Платиниумскиот јубилеј - 70 години служба на Нејзиното Величество Кралицата Елизабета Втора

Оваа година одбележуваме 70 години служба на Нејзиното Величество Кралицата Елизабета Втора. Кралицата владее подолго од кој било друг монарх во британската историја, и стана многу сакана и почитувана личност низ целиот свет.

Британската амбасада во македонија го одбележа Платиниумскиот јубилеј - 70 години служба на Нејзиното Величество Кралицата Елизабета Втора

Таа е и најистакнатиот дипломат во Обединетото Кралство, кој ги зацврстуваше старите односи и градеше нови врски.

Како дел од прославата, Британската амбасада Скопје беше домаќин на прославата во градината на Кабинетот на претседателот на Македонија, Стево Пендаровски за да ги прославиме врските на пријателство, разбирање и почит помеѓу Обединетото Кралство и Македонија.

Британската амбасадорка во Македонија, Рејчел Галовеј одржа говор, поздравувајќи ги претседателот, премиерот и заменик-претседателот на собранието, како и гостите и пријателите на Обединетото Кралство и Македонија.

Амбасадорката Галовеј рече „Долгогодишните билатерални односи меѓу Обединетото Кралство и Македонија продолжија да ги зајакнуваат и ги одразуваат нашите заеднички вредности и цели, како и соработката меѓу нашите институции, нашите парламенти, нашата војска и нашиот народ".

Во продолжение целиот говор на Амбасадорката Галовеј.

Почитуван господине претседател, господине претседател на влада, господине потпретседател на собрание, драги гости и пријатели на Обединетото Кралство во Македонија,

Оваа година одбележуваме 70 години служба на Нејзиното Величество Кралицата. Кралицата која владее подолго од кој било друг монарх во британската историја, и која стана многу сакана и почитувана личност низ целиот свет. Таа стана и најистакнатиот дипломат во Обединетото Кралство, кој ги зацврстуваше старите односи и градеше нови врски.

Ви посакуваме добредојде на сите вас денес во оваа прекрасна градина каде што ги прославуваме врските на пријателство, разбирање и почит помеѓу Обединетото Кралство и Македонија. Чест ни е што сме домаќини на нашиот Платинест јубилеј тука. Искрено му благодарам на претседателот на Македонија, Н.Е Стево Пендаровски за пријателството што го покажа меѓу нашите земји и неговото лидерство кое ги одразува основните вредности на инклузија, демократија, меѓусебно почитување и толеранција.

Долгогодишните билатерални односи меѓу Обединетото Кралство и Македонија продолжија да ги зајакнуваат и одразуваат нашите заеднички вредности и цели, како и соработката меѓу нашите институции, нашите парламенти, нашата војска и нашиот народ.

Ова ќе биде мојот последен говор за овој национален ден тука. Еден дипломатски мандат не е доволен за вистински да се запознае една земја. Нема доволно време да се постигне сѐ што може да се постигне дури и кога споделуваме исти цели, исти предизвици и грижи. Но, дури и во краткото време што бев тука, имав толку многу среќа да посведочам на навистина драматични и храбри промени.

Го видов македонското знаме како гордо се вее над Молот во Лондон и гледав како Македонија станува 30-та членка на НАТО. Во текот на последните неколку недели ја видов Македонија како домаќин на 4.800 сојузнички трупи од 8 земји, предводени од глобалните сили за одговор на Обединетото Кралство - кои се запознаваа, се здружуваа, се обучуваа заедно и се подготвуваа заедно да одговорат на кризи. Оваа вежба се одржа во контекст на варварскиот неиспровоциран руски напад врз Украина и нејзиниот народ. И вечерва мислиме на народот на Украина. За да ја обезбедиме безбедноста и одбраната на сите наши сојузници, треба да продолжиме да работиме заедно за да се осигураме дека европската стабилност не може и нема дополнително да биде поткопана. Обединетото Кралство ќе продолжи да ја поддржува Македонија и да ја приближува до посигурна, постабилна и попросперитетна иднина во срцето на евроатлантската заедница.

Јас посведочив на клучни промени во насока на создавање на поинклузивно општество. За време на мојот мандат тука, работевме заедно за да се осигураме дека сега нема да има деца под 18 години кои живеат во институции. Ги посетив малите семејни домови и системот за згрижување изградени за поддршка на највиталниот ресурс на земјата - нејзините деца. Пред три години, заедно марширавме додека Скопје беше домаќин на првиот, а потоа и вториот марш на гордоста. Соработувавме со цела низа организации и партнери кои се посветени на градење на поинклузивно, попрогресивно и потолерантно општество. Работиме со млади луѓе за да им покажеме дека имаат иднина тука, преку УНИЦЕФ во креирањето на платформата за онлајн учење Едуино, преку Националниот младински совет и формирањето на МладиХаб центри со цел да им помогнеме на младите да постигнат економска независност и преку Фондацијата за демократија Вестминстер со цел да ги разбераеме нивните желби и потреби. Тие сакаат да живеат во инклузивна земја. Оваа промена се случува.

