Откриено е дека калта на Марс се однесува како сварена паста за заби

Меѓународен тим научници откри изненадувачки податоци за Марс додека ја проучувале калта од Црвената планета во лабораторија.

Експертите сакале да откријат како изгледаат вулканите на Марс во споредба со оние на Земјата и откриле дека „калта на Марс што ја создале во лабораторијата тече како врела паста за заби “.

Под одредени услови, течноста дури и „отскокнува“. Грубата кал што се користела потсетува на еден вид лава позната како „пахоехо“, исфрлена од познатиот хавајски вулкан Килауеа.

Резултатите од ова истражување би можеле да го поништат претходното истражување за Црвената планета, според првиот човек на студијата Др. Петр Брож од Институтот за геофизика на Чешката академија на науките.

„Кога проучувате материјал од вселената, често не можете точно да кажете дали станува збор за лава или кал“.

„Ако немате геолог на терен кој може да ја допре материјата со чекан за да откриете за што точно станува збор, тешко е да се утврди“, рече Брож за Би-Би-Си, кој одамна е скептичен за научната претпоставка дека вулканите испуштаат кал на Марс. .

Овој феномен на Земјата е добро познат, но неколку години Брож се обидува да ја побие теоријата дека голем број конусни форми на Марс потекнуваат од истите такви вулкани.

На крајот, тој дошол до идеја да испита како калта, ако навистина извира од вулканот на Марс, се однесува во услови на екстремен студ и низок воздушен притисок, како што преовладува на Марс.

Со таков проблем се соочил и др. Манишу Пател и членовите на неговиот тим од Отворениот Универзитет во Велика Британија. Имено, Британците имаат посебна комора, која може да симулира услови на Црвената планета.

Со помош на специјална опрема, се тестирало и она што го испраќаат вселенските агенции, како што е роверот.

И покрај напорите да ја задржат комората бесмислено чиста, експертите наскоро откриле дека експерименталната кал се слева по косина од песок.

Во „земни околности“, калта се однесува како што очекувате: мазна е, како сос што го истурате во чинија. Но, во „марсовски услови“, се формираат мноштво тапи и нејасни шила на масата на кал.

Сето тоа се сведува на фактот дека нискиот атмосферски притисок, помал од 1 процент од притисокот на Земјата, влијае на водата, предизвикувајќи таа да испари брзо, потоа да зоврие и на крајот да замрзне.

„Кората на калта замрзнува, но доволно е дебела за внатрешноста да остане течна. Така, кората ја запира течноста некое време, но кога течниот дел продира низ потенките делови на кората, калта продолжува да тече“, објасни Пател и додаде дека процесот потсетува на лавата пахоехое.

Резултатите од експериментот ги објавија научниците во списанието Nature Geoscience, посветено на геолошките науки.

Нивната научна работа не вклучува експеримент што имитира атмосфера на „многу топол“ ден на Марс. Имено, во некои делови на Црвената планета температурата повремено се искачува до 20 Целзиусови степени.

Во такви услови, калта зовриена дури и под мал притисок „скока над површината како да левитира“, вели д-р. Брож.

Научниците веруваат дека резултатите од нивното истражување ќе бидат потсетник за колегите дека за време на студијата на небесните тела може да наидат на неочекувани исходи, заклучува Брож.

Пристигнува уште едно електрично Ауди

Ауди во вторник на 7 јули ќе го претстави електричниот кросовер „Q4 Sportback E-Tron “ концепт.

По минатогодишниот концепт „Q4 E-Tron“, од германскиот произведувач доаѓа и неговата „Sportback“ верзија, со силуета на купе-кросовер.

Ауди премиерата на новото возило ја најави со кратко видео, а повеќе детали за овој концепт ќе се дознаат утре.

Во краткото видео се гледа дека предниот дел од концептот „Q4 Sportback E-Tron “ е сличен ако кај регуларниот „Q4 E-Tron “, а двете возила ќе се разликуваат по задниот дел и линијата на кровот која кај новата верзија ќе биде закосена.

Ауди „Q4 Sportback E-Tron “ концептот најавува идна продукциска верзија која би требало да биде претставена 2021 година.

Спасовски: Масовно на избори на 15 јули во нови победи за Македонија и младите, тие нека се обновуваат во својата партија

„И средношколците и студентите добија домашна платежна картичка, бидејќи сега е моментот да се помогне.“

„ Се грижиме за сите. Посебно се грижиме за младите. Тоа го направивме и со доделувањето ваучери за дообука и квалификација во ИТ вештини, тоа што најмногу е потребно сега во овие услови кога многу од работите мора да се спроведуваат on line, дигитално. Една од основите во Програмата е нашата земја да ја направиме дигитализирана држава.

Мораме да излеземе и да гласаме, да дојдеме до секој и да му кажеме дека негласањето е глас за враќање на режимот, дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се опасност. На 15 јули масовно на избори, број 3, да кажеме Збогум на режимот, да ги пратиме во историја, нека се обновуваат во нивната партија, а ние ќе грабиме напред, во нови победи за Македонија и за младите" повика Спасовски на вечерашната граѓанска трибина во скопската општина Ѓорче Петров.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Земјотрес од 4,6 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 4,6 степени вечерва го погоди Авганистан околу 20:40 часот по локално време.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 14 километри северозападно од Кабул на длабочина од 7,4 километри, соопштено е од Евромедитеранскиот сеизмолошки центар.

За сега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

притисни ентер