Опшина Шуто Оризари доби полициско одделение од општа надлежност

 По речиси 30 години Општина Шуто Оризари доби полициско одделение од општа надлежност кое ќе функционира во рамки на полициската станица Чаир.

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и градоначалникот на Општината Курто Дудуш на отворањето на канцеларијата пред граѓаните порачаа дека целта на ова полициско одделение е да се придонесе кон поголема безбедност на општината.

– Имаме преубав објект, мотивирани работници и нов командир кој ќе се грижи за безбедноста на граѓаните од Шуто Оризари. Вложивме над два милиони денари средства од буџетот на МВР за да го реализираме целиот проект. Се надевам дека со ова ќе придонесеме безбедноста на општината да биде на повисоко ниво, а партнерството меѓу граѓаните и полицијата ќе се зајакне, истакна Спасовски.

Министерот рече дека очекува граѓаните да соработуваат со македонската полиција за потребите што ги имаат, како и да се информираат за нивните права како превентивно да се делува во делот на безбедноста, а со тоа заеднички да се придонесе и за безбедноста на Градот Скопје и на државата.

Градоначалникот Дудуш кажа дека денешниот ден за општина Шуто Оризари е празник. – По 27 години постоење на нашата општина во Шуто Оризари се отвора полициско одделение. Иако во минатото имаше повеќе обиди за отворање на вакво одделение, сепак немаше слух. За ова со министерот Спасовски разговаравме не повеќе од шест до осум месеци и денеска имаме полициско одделение кое ќе се грижи за безбедноста на општината, истакна Дудуш.

Министерот Спасовски и градоначалникот Дудуш во новоформираното полициско одделение остварија средба на која раговараа за меѓусебната соработка, како и за за обновување на врската меѓу локалната заедница и полицијата.

Фото: Поранешната мис на Шведска без долна облека на црвениот тепих

Поранешната мис на Шведска низ Канскиот филмски фестивал се прошета без долна облека.

Филсмкиот фестивал во Кан е местото каде многу светски ѕвезди сакаат да се продефилираат во скапа тоалета.

Фестивалот е синоним за престиж, мода, стил и елеганција. Но, не е секогаш така.

Поранешната Плејбој зајачица и поранешна мис на Шведска, Викторија Силвстед се појави во Кан во многу провокативен фустан.

Папараците покажаа дека атрактивната Вики под фустанот не носи долна облека.

Имено, поранешната мисица не носела долна облека, а немала поим дека фустанот може да ја „издаде“.

Викторија смело им позираше на папараците. Најмногу внимание сепакпривлече длабокиот шлиц на Викторија, буквално до половината, кој во еден момент откри повеќе отколку што треба .

Фото:Секси тенисерка

Убавата руска тенисерка Виталиј Дјаченко се почесто ги радува фановите на социјалните мрежи со фотки во бикини.

„Жешката“ бринета извесно време е надвор од терените поради повреда, и поради тоа патува низ Европа, во моментов е во посета на Белград.

Убавата тенисерка секојдневно ги информира своите следбеници за тоа што прави и каде се наоѓа.

- Белград во срцето, не сум љубител на селфи во огледало - напиша таа.

Руската убавица покрај коментарот објави и неколку фотки кои ги воодушевија фановите.

Виталија на фотките е во интересен стајлинг, скоро проѕирен фустан , бикини , мрежасто здолниште....

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази подготвеност за дебата со лидерката на екстремната десница, Марин Ле Пен, пред изборите за Европскиот парламент на 9 јуни, каде што „се доведува во прашање судбината на Франција“.

„Ако мислиме дека станува збор за избори на кои во прашање е дел од судбината на Франција, за што веруваме, јас сум на располагање“, рече Макрон во интервју за весникот „Паризиен“.

Марин Ле Пен минатата недела изјави дека со задоволство би имала дебата со Макрон, но под услов тој да поднесе оставка и да го распушти парламентот. Таа денеска го повтори тоа барање и додаде дека е подготвена за дебата, но дури по изборите, во септември.

притисни ентер