Видов како Македонија е лидер во регионот и носи тешки одлуки за климатските промени и животната средина. Во текот на изминативе 18 месеци, а пред ЦОП26 во Глазгов, минатиот ноември, работевме непосредно, заедно подигајќи ја свеста за многу реалните и сурови проблеми со кои се соочуваме околу климатските промени. Развивме енергетска стратегија која е понеопходна од кога било со оглед на нашите енергетски предизвици. Претседателот Пендаровски беше гласен застапник на климатските и еколошки прашања и ми беше задоволство што како домаќини го пречекавме, заедно со нашиот близок пријател министерот Нуредини, на ЦОП26. Работевме со млади луѓе ширум земјата кои се мотивирани и кои сакаат да видат вистинска промена. Работевме со модната и текстилната индустрија на одржлива мода. Ја започнавме нашата иницијатива „Засади дрво за јубилејот“ и заедно со претседателот Пендаровски неодамна го засадивме 70-тото дрво во оваа градина. Денеска сум многу задоволна што ја започнувам нашата поголема иницијатива за садење дрвја, во рамките на која што ќе работиме заедно со Агенцијата за шумарство и бизнисите во поддржување на пошумувањето во големи размери во областите на Македонија каде што е најпотребно. Задоволство ми е што можам да кажам дека веќе добиваме одличен одзив од бизнисите, од кои некои се тука денес, вклучувајќи ги Алкалоид, Куехне Нагел, Порше, Шпаркасе банка и Универзал Груп.

Посведочив и на зајакнувањето на нашите трговски односи со новиот Договор за партнерство за трговија и соработка. Обединетото Кралство останува еден од главните странски директни инвеститори во земјата благодарение на инвестициите на британските компании како Џонсон Мети. Македонија во моментов е домаќин на најголемата фабрика на Џонсон Мети во Европа, најуспешната директна странска инвестиција во земјата. Поради оваа причина, особено сум воодушевена што главниот оперативен директор на Џонсон Мети Милиса Фланаган и нејзиниот тим денеска можеа да ни се придружат и им се заблагодарувам што ја спонзорираа денешната прослава. Како водечки светски рециклатори на метали од Платинум груп, се чини дека е соодветно Џонсон Мети да биде непосредно вклучен во нашите прослави на платинестиот јубилеј, особено овде, каде што Џонсон Мети игра толку важна улога во нашата деловна заедница.

За четири недели ќе ја напуштам оваа земја. Ќе ми недостига политиката – работата, можноста да работам во земја која сака и работи за промени, и која ја разбира вредноста на некои работи кои можеби другите ги земаат здраво за готово. Фантастичниот тим на Амбасадата, кој отсекогаш неуморно ме поддржуваше во испорачувањето на резултати за нивната и мојата земја. Но, во еднаква мера, мене и на моето семејство ќе не недостигаат луѓето, планините, тивката гордост и уште многу други работи. Од една страна е работата, а од друга страна живот. Работата беше добра овде, но и животот беше добар. Заминувам знаејќи дека тука се случи промена. Добра промена од која нема враќање назад. И заминувам, но кога ќе се свртам и ќе погледнам преку рамото, знам дека ќе се вратам. Можеби не како дел од мојата работа, туку затоа што не може човек да живее во оваа земја и да не се заљуби.

А сега, во чест на нејзиното Величество, здравица за „Кралицата“.

Мексикански градоначалник се ожени со алигатор, неколку пати ја бакна „невестата“ (ВИДЕО)

Градоначалникот на еден мал мексикански град се ожени со својата „невеста алигатор“ на шарена церемонија придружена со традиционална музика, гости и извици до домородниот водач да го запечати бракот со бакнеж.

Виктор Иго Соса, градоначалникот на Сан Педро Хуамелула, за време на вчерашната венчавка, неколку пати го бакнал алигаторот на муцка, кој бил врзан за да избегне несакани каснувања.

Се смета дека свадбениот ритуал потекнува од предхиспанските домородни заедници Чонтал и Хуаве во државата Оахака, како и молитва за благослов на природата.

„Бараме од природата доволно дожд, доволно храна и риба во реката“, рече Соса, градоначалник на малото рибарско село на брегот на Пацификот.

Оахака, лоцирана во сиромашниот југ на земјата, е област со богата автохтона традиција каде што многу групи тврдоглаво ги одржуваат своите јазици и традиции.

Вековниот ритуал во Сан Педро Хуамелула, денес помешан со елементи на католичката духовност, вклучува облекување на алигатор или кајман во бела венчаница со шарени украси.

