Кинескиот BYD ја напаѓа Европа, се покажа и каков е на тест со конуси (ВИДЕО)

Кинеските производители веќе победија на автосалонот во Минхен, а сега ќе го пробијат и европскиот пазар на автомобили.

Предводник на кинескиот автомобилски бран е BYD, а една од неговите гордости е моделот Хан. Станува збор за електричен автомобил кој сака да се натпреварува со најдобрите во класата, премиум претставници од Европа како што се BMW i5 и Mercedes EQE.

Лимузината од пет метри има погон на сите тркала, има над 500 КС, а автономијата е 520 километри. Сè на сè, нуди многу конкурентни карактеристики, и по цена од околу 70.000 евра.

А за да им се допадне на европските купувачи, не е доволно да изгледа добро и да има конкурентна цена. Автомобилот исто така мора да биде добар за возење. Еден показател би можел да биде тестот за избегнување конуси, на кој го ставил шпанскиот km77.com.

На рамнина, BYD е далеку поубедлив од гореспоменатите ривали. До 100 km/h стигнува за 3,9 секунди, додека на BMW му требаат 6 секунди (i5 eDrive40), а на Mercedes (EQE 300) дури 7,3 секунди. Контролирањето на таа моќ е веќе уште еден адут, а овој тест јасно го покажува тоа.

BYD Han исто така бил проблематичен во возењето слалом, каде што возачот се мачел со дозирање на гас и одржување константна брзина. На крајот, возењето го заврши за 23,9 секунди, како BMW X1, но значително полошо од подеднакво моќниот и значително поскап Porsche Taycan.

И тоа може да се прости. Сепак, малку неочекувано, BYD паѓа на тестот за избегнување конуси со стандардни 77 km/h. Ги уништува конусите, па затоа е неопходно да се забави до 70 km/h. Точно, при 74 км/ч малку недостасуваше.

На пример, Mercedes EQE го изведе тестот со таа брзина, па по тестот, шпанскиот магазин заклучува дека Хан не го заслужува епитетот „спортски седан“, но импресионира со моќност и луксуз.

Кортни Кокс (60) се сними како излегува од замрзнувачот: „Одлично се чувствувам“

Кортени Кокс, актерката позната по улогата на Моника во серијата Пријатели, минатиот месец го прослави својот 60-ти роденден.

Својата рутина ја објави на Инстаграм за која вели дека одржува одлична фигура, но дури и самата призна дека понекогаш претерува.

„Само што го прославив роденденот... Не ми се допаѓа кој број беше, но немам избор“, почна со овие зборови во видеото снимено во теретана. Кокс рече дека треба да дадете сè од себе, а рутината за вежбање која таа им ја претстави на своите следбеници вклучуваше вежби за раце, влечење, вежби за гради, стомачни мускули и кардио.

Кортни носеше црн спортски градник и хулахопки во иста боја кои ја истакнаа нејзината витка фигура. Иако нејзиниот сет за вежбање е прилично стандарден, кон крајот на видеото работите се сменија. Актерката ја замени својата црна облека за вежбање за бикини и се сними како излегува од замрзнувачот.

„Што, ова ли е криотерапија? се пошегува познатата актерка. Инаку, криотерапијата или студената терапија вклучува употреба на ниски температури во медицинскиот третман и е пофалена за придобивки во намалувањето на воспалението и промовирањето на закрепнувањето. Иако на јавноста не и е познато дали Кокс тоа го прави секој ден, таа претходно објави видео на кое се обидува да влезе во ледена бања.

Кокс претходно изјави за „Glamour“ дека мислела дека ќе го мрази трендот на велнес, но го засакала со текот на годините. „Се чувствувам одлично со часови по влегувањето во замрзнувачот“, објасни таа и додаде: „Колку и да се плашите да влезете, знајте дека потоа ќе се чувствувате многу добро“. Таа истакна дека го сака напливот на допамин што го добива кога влегува во замрзнувачот.

Извор: Индекс.хр

Алиев: Азербејџан би можел да извезува гас преку Украина

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави денеска дека Украина и Европската унија се заинтересирани Азербејџан да ја снабдува Европа со природен гас преку Украина oткако ќе истече постоечкиот договор со Русија на крајот на годината.

„Продолжуваат разговорите со властите во Украина и ЕУ, како и со Русија, и се чини дека сите страни се заинтересирани за продолжување на снабдувањето. Ќе помогнеме ако можеме“, рече Алиев на прес-конференција, пренесе Блумберг.

Тој посочи дека производството на гас во неговата земја ќе се зголеми благодарение на новите и постоечките проекти во Каспиското Море. Во 2022 година, Азербејџан потпиша меморандум за разбирање со Европската комисија со намера да го удвои извозот на гас во Европа на 20 милијарди кубни метри до 2027 година.

„Земјата се движи кон целта. Извозот во Европа ќе се зголеми на близу 13 милијарди кубни метри оваа година од 11,8 милијарди кубни метри во 2023 година и осум милијарди кубни метри во 2021 година. Испораките ќе се испраќаат преку т.н. Јужен гасен коридор што го поврзува Азербејџан со Европа преку Грузија и Турција“, рече Алијев./MИА

Норис стартува прв на Хунгароринг

Возачот на Мекларен, Ландо Норис, ја освои пол-позицијата за Големата награда на Унгарија, откако постави најбрзо време во квалификациите благодарение на кругот што го извозе за 1:15.227 минути.

Првиот стартен ред го комплетира неговиот тимски колега Оскар Пјастри со заостанување од 0,022 секунди. Трет трката ќе ја започне актуелниот шампион Макс Верстапен, кој беше за 0,046 секунди побавен од возачот на Мекларен.

Исходот од квалификациите го реши несреќата на Јуки Цунода на две минути пред крајот. Возачот на РБ малку пошироко излезе од свиокот 3, помина преку тротоарот, „скокна“ во воздух и нанесе штета на својот автомобил, како и појавата на црвени знамиња.

Трката на Хунгароринг е закажана за в недела во 15 часот./МИА

притисни ентер