НАСА предупредува: Земјата апсорбира „невидена" количина топлина

Земјата апсорбира двојно повеќе топлина отколку во 2005 година, според ново истражување дефинирано како „невидено" зголемување во услови на климатска криза, објави „Гардијан".

Научниците од НАСА, американската вселенска агенција и Националната администрација за океани и атмосфера (НОАА) во новата студија нагласуваат дека „енергетскиот дисбаланс на Земјата е двојно зголемен" од 2005 до 2019 година. Зголемувањето беше опишано како „алармантно".

„Енергетска нерамнотежа" се однесува на разликата помеѓу тоа колку „сончевата енергија" од Сонцето апсорбира Земјината атмосфера и површина, во споредба со тоа колку „топлинското инфрацрвено зрачење" се враќа во вселената.

„Позитивна енергетска нерамнотежа значи дека системот на Земјата добива енергија, предизвикувајќи глобално затоплување", се вели во соопштението на НАСА.

Научниците откриле дека постои енергетска нерамнотежа со споредување на податоците од сателитските сензори – што следат колку енергија влегува и излегува од Земјиниот систем, како и податоците од океанските пловила.

Овој светски систем за собирање податоци овозможува „точна проценка на стапката со која се затоплуваат светските океани".

Бидејќи околу 90 отсто од вишокот енергија од нерамнотежата оди во океани, податоците од сателитските сензори мора да одговараат на температурните промени во океаните.

„Двата многу независни начини на гледање на промените во енергетскиот дисбаланс на Земјата се во навистина, навистина добар договор, и двата го покажуваат овој многу голем тренд што ни дава голема доверба дека она што го гледаме е вистински феномен, а не само инструментален артефакт", објаснува Норман Лоеб, водечки автор на студијата и истражувач на НАСА.

„Трендовите што ги откривме беа на некој начин доста загрижувачки", рече тој.

Зголемувањето на емисиите на штетни гасови ја заробуваат топлината во атмосферата на Земјата, заробувајќи го зрачењето што инаку би патувало во вселената. Ова затоплување стимулира други промени, вклучувајќи топење на мраз и снег. Зголемената водена пареа и промените во облаците може дополнително да го влошат ова затоплување, соопшти НАСА.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер