Најскапиот играч на Баерн сепак нема да оди во затвор

Лукас Ернандез сепак нема да ја отслужи затворската казна.

Судот во Мадрид неодамна му нареди на ѕвездата на Баерн доброволно да оди во затвор за да ја отслужи казната поради прекршување на забраната за пристап што му ја изрече судот против неговата поранешна партнерка. Хернандез патувал за Мајами, заедно со својата партнерка, откако судот им наредил на двајцата да им се забрани да се приближуваат еден кон друг по претходен конфликт. Не само што патувале заедно, тие споделиле и фотографии од патувањата кои докажуваат дека се венчале во Лас Вегас игнорирајќи ја забраната за патување.

Тој беше осуден на шест месеци затвор, но судот во Мадрид сега ја укина таа одлука и францускиот фудбалер нема да мора да оди во затвор.

Да потсетиме, Французинот пред две години потпиша договор со најтрофејниот германски клуб до летото 2025 година, а Атлетико, поранешниот клуб на Ернандез, доби отштета од неверојатни 85 милиони евра. Ернандез на тој начин стана најскапиот играч во историјата на германскиот великан.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер