Најбогатата жена ги наследила милијардите од мајка си, откако ја прогласила за душевно болна

Најбогата жена на светот е сопственичката на Л’Oреал, Франсоаз Бетенкур Мејерс со 73,6 милијарди долари. Таа е рангирана на 12-тото место на Форбс листата на најбогати.

Франсоаз ја наследила нејзината мајка Лилијан Бетенкур, која ја држеше титулата најбогата жена на светот до 2017 година, кога почина на 94-годишна возраст. "Лилијан Бетенкур почина вечерва во нејзиниот дом, а на 21 октомври ќе и беше нејзин 95-ти роденден. Мајка ми замина мирно", напиша тогаш Франсоаз во објавата.

Семејството кое го држи Тети, со кој претседава Франсоаз, е мнозински акционер на Л’Oреал.

Франсоаз, 68, е ќерка на францускиот политичар Андреа Бетенкур, со кого нејзината мајка Лилијан се омажила во 1950 година.

Франсоаз го држи својот приватен живот подалеку од очите на јавноста, па затоа е познато само дека е во брак со Жан-Пјер Мејерс од 1984 година и дека е многу религиозна. Таа има два сина, Жан и Николас.

Таа честопати имала несогласувања со нејзината мајка, а тоа ескалирало поради францускиот уметник Франсоа-Мари Баниер. Тој и Лилијан станале блиски, а потоа богатата жена во тоа време му подарила подароци вредни дури 1,3 милијарди долари. Меѓу тие подароци биле и премиите на нејзините две животни осигурувања, 11 уметнички дела, вклучувајќи слики од Пикасо, Матис, Мондријан, Делоне и Леже, фотографија на надреалистот Ман Реј и многу пари.

Потоа, Франсоаз го тужела Баниер, обвинувајќи го дека ја искористил менталната и физичката слабост на нејзината мајка за да го стекне нејзиното богатство. Случајот завршил на суд, но сето тоа заглавило кога Лилијан одбила да се подложи на психијатриско испитување.

Во меѓувреме, протекле снимки што ги обелоденил батлерот на Лилијан, Паскал Бонефој. Тој стравувал дека неговата газдарица страда од Алцхајмерова болест и дека некои ќе го искористат тоа. Тој и ги предал снимките на полицијата и можело да се слушне дека Лилијан го именувала Баниер за свој единствен наследник. Единственото нешто што не би го наследил се акциите на Л’Oреал, кои веќе биле пренесени на нејзината ќерка и на двајцата внуци.

Потоа дојде нов пресврт. Мајката и ќерката се помирија, сите тужби биле повлечени, Баниер стана минато и бил изваден од тестаментот. Помирувањето не траело долго бидејќи веќе следното лето, Лилијан и Франсоаз повторно се скараа откако постарата жена изјавила дека на помладата и треба психијатриска помош. Од 2014 година, поради нарушеното здравје на Лилијан, контролата врз компанијата судски и е доверена на нејзината ќерка, додека за здравјето на Лилијан се грижел нејзиниот внук Жан.

Играчите на Лидс со специјални маици го дочекаа Ливерпул, откако премина во Суперлигата

Пред натпреварот помеѓу Лидс Јунајтед и Ливерпул во рамките на 32. коло од Премиершипот, играчите на домашниот тим истрчаа во специјални маици.

Фудбалерите на Лидс ги искажаа своите ставови за новоформираната Европска Супер лига во која вечерва ќе учествува нивниот ривал на Еланд Роуд.

"Лига на шампиони: Заработете пари. Фудбалот е за навивачите".

Да потсетиме, Реал, Милан, Арсенал, Атлетико Мадрид, Челси, Барселона, Интер, Јувентус, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед и Тотенхем објавија дека постигнале договор за создавање на ново натпреварување.

Бојко Борисов е итно опериран- го скинал менискусот на фудбал

Бугарскиот премиерот Бојко Борисов вечерва бил примен во болницата во Пирогов  пренесуваат бугарските медиуми.

Борисов се здобил со повреда на менискусот при играње фудбал.

Во Пирогов бугарскиот премиер во оставка бил подложен на магнетна резонанца и е опериран во друга болница. За претходните спортски повреди на Борисов тој бил оперирани во Софијамед од водечкиот специјалист, Антони Георгиев.

Вучиќ за наводниот нон-пејпер на Јанша за прекројување на границите на Балканот: Спијте мирно..

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека ја отфрла идејата за промена на границите на Западен Балкан, според која неговата земја ќе ја признае независноста на Косово, а за возврат ќе ја анектира Република Српска.

Во последните денови регионалната јавност се фокусира на наводниот нон-пејпер за промена на границите на балканските држави и нивна реорганизација според етнички линии, а медиумите како автори ги споменуваат највисоките словенечки функционери, што тие го негираат.

Во интервју за сараевската комерцијална телевизија „Фејс“, Вучиќ рече дека не видел никаков документ со кој некој, особено словенечкиот премиер Јанез Јанша, би се залагал за ново цртање на границите во регионот.

Тој истакна дека ваквите идеи се неприфатливи за него. „Поделбата на БиХ нема да се случи. Не ни треба територијата на БиХ“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека му ја пренел таквата порака на водачот на босанските Срби и претседател на колективното претседателство на БиХ, Милорад Додик, секогаш кога ќе се сретне со него.

Сепак, тој верува дека Додик има право да размислува како што сака, но не се согласува со него дека српскиот ентитет треба да биде држава.

„Спијте мирно ... Немате причина да се плашите затоа што апсолутен интерес на Србија е мирот и стабилноста“, рече Вучиќ, додавајќи дека мирот меѓу Бошњаците и Србите е од клучно значење и дека тој прави се за да го одржи.

Словенечкиот портал „Нецензуриран“ неодамна ја објави содржината на нон- пејперот без наслов и потпис и напишан на англиски јазик, а ја пренесоа многу други медиуми во Словенија, со предупредување дека не е потврден ниту од Европскиот совет ниту од Европската комисија.

Станува збор за неофицијален дипломатски документ за распарчување на БиХ, припојување на Република Српска кон Србија и обединување на Косово со Албанија и има наслов „Западен Балкан - патот напред“, тврди порталот.

притисни ентер