ја дополнила со долги црвени чизми до над колена.

Поединци на шега прашуваа дали Каќа „го заборавила здолништето некаде по пат“, како и тоа дали може да седи со тоа мало парче облека.

Сепак обожавателите на Инстаграм, каде пејачката ја следат околу 300.000 лица, нејзиниот изглед го оценија како впечатлив.

Овде живеел Саша Поповиќ пред да се збогати, нема да верувате кој му бил дедо (Фото)

Хармоникашот и човекот одговорен за кариерите на бројни млади пејачи, Саша Поповиќ, може да се пофали со многу интересна животна приказна.

Еден од најмоќните и секако најбогатите луѓе на регионалната музичка сцена е роден во 1954 година во Нови Сад, каде живеел до 1996 година кога се преселил во Белград. Со своите баба и дедо, родителите и пет години постарата сестра живеел во парохискиот дом покрај Николаевска црква каде што служел неговиот дедо. Стеван Поповиќ бил свештеник три децении.

Едно време се шпекулираше дека токму дедото на Поповиќ ги венчал Алберт и Милева Ајнштајн во Николаевската црква.

- Не знам дали дедо ми ги крстил децата на Милена и Алберт Ајнштајн. Она што е сигурно е фактот дека тој беше првосвештеник 30 години, во периодот 1933-1963 година – изјави еднаш Поповиќ за локалните медиуми.

Како дете сакал да игра фудбал, па татко му го одвел на првиот натпревар на фудбалскиот клуб „Војводина“ кога имал осум години. Оттогаш фудбалот му станал главна преокупација. Неколку години тренирал во Војводина и сонувал професионално да се занимава со тоа. Сепак, животот го одвел во сосема друга насока.

Неговиот татко му купил хармоника, а подоцна Поповиќ се запишал во средно музичко училиште и ја продолжил музичката кариера. Веќе на 17 години имал свој оркестар со кој настапувал на разни веселби. Со емотивна и финансиска помош на родителите го основал оркестарот „Лира шоу“ со кој доживеал голема популарност. Пресвртот се случил кога Милован Илиќ Минимакс во неговата емисија „Претежно ведро“ на гостите им пуштил снимка од настапот на оркестарот на Поповиќ. Тогаш Брена го добила прекарот „Лепа“, а оркестарот „Лира шоу“ официјално станал „Сладки грех“.

Инаку, Саша Поповиќ е во среќен брак со Сузана Јовановиќ со кого ја имаат ќерката Александра. Сузана од првиот брак го има и синот Даниел.

Фото: Манекенка во бикини на плажа во Мајами

Светски познатата манекенка, модел и ди џејка Шантел Џефрис е фотографирана на плажа во Мајами.

30-годишна убавица уживала во својот слободен ден, а фоторепортерите знаеле каде ќе направат вистински нејзини жешки фотографии.

Атрактивната Шантел уште еднаш покажа дека е модел со природни облини - без силикон и филер.

Шантел сака сонце и плажа и ја користи секоја можност да ужива во животот.

притисни ентер