Отисоци од стопала, стари 3,6 милиони години откриваат важни детали за историјата на човештвото

Пет фосилни отпечатоци во вулканска пепел пред 3,66 милиони години во Танзанија им даваат на научниците нов увид во човечката еволуција и исправеното одење, покажувајќи дека неговото потекло е покомплицирано од претходно познатото.

Научниците вчера соопштија дека темелното ново истражување на трагите, речиси половина век по нивното првобитно откритие, покажало дека тие не се направени од мечка, како што некогаш се верувало, туку од хоминини - со други зборови, вид од човечката лоза, можеби непознат.

Одењето на две нозе е карактеристика на човештвото, но научниците сè уште составуваат делови од сложувалката за тоа како и кога започнало.

Патеката е пронајдена во 1976 година на местото наречено Лаетоли - северозападно од кратерот Нгоронгоро во северна Танзанија - на околу 1,6 километри од две групи фосилни отпечатоци пронајдени две години подоцна. Оние пронајдени во 1978 година се припишуваат на видот Australopithecus afarensis, хоминини чиј пример е познатиот скелет откриен во Етиопија наречен Луси.

Студијата покажала дека различните траги во Лаетоли, направени во рок од неколку дена, часови или можеби минути, создаваат два различни типа на хоминини во ист слој пепел.

Палеоантропологот Ели МекНат од Херитиџ колеџот за остеопатска медицина на Универзитетот во Охајо, водач на студија објавена во списанието Nature, истакнала дека патеките во Лаетоли се најстариот недвосмислен доказ за движењето на две нозе.

„Имаше најмалку двајца хоминини кои различно одеа на различно обликувани стапала во времето на нашата еволутивна историја, што покажува дека стекнувањето вештини е помалку линеарно отколку што многумина мислат“, вели палеонтологот и коавтор на студијата Џереми Десилва од колеџот Дартмут. „Со други зборови, низ нашата историја имало различни еволутивни експерименти за тоа како да се оди на две нозе.“

Отпечатоците пронајдени во 1976 година и повторно ископани во 2019 година имаат различни карактеристики од оние пронајдени во 1978 година, особено одењето наречено вкрстен чекор.

„Патеката се состои од пет последователни стапалки. Но, левата нога преминува преку десната и обратно. Сè уште не сме сигурни што значи тоа“, рече Де Силва.

„Вкрстениот чекор понекогаш им се случува на луѓето кога одат по нерамен терен. Можеби тоа го објаснува тоа чудно одење. Или можеби само овој единствен хоминин чекорел на необичен начин. Или можеби непознат тип на хоминин бил приспособен да оди на овој начин“, додава Де Силва.

Врз основа на отпечатоците од стапалата, научниците проценуваат дека суштеството што ги создало било високо нешто повеќе од еден метар, одело со петицата удирајќи во земјата и имало палец кој малку се испакнал на страна, иако не како кај шимпанзото.

ДеСилва рече дека научниците можат само да шпекулираат за други аспекти на изгледот и однесувањето на овој хоминин и дали тој е веќе идентификуван - како што се Kenyanthropus platyops или Australopithecus deyiremeda - или е непознат.

Човечката лоза се одвоила од лозата на шимпанзата пред приближно шест до седум милиони години.

Клучниот момент бил кога нашите предци усвоиле исправено одење на две нозе, можеби прилагодувајќи се на животот во африканската савана.

Одењето на две нозе барало анатомски промени, особено во стапалата, нозете, колковите и 'рбетот, кои еволуирале долго пред да се појави нашиот вид, хомо сапиенс, пред повеќе од 300.000 години.

Локалитетот Лаетоли е тревна област со багреми, а има бројни жирафи и зебри. Кога биле направени отпечатоци, тоа било опасно подрачје за малиот хоминин, што се плашел од предците на денешните хиени, лавови и леопарди, како и сега изумрените мачки со заби како сабја, кои шетале низ областа.

„Предците на многу исти животни што живеат таму живееле во Лаетола пред милиони години, вклучувајќи ги, се разбира, луѓето“, рече Де Силва.

Водата во Скопје безбедна и квалитетна за пиење

Водата во Скопје изминатата недела била безбедна и квалитетна за пиење, покажуваат примероците за физичко-хемиска и микробиолошка анализа земени од 47 мерни места во Град Скопје, информираат од ЈП „Водовод и канализација – Скопје".

Ова го покажува неделниот извештај за квалитетот и безбедноста на водата за пиење, добиен од анализите спроведени во Секторот за санитарна контрола, во кој земените 196 примероци за физичко-хемиска и 196 примероци за микробиолошка анализа на вода за пиење, од 47 мерни места во град Скопје, во периодот од 10 до14 јануари 2022 покажува дека сите примероци одговараат на Правилникот за барања за безбедност и квалитет на водата за пиење.

Снежно невреме во источниот дел на САД, 200.000 домаќинства без струја

Силно снежно невреме го погоди источниот дел на САД, поради што дојде до прекин на електричната енергија. Повеќе од 200.000 домаќинства во Џорџија, Северна и Јужна Каролина се без струја.

Властите ги предупредија граѓаните да се воздржат од патување поради лошите временски услови. Откажани се 3.000 летови, а 8.000 полетале со доцнење.

Снежното невреме стигна и до Канада, каде за само неколку часа паднаа 20 до 40 сантиметри снег.

Спасовски: МВР за граѓаните – Продолжуваме!

МВР за граѓаните – Продолжуваме!, објави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утрово на неговиот официјален фејсбуф профил.

Од 2017 до 2021 година, реконструирани се 70 објекти на МВР, целосно нови униформи за специјалните единици, Униформираната полиција, Одделот за заштита на определени личности и објекти во рамки на БЈБ, за Хеликоптерската единица и за младите полицајци и приправници

– Исплатени се три бонус плати за прекувремено работни часови, сериозен успех во борба со илегална миграција, недозволена трговија со дрога и оружје, зголемена безбедност на сообраќајот на патиштата. Вратена е довербата на граѓаните во МВР, воспоставен концепт полиција – сервис на граѓаните. Република Македонија е рангирана како најбезбедна држава на Западен Балкан, со скок од 71. место на 40.место во овој временски период, напиша Спасовски.

Во 2022 година, објави министерот Спасовски, зголемување на плата за пет проценти на сите вработени во МВР, обезбедени средства за бонус плата за оствaрени над 150 часа прекувремена работа во 2021 година, реконструкција на Центарот за обука Идризово, Одделот за граѓански работи во МРТВ и изградбата на Полициската станица Аеродром. Продолжува реновирањето на ОВР Прилеп, ОВР Радовиш, ОВР Делчево, ОВР Берово, ЕВР Карпош, Одделот за заштита на личности и објекти во Скопје, ЕВР Гази Баба и ОВР Свети Николе

– Национален форензички центар – нов објект на Одделот за криминалистичко-технички испитувања и вештачења. Проект „Автоматизирана идентификација на отпечатоци од прсти и дланка" – нова лабораториска опрема за Крим-техника. Модернизација на летало на Оддел за воздухопловни единици на МВР, со најмодерна опрема за комуникација и опрема за гасење пожари, објави Спасовски.

Министерот за внатрешни работи Спасовски најави дека продолжуваат и во 2022 година сѐ до целосно сообразување со стандардите и нормите на современите и квалитетни европски и светски полициски практики.

притисни ентер