МНТ со „Народен непријател“ и „Музичкиот времеплов“ со српски уметници вечер на „Охридско лето“

„Музичкиот времеплов“ на српските уметници Андрија Минчиќ, Тадија Минчиќ Никола Цветковиќ ќе се одржи во црквата „Света Софија“.

Театарска претстава „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, во режија на Нина Николиќ, а во продукција на Македонски народен театар и концертот на српските уметници Андрија Минчиќ на кларинет, Тадија Минчиќ на фагот и Никола Цветковиќ на пијано, вечер се на програмата на 62. издание на фестивалот „Охридско лето“.

Во претстава „Народен непријател“ играат: д-р Томас Стокман, лекар во општинската бања – Никола Ристановски, Катарина, неговата сопруга – Звездана Ангеловска, Петра (нивната ќерка), наставничка – Дарја Ризова, Ејла, нивната средна ќерка – Јана Вељановска, Мортине, нивната најмала ќерка – Ана Арсовска, Петар Стокман (брат на лекарот), градоначалник и претседател на управниот одбор на бањата – Благој Веселинов, Мортен Кил (потатко на Катарина), кожар – Петре Арсовски, Ховстад, уредничка на „Народен гласник“ – Сашка Димитровска, Билинг, соработник на „Народен гласник“ – Александар Михајловски, Аслаксен, сопственик на печатница – Нино Леви и Капетан Хорстер – Мартин Ѓоргоски.

Сценографијата е на Вишња Вујовиќ, а костимографијата на Ивана Каранфиловска-Угуровска.

Драмата во пет чина „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, првпат е објавена на 28 ноември 1882 година со оригинален наслов „En folkefiende“. Напишана е како одговор по јавниот скандал за неговата претходна драма – „Духови“, која ја критикува хипокризијата и моралот во општеството. Имала над 1.880 премиери на различни сцени низ светот.

„Музичкиот времеплов“ на српските уметници Андрија Минчиќ, Тадија Минчиќ Никола Цветковиќ ќе се одржи во црквата „Света Софија“.

Андрија Минчиќ дипломирал во класата на професор Анте Гргин, а потоа специјализира камерна музика на Факултетот за уметности при Универзитетот во Ниш. Како солист настапува на преку 200 концерти во земјата и во странство. Во март 2013 година ја започнува педагошката кариера како доцент на одделот за дувачки инструменти на Факултетот за уметности во Ниш каде предава кларинет и други предмети. Како саксофонист свири: џез, фанк, поп, електронска музика, а член е на Нишкиот Биг Бенд оркестар и други ансамбли.

Тадија Минчиќ е роден во 1990 година во Ниш и започнува да учи фагот со професорот Мирко Исаески, а дипломира и магистрира во класата на професорот Еберхард Маршал на Универзитетот за музика и изведувачки уметности во Минхен. За време на студиите добитник е на 12 први награди на различни национални и интернационални натпревари и остварува солистички настапи со Симфонискиот оркестар од Ниш и со Камерниот оркестар од Солун. Од 2021 година е ангажиран како прв соло – фаготист на Симфонискиот оркестар на РТС во Србија, како и во Филхармонијата во Дортмунд.

Пијанистот Никола Цветковиќ дипломира и магистрира на Факултетот за уметности во Ниш во 2013 година. Како соло уметник и камерен музичар настапувал во земјата и странство. Во 2017 година со дозвола на шведскиот бенд „Кататонија“, го издал албумот „Цветковиќ свири Кататонија- колекција на песни за соло пијано“ по што добива одличен одзив од почитувачите на нивната музика од целиот свет./МИА

Дали превирањата во ДУИ може да предизвикаат потрес во владата?

Дали и какви последици ќе има расколот во ДУИ на политичката сцена, но и во Владата?

Овие дилеми повторно се отворија во јавноста откако дваесетина високи функционери на ДУИ пред два дена преку писмо до јавноста изразија револт од партиската политика и го вперија прстот кон Артан Груби.

Дел од аналитичарите не очекуваат тектонски пореметувања во Мала Речица. Според аналитичарот Алберт Муслиу иако револтот доаѓа од влијателни личности во ДУИ, сепак крајниот збор таму го има Али Ахмети кој вчера индиректно застана во одбрана на Груби. Муслиу не верува дека ваквите случувања во ДУИ се закана за опстанокот на владата, ниту пак парламентарното мнозинство.

-Не е првпат ова да се случува, имаше вакви обиди двапати при формирањето на Владите, секако тука носители беа двајца високи функционери на ДУИ, Изет Меџити и Блерим Беџети кои пак беа најуспешните и на минатите избори. И секако дека тоа незадоволство за нерефликтирање на позициите кои се поделија согласно гласовите кои ги собрале, го изразуваат на овој начин и не гледам ништо драматично во тоа. Не верува дека ова ќе оди во крајност да се заврши со формирање на партии, затоа што хомогенот на целиот процес сепак е Али Ахмети и не верувам дека би се одлучила групата да оди во тој правец. Не верувам дека ќе оди до таа мерка дека ќе се ризикува коалицијата помеѓу ДУИ и СДСМ и дека пратениците кои се незадоволни ќе одат до таа крајност да рушат Влада, вели Муслиу за Канал 5.

