Музички хит за коронавирусот предизвика различни реакции низ светот (ВИДЕО)

Африканските музичари Боби Вин и Нубијан Ли снимија генијална реге песна , која предупредува на опасноста од ширење на коронавирусот.

„Лошата вест е дека сите ние сме потенцијални жртви, но добрата вест е дека сите ние сме потенцијално решение“, велат музичарите во песната во која се говори за симптомите и начините за заштита од инфекција.

Боби Вино, чие вистинско име е Роберт Кигулани, потекнува од Уганда, која досега има 14 заразени, според „Гардијан“. Првиот случај е регистриран пред четири дена и веднаш беа воведени превентивни мерки како што се затворање на границата, забрана за јавно собирање и затворање на објектите.

Претседателот на Либерија, поранешен фудбалер, Џорџ Веј исто така објави песна за короната наречена Let's Stand Together и Fight Coronavirus, а тој објави слична песна и за време на кризата со ебола.

„Либерија е земја во која повеќето луѓе немаат пристап до Интернет и социјални мрежи, но сите слушаат радио. Песната ќе се емитува на радиостаниците низ целата земја за да се шири пораката“, рече неговиот портпарол Соло Калебе.

Короната ја опеа и Сенегалската хип-хоп група ,,Јен а Маре’.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер