Не останаа стари ергени во мариовски Рапеш

Шпреса Трајковска родум од Албанија веќе седум години живее во Македонија откако се омажи за Бале Трајковски од мариовското село Рапеш.

Оваа невеста од Албанија денеска е мајка на две деца. Вели дека е задоволна од условите во кои живее. Доајѓајќи во Македонија Шпреса доби шанса да отпатува и во Австралија. Најблиските роднини на сопругот ја зедоа на тримесечен поседок заедно со децата, додека нејзиниот сопруг мораше да остане во Рапеш за да ја чува стоката.

,,Таму има живот. Бев прошетав, многу беше убаво во Австралија. И тука е убаво, со мажот ми. Правам сирење. Убаво е“, вели Шпреса Трајковска, невеста од Албанија.

Џелина Митковска во Рапеш дојде пред 9 години. Вели дека почетокот бил тежок, посебно додека не го научила јазикот. Но откако оформила семејство Македонија станала нејзин вистински дом.

,,Девет години сум тука. Имам четири деца. Убаво живееме“, вели Џелина Митковска, невеста од Албанија.
,,Селото го личи со деца“, порача Љупчо Митковски, сопруг на Џелина.

Мажите од Рапеш кои зедоа албански невести раскажуваат дека се уште невеста од Албанија се зема преку посредници кои наплатуваат од 300 до 500 евра, но Албанките во последно време повеќе се двоумеле дали да се омажат во Македонија зашто на некои им се погодило, но на некои не. Има и такви кои дошле во Македонија, се омажиле тука, но и заминале.

,,Сето тоа оди со посредници. Земаат од 300 до 500 евра. Е сега не идат повеќе како порано. Велат не се мажиме. Ама па и тука се наполни“, вели Бале Трајковски, жител на Рапеш.

Албански невести има во повеќе села во Мариово, но најмногу ги има во Рапеш. Тука веќе не останаа ергени. Постарите жители велат дека сега се живее многу поубаво за разлика од порано, а низ селото повторно трчаат деца.

,,Сега има деца и училиштето го направија“, вели Петре Тодоровски, жител на Рапеш.
,,Сега веќе не е како порано, сега е добро. Порано немаше ни пиво, сега има и ракиче и мастиче“, раскажува баба Анѓа Недановска, жител на Рапеш.
И општина Новаци презема мерки за раст на наталитетот.

,,Општината помага преку венчавки и крштевки, како и патни трошоци за Албанија за да се оженат“, вели Лазар Котевски, градоначалник на Новаци
Предвидена е и поддршка од 5.000 денари за новородено дете.

МВР: Лицето кое Мицкоски го посочува дека се обидело да го убие е приведено

Лицето кое лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го посочува дека се обидело да го убие е приведено во полициска станица, изјавија од МВР за МИА.

Од МВР велат дека засега немаат дополнителни информации за случајот.

Мицкоски на Фејсбук вечерва објави фотографија на која се гледаат неколку лица, посочувајќи дека едниот од нив требало да го убие.

– Ова е човекот кој требаше да ме убие вечерва. Барам итно да биде приведен од Спасовски и МВР, наведе Мицкоски во објавата.

Мицкоски вечерва учествува на протесниот марш што со одржува под мотото „Ултиматум – Не благодарам“, кој започна пред Владата, од каде демонстрантите се упатија кон Министерството за надворешни работи, а потоа продолжија пред Собранието.

На раскрсницата пред плоштадот „Скендербег“ на влезот во Старата скопска чаршија дојде до екцес меѓу демонстрантите и група луѓе, а очевидци тврдат и дека се слушнале и истрели, но полицијата интервенираше и ги раздели групи, спречувајќи евентуален поголем инцидент.

Надал – Кириос, второ полуфинале на Вимблдон

Рафаел Надал и Австралиецот Ник Кириос ке играат во полуфиналето на Вимблдон.

Во четвртфиналните дуели, Кириос многу лесно во три сета го елиминираше Чилеанецот Кристијан Харин. Надал пак, прилично се намачи и во пет сета го кршеше отпорот на американецот Тејлор Фриц. Претходно беше познато другиот полуфинален меч во кој Новак Ѓоковиќ ке игра против Британецот Камерон Нори.

Судир со камења и предмети меѓу две групи пред Скендер Бег, маж се закануваше

Петта вечер протести против францускиот предлог.

Со транспратенти , патриотски песни и слогани за оставки и отфрлање на предлогот, бројни граѓани и вечерва протестираат пред Собранието.

Претходно, маршираа од Владата преку МНР до Парламентот.

Михајло Видимлиски е пред Собранието.

За време на маширањето од Владата и дојде судир кај плоштадот Скендер Бег, за што ставува збор?

Целосниот извештај погледнете го во видеото.

притисни ентер