По писмото на незадоволните членови на ДУИ, кои во јавноста добија назив „огнена група“ се појавија информации дека за мир во Мала Речица може да биде жртвувана позицијата на министерот Бујар Османи. Тој пак денеска како лажни ги отфрли ваквите тврдења.

-Ги видов коментарите, тоа се глупости кои не заслужуваат коментар. Тоа е лажна вест и шпекулација која не заслужува коментар и нема никаква основа. Во ДУИ има голема внатрешна демократија и секој има право да каже свој став, а последниот збор го има Ахмети. Тој вчера го кажа својот став и тука завршуваат сите дебати во ДУИ и си продолжуваат сите со своите ангажмани. Јас не би можел ништо да додадам повеќе, рече Османи.

Лидерот на „интегративците“ Али Ахмети, коментирајќи го писмото на неговите сопартијци вчера даде индиректна поддршка за вицепремиерот Груби и порача оти партијата има воспоставено стабилни структури, кои можат да функционираат дури и без него. Според Ахмети, ова не е нешто ново и внатрепартиските превирања ги оцени како вредности на демократијата на кои и тој инсистирал веќе 20 години.

Реков дека ДУИ има поставено стабилни структури кои можат да функционираат без Али Ахмети, без Блерим Беџети, без Муса Џафери, без Изет Меџити, ова е национална инвестиција и оваа национална инвестиција има силна основа и силна поддршка“, изјави Ахмети.

За превирањата во ДУИ засега нема коментар од првиот вицепремиер Груби, а и групата незадоволни остануваат на кажаното во писмото.. на него потпишани беа двајца пратеници, Изет Меџити и Мерита Колчи Коџаџику, како и заменик-министер и двајца градоначалници..

Македонија нема да ги признае резултатите од руските референдуми во Украина

Македонија нема да ги признае руските референдуми во Украина бидејќи со нив не се урива само меѓународното право, туку и безбедноста на глобално ниво - вели шефот на македонската дипломатија Бујар Османи.

На брифинг со новинарите, тој изрази и загриженост што дел од граѓаните во земјава ја оправдуваат руската агресија, нешто што според него е против националните и државни интереси на Македонија како земја членка на НАТО. Османи истакна дека за земјава не постои никаква директна закана од соседството, но дека ваквите преседани го ставаат светот во ризик од нови војни и конфликит и токму затоа е важно Украина да победи.

-Многу е важно Украина да победи во оваа војна. Нема да признаеме никакви референдуми ниту резултати од такви референдуми. Ме чуди што 25 посто македонски граѓани сметаат дека руската агресија врз Украина е оправдана, тоа е против националните и државните интереси на нашата земја.- Бујар Османи – Министер за надворешни работи.

Османи се осврна и на минатонеделното присуство на Генералното собрание на ООН, за кое оцени дека било поинакво од претходните години. Односот и содржината на наративот кон Македонија според него, бележи квалитативна промена, односно од земја која бара поддршка за својата позиција, во земја од која се бара поддршка.

-Тоа е квалитативно важна разлика. Од земја која што обично на тие настани ги претставува своите проблеми, во земја на која што и се претставуваат проблемите на другите земји. И тоа се многу причини, поради тоа. Прво, се разбира нашето членство во НАТО, коешто ја менува веднаш меѓународна позиција на земјата. Второ, е почетокот на преговори. И тоа се забележуваше во Њујорк затоа што третманот го имавме како да веќе сме земја членка на Унијата,- Бујар Османи – Министер за надворешни работи.

Османи нагласи и дека тоа што за време на генералното собрание на ООН во Њујорк терминот за нуклеарна војна станал секојдневие во политичкиот дискурс, е опасно само по себе. Според него, тоа е прекин на психолошка бариера која светот го доведува чекор поблиску до таква можност и тоа треба да е алармантно.

БЕГ „крева раце“ од парното - ќе останат ли скопјани со ладни радијатори?

Дали скопјани ќе останат со ладни радијатори, откако БЕГ најави дека нема да го пушти парното во Скопје?

Од компанијата контра вицепремиерот Битиќи – тврдат дека ниту имаат законска обврска ниту имаат можност да испорачуваат топлинска енергија.

Договорот за закуп на топланите со „Адора“ веќе им бил раскинат, а договорот со ЕСМ истечен.

Пред владата е Катерина Капкоска.

Кате, вистинска паника предизвика најавата од БЕГ, дали има некаков одговор од Владата и од регулаторна, кои досега сметаа на услугите на компанијата?

Во видеото погледнете го целиот извештај.

притисни ентер