Ковачевски: Макрон како и Фон Дер Лајен кажа дека сега е момент да се донесат потребните одлуки

Интервју со премиерот Димитар Ковачевски.

Во интервју за Канал 5 Телевизија, претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски рече дека земјава има силна поддршка од ЕУ и САД и дека сега е моментот за одлука, да се обезбезбеди европската интеграција и европската иднина, информирајќи за средбите коишто денеска ги оствари со Претседателот на Франција, Макрон и претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајн во Братислава но и за средбите со високите американски претставници.

-Пораките се многу јасни, имаме силна и недвосмислена поддршка, сега е моментот Северна Македонија да ги донесе потребните одлуки со кои ќе се обезбеди европска интеграција и европска иднина на нашата држава. Сега треба да се искористи геополитичкиот момент на согласноста на земјите членки на ЕУ за проширување, рече Ковачевски.

Не се разликуваат ниту пораките од другите наши стратешки партнери, меѓу кои и САД, додаде Ковачевски.

-Сенаторот Крис Марфи којшто е еден од сенаторите во американскиот сенат кој е вклучен во надворешната политика на САД, имаше многу јасна порака која порака ако ја погледнете таа не се разликува ниту од пораките на германскиот Канцелар, ниту од пораката на државниот секретар Блинкен ниту од пораките на амбасадорите кои што во нашата држава, вклучително и амерканската амбасадорка. Сега е време Македонија да ги носи одлуките за продолжување на преговорите со ЕУ и зачленување во ЕУ. Апсолутно дека и во САД, меѓутоа и во НАТО и во нашите партнерски држави во ЕУ постои мислење дека во нашата држава сега е моментот кога треба да го направиме исчекорот. Да покажеме сите заедно дека сме партнер и на САД и на ЕУ и на НАТО. И дека оваа Влада тоа го застапува исто како и нашите граѓани. Нашите граѓани секогаш биле на вистинската страна на историјата, дека ние се застапуваме за демократските вредности и интеграција на државата во ЕУ. Пораката беше многу јасна дека оние кои се против таква политика, дека практично нема да наидат на поддршка кај политичарите, дипломатите во државите од нашите стратешки партнери, рече претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски за Канал 5 Телевизија.

Изборот пред нашата земја и партиите е интеграција во ЕУ или изолација, а ние тоа го видовме во периодот од 2006 до 2016 година, тоа ќе се случи доколку не успеат уставните измени, рече во интервју за Канал 5 Телевизија, премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски.

- Доколку не успеат уставните измени за кои што тие (ВМРО-ДПМНЕ) се залагаат, ние ја гледавме таа ситуација од 2006 до 2016 година, тоа е изолација. Тука не треба да сте некој кој што ќе треба да измисли нешто за да знаете постигнавте. Што после тоа ние го видовме од 2006 до 2016 година кога државата ниту еден милиметар не напредуваше во своите евроатлански интеграции, кога државата беше изолирана, кога државата беше оквалификувана како заробена држава, кога според слободата на медиумите бевме 130 во светот а сега сме 38- ми во светот, кога владеењето на правото беше тотално нарушено. Кога ако ги погледнете рангирањата и на Енономист и на Фридом хаус и на сите други релевантни меѓународни институции бевме да дното, рече Ковачевски.

Претседателот на СДСМ рече дека поканата за средба со Христијан Мицкоски е веќе доставена до ВМРО-ДПМНЕ.

-Да поканата веќе од мојот кабинет е доставена до ВМРО-ДПМНЕ, до претседателот. Таа средба ќе биде одржана во текот на наредните денови на која ќе разговараме како што кажав за две клучни теми. Првата е одлуките кои што треба да бидат донесени со цел продолжување на евроинтеграциите на нашата држава, односно да обезбедиме глас за Европска Македонија и второ за односите со соседите и за пристапот кој треба да го имаме како држава во однос на градење на добрососедски односи со сите наши соседни држави, рече Ковачевски.

Протест за Палестина и на Оксфорд- десетици уапсени по судирот со полицијата (ВИДЕО)

Британската полиција денеска уапси десетина студенти на Универзитетот Оксфорд, а со некои од нив влезе во физичка пресметка за време на пропалестинскиот протест во кампусот.

Групата Оксфорд Акција за Палестина (ОА4П) соопшти дека администрацијата на универзитетот повикала полиција откако студентите почнале да протестираат во канцелариите на администрацијата, како што се случи во другите кампуси во Британија, САД и на други места во светот од почетокот на конфликтот во Газа.

Од полицијата велат дека се запознаени за настанот, а повеќе информации ќе дадат подоцна.

Администрацијата на универзитетот се уште нема официјален коментар, а претходно најави дека го почитува правото на слобода на изразување во форма на мирни протести.

Снимките објавени од ОА4П на социјалните мрежи покажуваат судири меѓу полицајци и студенти кои седеле на патот блокирајќи полициско комбе кое наводно превезувало приведени.

Демонстрантите бараа Универзитетот да ги прекине врските со компаниите поврзани со Израел, кој е во војна со палестинската милитантна група Хамас во Појасот Газа.

