Николас Кејџ во затвор платил кауција за синот, кој крвнички ја претепал мајка си (ФОТО)

Познатиот актер Николас Кејџ наводно платил кауција од 150.000 долари за да го извлече од затвор својот син Вестон, кој беше уапсен под сомнение дека физички ја нападнал неговата мајка.

Синот на Кејџ, Вестон (33) вчера бил уапсен поради напад со смртоносно оружје, потврди полицијата. Тој бил приведен неколку недели откако неговата мајка, актерката Кристина Фултон (57) беше видена со ужасни модринки на лицето.

Медиумите пишуваат дека Вестон ја нападнал мајка си во состојба на психичко растројство. Извор близок до семејството рекол дека „вакво нешто се очекувало да се случи“, но дека „сите се уште се во шок“. Медиумите потсетуваат дека на крајот на април дошло до вербална расправија меѓу Вестон и неговата мајка во Лос Анџелес, по што следела физичка пресметка.

Не е познато дали Вестон е приведен во врска со нападот во април или имало нов конфликт.

Вестон ја нападнал мајка си на 28 април. Тогаш интервенирала Брзата помош, но актерката одбила да оди во болница. Полицијата тогаш соопшти дека Вестон го напуштил местото на нападот до доаѓањето на патролата и дека истрагата е во тек.

Изворите велат дека Фултон се обидела да го утеши нејзиниот син кој имал некои емотивни проблеми. Кристина Фултон, сепак, негираше дека имало конфликт со нејзиниот син пред инцидентот и побарала да се почитува нејзината приватност.

Недолго потоа била видена како плаќа паркинг со модринки на лицето.

Актерката во изјавата навела дека на 28 април пријателите на Вестон ја поканиле да дојде бидејќи имал психичка криза.

„Кога дојдов, бев пречекана од мојот син, кој беше очигледно ментално растроен. Отсекогаш го поддржував мојот син кој се бори со проблеми. Правам сѐ што можам за да му се погрижам да добие постојана помош“, рече Фултон.

Ова не е прв пат синот на познатиот актер да се најде во неволја со законот. Вестон беше уапсен во 2017 година за возење под дејство на алкохол, предизвикувајќи сообраќајна несреќа и напуштање на местото на настанот.

Полицијата соопшти дека тој удрил во повеќе паркирани автомобили, знаци и поштенски сандачиња пред да удри со автомобилот во дрво.

Откако бил пренесен во болница, против него е поднесена кривична пријава за возење под дејство на алкохол, по што бил приведен, а кауција била одредена од 30.000 долари.

Во 2011 година, тој се соочил со обвинение за семејно насилство по расправија со неговата поранешна сопруга Ники Вилијамс.

Вестон во минатото бил лекуван поради проблеми со менталното здравје.

Министрите Тошковски и Дачиќ во посета на ГП Табановце, во рамки на кампањата „вози одморен“

Возачите да внимаваат на себе да одмараат, да консумираат вода и течности да се заштитат себеси и останатите учесници во сообраќајот, порачаа денеска надлежните од републичкиот совет за безбедност во сообраќајот.

Според податоците на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, најголем број сообраќајни несреќи се случуваат во летниот период, поради уморот како последица од повеќе часовното возење. За да ја зголемат свеста кај возачите од опаснсота да се вози изморен, денеска на граничниот премин Табановце беше промовирана кампањата „Вози одморен“.

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски повика најави воведување на олесните мерки за побрз проток на возилата на граничните премини, но не сакаше да прецизира од кога ќе стапат на сила.

Министерот за внатрешни работи на Србија, Ивица Дачиќ напомена дека заложбите на Србија е да се олесни протокот на возила на граничниот премин со Македонија, но секогаш има оправдани стравувања дека истите олеснувања можат да се злоупотребат за шверц и миграција.

Граѓаните кои ги затекнавме на Табановце не се жалеа на метежот. Рекоа дека за влез во Македонија се чека околу 15 минути.

По промоцијата на кампањата, министерот Тошковски замина во дводневна официјална посета на Република Србија каде што ќе оствари билатерална средба со српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ и премиерот Милош Вучевиќ.

Кербер ќе се пензионира по Олимпијадата

Поранешната светска тенисерка број еден, Германката Анџелик Кербер ќе се пензионира по Олимписките игри во 2024 година во Париз.

- Пред почетокот на Олимпијадата, веќе можам да кажам дека никогаш нема да го заборавам овој турнир, бидејќи ова ќе биде мојот последен професионален како тенисер. Го сакам овој спорт со целото мое срце и благодарен сум за спомените и можностите што ми ги даде. Како дете можев само да сонувам да пораснам со рекет во раце и да го достигнам ова ниво. Сега ќе одвојам време да ја впијам секоја секунда од најновите натпревари на теренот. Ви благодариме на сите за поддршката. Таа ми значи многу, напиша Кербер на социјалните мрежи.

Триесет и шестгодишната Кербер има освоено 14 ВТА титули во сингл.

Таа, исто така, освои сребро на Олимписките игри 2016 во Рио де Жанеиро и стигна до финалето на Фед купот (2014) како дел од германската репрезентација.

Министерот за здравство Арбен Таравари негира дека имало неправда кон медицинската сестра

Ниту денеска кога ја посети Детската клиника министерот Таравари не се сретна со медицинската сестра за лично да се информира околу наводниот случај на повредено бебе на оваа клиника. 

Случајот заврши со помирување помеѓу Медицинската сестра и родителите на тримесечното бебе, а интересот во јавноста за него се изгуби откако директорот на клиниката соопшти дека комисијата утврдила дека никој немал намера да му се нанесат повреди на детенцето, какви што беа првичните обвинувања. Таравари кој првично порача доколку има вистина во пласираните информации ќе следуваат санкции, негира дека имало неправда кон сестрата

-Дека сме ја оцрниле сестрата, не е вистина. Јас се надевам дека сестрата ќе ја сретнам на работа кога ќе дојдам четврт пат на Клиниката и ќе разговарам со нејзе. Сега имам доволни информации и гледам дека, најверојатно не е намерно,- изјави, Арбен Таравари – министер за здравство.

Откако владата одлучи да се вработат 600 приватни специјализанти во болниците, министерот истакна дека нивните вработувања ќе одат етапно.

-Од вкупно 647 специјализанти, 300 ќе бидат вработени оваа година. Сега треба да поставиме критериуми и треба да побараме каде има интерес во јавните здравствени установи. 300 други ќе останат за идната година,- изјави, Арбен Таравари – министер за здравство.

Инаку, причина за посетата на Таравари во Клиниката за детски болести беше комплетно реновираната невролошка амбуланта, која според министерот за здравство ќе резултира со поефектна работа, задоволен персонал и квалитетна услуга за најмладите пациенти.

За таа цел, обезбеден е и нов апарат – ехосонограв, кој овозможува квалитетна, навремена и точна дијагностика.

притисни ентер