Не останаа стари ергени во мариовски Рапеш

Шпреса Трајковска родум од Албанија веќе седум години живее во Македонија откако се омажи за Бале Трајковски од мариовското село Рапеш.

Оваа невеста од Албанија денеска е мајка на две деца. Вели дека е задоволна од условите во кои живее. Доајѓајќи во Македонија Шпреса доби шанса да отпатува и во Австралија. Најблиските роднини на сопругот ја зедоа на тримесечен поседок заедно со децата, додека нејзиниот сопруг мораше да остане во Рапеш за да ја чува стоката.

,,Таму има живот. Бев прошетав, многу беше убаво во Австралија. И тука е убаво, со мажот ми. Правам сирење. Убаво е“, вели Шпреса Трајковска, невеста од Албанија.

Џелина Митковска во Рапеш дојде пред 9 години. Вели дека почетокот бил тежок, посебно додека не го научила јазикот. Но откако оформила семејство Македонија станала нејзин вистински дом.

,,Девет години сум тука. Имам четири деца. Убаво живееме“, вели Џелина Митковска, невеста од Албанија.
,,Селото го личи со деца“, порача Љупчо Митковски, сопруг на Џелина.

Мажите од Рапеш кои зедоа албански невести раскажуваат дека се уште невеста од Албанија се зема преку посредници кои наплатуваат од 300 до 500 евра, но Албанките во последно време повеќе се двоумеле дали да се омажат во Македонија зашто на некои им се погодило, но на некои не. Има и такви кои дошле во Македонија, се омажиле тука, но и заминале.

,,Сето тоа оди со посредници. Земаат од 300 до 500 евра. Е сега не идат повеќе како порано. Велат не се мажиме. Ама па и тука се наполни“, вели Бале Трајковски, жител на Рапеш.

Албански невести има во повеќе села во Мариово, но најмногу ги има во Рапеш. Тука веќе не останаа ергени. Постарите жители велат дека сега се живее многу поубаво за разлика од порано, а низ селото повторно трчаат деца.

,,Сега има деца и училиштето го направија“, вели Петре Тодоровски, жител на Рапеш.
,,Сега веќе не е како порано, сега е добро. Порано немаше ни пиво, сега има и ракиче и мастиче“, раскажува баба Анѓа Недановска, жител на Рапеш.
И општина Новаци презема мерки за раст на наталитетот.

,,Општината помага преку венчавки и крштевки, како и патни трошоци за Албанија за да се оженат“, вели Лазар Котевски, градоначалник на Новаци
Предвидена е и поддршка од 5.000 денари за новородено дете.

Србија со рекорден број новозаразени од почетокот на пандемијата

Србија денеска достигна нов рекорд по бројот на заразени со коронавирус - 18.006 случаи од 39.740 тестирани примероци се потврдени во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. 

Од скоро 40.000 тестирани, 45,3 отсто од примероците биле позитивни, што значи дека речиси секој втор тестиран бил заразен со корона.

Србија на почетокот на годината имаше нешто повеќе од 2.000 заразени на дневна основа, но бројот на заразени почна нагло да расте, што експертите го поврзуваат со масовните собири за прославата на Нова година. Брнабиќ утринава гостувајќи на ТВ Прва изјави дека според податоците од осум часот ќе се постигне нов негативен и неславен рекорд по бројот на новозаразени.

„Бројките од осум наутро се катастрофални, но добро е што клиничките слики се многу поблаги“, рече Брнабиќ. Таа потсети дека се во сила голем број антиепидемиски мерки и рече дека ситуацијата би била постабилна доколку се почитуваат мерките.

Во Србија во изминатите 24 часа од инфекцијата починале 26 лица, а со 18.000 нови случаи на инфекција, вкупниот број на потврдени случаи од почетокот на пандемијата надминал 1,4 милиони. Официјално се пријавени вкупно 13.124 смртни случаи. Денеска во болниците има 2.559 пациенти, од кои 109 се на респиратор.

Шаќири: Приоритет на МОН е градење квалитетен национален образовен систем

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска одржа состаноци со раководителите од сите сектори во Министерството за да се запознае со тековното работење и заради заедничко планирање и реализирање на натамошните активности.

Како што информира МОН, Шаќири предочи дека ќе го води Министерството како прв човек на зеднички тим и очекува дека секој вработен ќе даде целосен придонес, раководејќи се од начелата на професионалност, стручност и мотивација.

– Со целото Министерство за образование и наука, во периодот што претстои, ќе продолжиме да го градиме националниот образовен систем како столб на општеството. Тоа е наш приоритет. Само преку квалитетно основно, средно и висoко образование, како и натамошни вложувања во наука, можеме да ја оствариме целта за создавање подобро општество за сите, нагласи министерот Шаќири.

Британски виролог: Влегуваме во нова фаза на пандемијата, вирусот се менува

Иако во светот расте бројот на новозаразени, па многу земји воведуваат построги мерки кои предизвикуваат незадоволство кај луѓето, експертите велат дека крајот на пандемијата конечно е видлив.

Питер Пиот, виролог од Лондонската школа за хигиена и тропска медицина, смета дека омикронот и вакцината се добри за колективниот имунитет.

„Влегуваме во нова фаза на пандемијата бидејќи вирусот се менува. Дека тоа го прави често доказ е оваа последна варијанта, омикрон, која побрзо предизвикува зараза, но нејзинити последици се полесни“, изјави Пиот за ХРТ.

Тој вели и дека благодарение на вакцината паѓа смртноста.

„Навистина мислам дека се движиме во насока на постигнување колективен имунитет. Имаме уште многу да научиме, но најважно е да го намалиме ризикот од инфекција“, вели тој.

притисни ентер