„Јасно е дека администрацијата претпочита да ги приведува, замолчи и физички да ги нападне своите студенти, наместо да се соочи со нејзиното олеснување на геноцидот што Израел го спроведува во Газа“, објави групата на X.

Демонстрантката Кендал Гарднер, студент по политички науки на Оксфорд, рече дека полицијата ги извлекла студентите од патот.

„Наидовме на екстремно насилство и непријателство“, изјави таа за Ројтерс.

Расте бројот на жртви при уривање на бина на изборен митинг во Мексико, загина и дете (ВИДЕО)

Најмалку девет лица, меѓу кои и едно дете, загинаа, а 50 други се повредени откако се урна бина на предизборен митинг во северната мексиканска држава Нови Леон, изјави локалниот гувернер.

Инцидентот се случил додека претседателскиот кандидат на левиот центар Хорхе Алварез Мајнез држел говор во градот Сан Педро Гарза Гарсија, во близина на Монтереј.

Мајнез беше неповреден во уривањето и е виден како зборува со приврзаниците по инцидентот. Неколку членови на неговиот тим се повредени, рече тој.

Уривањето на бината беше предизвикано од ненадеен налет на ветер, рече Мајнез во објавата на X.

Се појавија снимки кои го покажуваат моментот кога се урна светлосната структура додека неколку луѓе беа на сцената.

На видеото објавено на социјалните мрежи се гледа како Мајнез им мавта на своите поддржувачи, а потоа трча додека дел од структурата се урива.

Гувернерот на државата Самуел Гарсија ги повика локалните жители да останат дома поради грмотевици и силни ветрови во областа.

„Ако можете, избегнувајте да излегувате бидејќи има бури и необични ветрови. Ќе ве известувам“, напиша тој на X.

Реагирајќи на веста за инцидентот, мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор рече дека испраќа „прегратка до членовите на семејствата, пријателите на жртвите и политичките поддржувачи“.

По тешка болест, девојка си го врати гласот со помош на вештачка интелигенција

Додека гласовното клонирање со помош на вештачка интелигенција (ВИ) е причина за загриженост, употребата на новата OpenAI технологија може да им помогне на луѓето погодени од мозочни удари и тумори.

Пред да ја направи операцијата која требаше да ѝ го спаси и промени животот, гласот на младата Американка Алексис Лекси Боган беше полн со енергија.

Таа сакаше да пее балади додека вози, секогаш насмеана и беше сопран во хорот на училиште.

Преку ноќ, тој глас исчезна.

Месечната рехабилитација ѝ помогна на Лекса да се опорави, но нејзиниот говор сè уште е нарушен, па дури и нејзиното семејство и пријатели се борат да ја разберат.

Сепак, Лекси си го врати стариот глас во април. Нејзината способност да зборува не се подобрила, но таа доби клон на нејзиниот глас генериран со вештачка интелигенција од производителот ChatGPT OpenAI, кој може да го користи преку апликација на нејзиниот телефон.

Создадена користејќи 15 секунди од нејзиниот тинејџерски глас преземен од видеото што го снимила за училишен проект, нејзиниот синтетички глас сега може да каже речиси сè што сака и звучи исклучително реално и автентично.

Таа внесува неколку зборови или реченици во нејзиниот телефон и апликацијата веднаш ги чита гласно, презентирајќи го нејзиниот клониран глас.

Експертите предупредија дека брзото подобрување на технологијата за клонирање глас со помош на вештачка интелигенција може да го зголеми ризикот од телефонски измами, да ги наруши демократските избори и да го поткопа достоинството на луѓето, живи или мртви, кои никогаш не се согласиле да им се регенерираат гласовите за да кажат работи што никогаш не ги кажале.

Голема грижа е употребата на оваа технологија за создавање на таканаречена длабока фејк содржина, која може да биде многу штетна. Енциклопедија Британика го дефинира длабок фејк како „синтетички медиуми, вклучувајќи слики, видео и аудио, генерирани од технологијата на вештачка интелигенција што прикажува нешто што не постои во реалноста или настани што никогаш не се случиле“.

Технологијата, на пример, беше искористена за создавање лажни повици до гласачите во Њу Хемпшир кои се претставуваа како американскиот претседател Џо Бајден.

Во американската сојузна држава Мериленд, властите неодамна обвинија спортски директор во средно училиште дека користел вештачка интелигенција за да генерира лажен аудио клип од директорот на училиштето кој дава расистички коментари.

Сепак, Лекси и нејзиниот тим лекари мислат дека нашле примена на оваа технологија која го оправдува ризикот, пренесува Еуроњуз.

Боган е една од првите луѓе - единствената со нејзината состојба - која повторно создаде изгубен глас користејќи OpenAI.

Некои други даватели на вештачка интелигенција, како што е стартапот ElevenLabs, тестираа слична технологија за луѓе со пречки во говорот и губење на говорот - вклучително и адвокатка која сега користи свој гласовен клон во судницата.

притисни ентер