Обвинителството објави колкава казна бара за Бензема за „аферата со секси снимки“

Јавниот Обвинител денеска побара условна казна од 10 месеци против ѕвездата на Реал Мадрид, Карим Бензема, обвинет за учество во обид за уцена на Матје Валбуена во „аферата со секс снимки“.

Обвинителот побарал и казна од 75.000 евра за францускиот напаѓач.

„Бензема не беше добар Самарјанин кој дојде да помогне, тој дозволи на преговарачите да им дојде крајот и на уценувачите да ги допрат парите“, рече обвинителката Сеголен Марез за време на нејзиното обвинение.

„Тој беше вклучен во овој тим, вклучен во овој проект за обид за уцена поради интимното видео“, рече таа.

Францускиот напаѓач, кој е еден од најголемите кандидати за Златната топка оваа година, е обвинет за учество во обид за уцена. Обвинителите тврдат дека Бензема го охрабрил Валбуена да им плати на група уценувачи за да ги држат сексуално експлицитните снимки подалеку од очите на јавноста.

Уценувачите првично се обратиле до поранешниот француски репрезентативец Џибрил Сисе за да го убедат Валбуена да плати пари за молчење. Наместо тоа, Сисе го предупредил на изнуда, рекол Валбуена. Наводните уценувачи потоа го ангажирале Бензема да го охрабри Валбуена да плати за молкот.

Против четворицата други обвинети, кои во овој случај се гонат за обид за уцена, јавниот обвинител побарал условни казни од 18 месеци до четири години затвор.

Обвинителството побарало четири години затвор и парична казна од 15.000 евра за Мустафа Зуауи, кој се смета за „мозок“ на целата афера. Пријателот на Бензема од детството, Карим Зенати е осуден на две години затвор и парична казна од 5.000 евра, а Аксел Ангот е осуден на 18 месеци затвор и парична казна од 15.000 евра. Против посредникот Јунес Хаус се барала условна затворска казна од 18 месеци и парична казна од 5.000 евра.

Откако целиот случај заврши во медиумите во 2015 година, францускиот селектор Дидие Дешамп ги исфрли двајцата од националниот тим. Валбуена после тоа повеќе не играл за триколорите, додека Бензема летово повторно играл за актуелниот светски првак на ЕП.

Француската фудбалска федерација (ФФФ), која била граѓанска партија во овој случај, го поздравила потегот на Валбуена, „првиот играч кој имаше храброст да каже не, да се спротивстави и да се жали“.

Матје Валбуена денеска не присуствувал на судењето, вчеера го напуштил Версај и отпатувал за Франкфурт, каде вечерва неговиот Олимпијакос го игра натпреварот од Лига Европа против Ајнтрахт.

„Оваа операција претставува намерен обид за уцена, кој ќе беше успешен да не беше храброста на Валбуена и извонредната трудољубивост на полицијата. Некој би помислил дека тоа е лоша мафијашка серија“, рече адвокатот на Валбуена.

Карим Бензема не присуствувал ниту на едно од рочиштата, а се очекува судот утре да ги изрече казните.

„Само Вистина" со Петар Атанасов, Бранко Героски и Ненад Јовановиќ

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Петар Атанасов, Бранко Героски и Ненад Јовановиќ. 

Погледнете ја вечерашната „Само Вистина“.

Швајцарија: Се зголемува бројот на заразени, се воведуваат построги мерки

Швајцарските власти денес најавија воведување на построги мерки за ограниучување поради зголемениот број на заразени со Ковид-19.

Маските ќе мора да се носат во поголемиот број затворени простори а само оние кои се вакцинирани или прележале Ковид ќе можат да одат на разни настани.

Надлежните ја повторија препораката што поголем број граѓани да работат од дома. Новите мерки стапуваат на сила на 6 декември и ќе траат до 24 јануари, пишува Ројтерс.

Ковид-сертификати за семејни собири?

Во Швајцарија досега се потврдени три случаи на инфекција со новата варијанта омикрон. Заразените се во изолација, а нивните контакти се во карантин.

Земјата која има 8,7 милиони жители се бори со пораст на инфекции, со повеќе од 96.000 нови случаи во последните 14 дена. На 29 ноември е забележан најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата – 11.340.

Властите исто така ја проширија употребата на Ковид сертификатите. Тие ќе бидат потребние за сите јавни настани што се одржуваат во затворен простор, како и за сите спортски и културни активности.

Ризик претставуваат и помалите семејни собири, се вели во соопштението.

„За собири со семејството и пријателите во затворен простор со 11 или повеќе учесници, препорачуваме во иднина да се воведе употреба на Ковид сертификат“, се додава.

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

 „Новиот сој може да ја влоши ситуацијата“.

Зголемувањето на бројот на заразени со Ковид-19 во Европа во изминатите два месеци се должи на сојот Делта, но Омикрон може да ја влоши ситуацијата, рече Марија Ван Керхове, шефица на техничкиот тим во одделот за итни случаи на Светската здравствена организација.

– Во последните два месеци, видовме раст во Европа. И ова се должи на варијантата Делта, а новиот сој може да ја влоши ситуацијата, рече таа за време на онлајн сесијата за прашања и одговори за ситуацијата со коронавирусот.

Затоа, таа смета дека е исклучително важно да се продолжи со поддршката на епидемиолошките мерки насочени кон ограничување на ширењето на варијантата Делта. Посебно, треба да се засилат кампањите за вакцинација.

притисни ентер