Се верува дека седумгодишниот рептил, кој за оваа прилика го нарекуваат мала принцеза, го претставува божеството на мајката земја, а нејзината венчавка со локален водач го симболизира соединувањето на луѓето со божественото.

Звукот на трубите и ритамот на тапаните го надополнија празничното расположение за време на поворката во која некои од селаните во раце ја носеа невестата алигатор низ селото, додека други мавтаа со капите по неа.

„Се чувствувам среќна и горда на моите корени“, изјави Елиа Едит Агилар, кумата која ја организирала венчавката.

Таа рече дека се чувствува привилегирана што има можност да ја води церемонијата и додаде дека потрошила многу време одлучувајќи што ќе облече невестата.

„Ова е многу убава традиција“, додаде таа со насмевка на лицето.

Финска: Секако дека е можна војна во Европа надвор од Украина

Финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто, како одговор на новинарско прашање, рече дека војна во Европа надвор од границите на Украина е „можна“ и ги повика земјите ширум светот да го поддржат Киев.

Во интервју за Си-Ен-Ен, Хаависто бил запрашан дали Украина може да победи во војната против Русија: „Можам да издржам и во таа смисла можам да победам. Се разбира, мислам дека Украина е морално во право во оваа ситуација. Тие се многу обединети. “ одговори тој.

Тој тврди дека Финска, која е неутрална со децении, повеќе не може да биде неутрална бидејќи Русија станала „безбедносна закана“.

„Мислам дека ова е нова реалност. Навистина мислам дека безбедносната архитектура на Европа е срушена. Ова е нова ситуација, сега имаме нов вид железна завеса меѓу Русија и другите земји. И, се разбира, руската агресија против Украина е виновна за сето ова“, рече министерот.

Руската инвазија на Украина „ја промени безбедносната атмосфера“, додаде тој.

Тој рече дека е загрижен поради „лесните изјави за нуклеарно оружје, за хемиско оружје“.

„Да, Финска има силна војска. Имаме борбени авиони Ф-35 и така натаму. Но, што ако ни се закануваат со неконвенционално оружје? рече Хаависто.

Во вторникот Финска, Шведска и Турција потпишаа договор за заеднички безбедносни мерки, по што Турција го укина ветото за членството на нордиските земји во НАТО. Турскиот претседател Ердоган тогаш изјави дека Финска и Шведска мора да ги одржат ветувањата за екстрадиција што ги дадоа за време на преговорите, во спротивно ратификацијата за влезот на нордиските земји нема да биде испратена до турскиот парламент.

Но, Хаависто на прес-конференцијата претходно денеска рече дека Финска и Турција не разговарале за екстрадиција на некои конкретни лица или групи на лица за време на преговорите на самитот на НАТО што се одржа во Мадрид.

Осврнувајќи се на телефонскиот разговор со неговиот турски колега Мевлут Чавушоглу, Хаависто рече: „Се договоривме дека сега имаме потпишан договор и сѐ што договоривме е во договорот. Не разговаравме за какви било екстрадиции со Турција во Мадрид“, рече тој.

Адвокатот на Брус Вилис откри зошто оскаровецот болен глумел во нискобуџетни филмови

Адвокатот на актерот Брус Вилис, Мартин Сингер, ги откри причините зошто актерот продолжил да работи и откако му била дијагностицирана афазија.

На обвинувањата дека продуцентот Рандал Емет, со кој Вилис снимил повеќе од 25 филмови, го принудил актерот да работи и покрај неговите здравствени проблеми, Сингер рече дека тогашната состојба на Вилис го дозволувала тоа, пренесува британски The Mirror.

„Мојот клиент продолжи да работи по неговата медицинска дијагноза бидејќи сакаше да работи и беше способен да работи, исто како и многу други дијагностицирани со афазија кои можат да продолжат да работат“, рече тој.

Откако дознал за неговата дијагноза, Вилис глумел во филмот Полноќ во Свичграс заедно со Меган Фокс, каде што портретираше агент на ФБИ, кој се трка да го спаси својот партнер од сериски убиец, со кого се вкрстуваат додека истражуваат синџир за трговија со луѓе во Флорида.

Да потсетиме, актерот боледува од афазија, здравствена состојба која влијае на неговите когнитивни способности, а со болеста се бори веќе две години, а последните филмови ги снимил со помош на телесен двојник.

„Сакаме да им дадеме до знаење на обожавателите на Брус како семејство дека нашиот сакан Брус има здравствени проблеми, неодамна му беше дијагностицирана афазија, која влијае на неговите когнитивни способности. Како резултат на тоа, Брус си заминува од кариерата која многу му значеше. објави семејството Вилис..

„Ова е навистина предизвикувачки период за нашето семејство и ние сме многу благодарни за вашата континуирана љубов, сочувство и поддршка“, велат тие. Истата објава се појави и на профилот на поранешната сопруга на Брус, Деми Мур.

притисни ентер