Хурем се породи, го откри името на ќерката

Се шпекулира дека татко на бебето е познат актер од турсите серии

Мерјем Узерли (37), позната по улогата на Хурем во серијата „Сулејман Величествениот“, не го откри името на таткото на детето, но се шушка дека станува збор за турскиот актер Чаглар Ертугрул (32) со кого е во врска, а е познат по улогите во сериите „Љубов во најава“ и „Ќерки“.

"Нашата најмила Лили Кои ... Лара, тато и јас сме пресреќни што можеме да ти посакаме добредојде во семејството. Се чувствуваме толку благословено и среќно што ни пристигна. Биди засекогаш заштитена“, напиша Мерјем Узерли на Инстаграм покрај фотографијата со ќерката.

Актерката ја доби својата постара ќерка Лара (6) со турскиот милионер Кан Атеш (56), со кого раскина на многу бурен начин. Според неа, тој дури и побарал од неа да абортира за подоцна да се бори за старателството над девојчето.

Хурем се избори за детето, а се бореше и со психичката криза во која падна поради екстремно напорното снимање на „Сулејман Величествениот“, денес живее во Берлин и е посветена на бизнисот, таа отвори продавница за здрави слатки, чоколада, бонбони и џемови во центарот на Берлин .

Надминат бројот од 2 милиона жртви од корона , само во Европа починале 400.000 луѓе

Бројот на пријавени случаи на коронавирус во светот е повеќе од 96 милиони, а повеќе од два милиони починале, од кои 400.000 во Европа.

САД сè уште имаат најголем број потврдени случаи на инфекција со коронавирус, 24.078.773 и се лидери според официјалниот број на смртни случаи, 399.003, според денешните податоци на страниците на универзитетската болница Џонс Хопкинс.

Следува Индија со повеќе од 10,5 милиони заразени.

На трето место со 8,5 милиони заразени е Бразил, земја со 210 милиони жители што вчера започна национална кампања за вакцинација против коронавирус, само еден ден по итното одобрение за вакцините СиноВак и АстраЗенека.

Русија е на четвртото место со повеќе од 3,6 милиони заразени. Русија денеска потврди 21.734 нови случаи на инфекција со коронавирус во последните 24 часа. Властите соопштија дека 586 лица починале во истиот период , со што бројот на смртни случаи дијагностицирани со ковид-19 во Русија достигна 66.623.

Рускиот здравствен регулатор Роспотребнадзор денеска објави, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, дека втората руска вакцина против ковид-19, наречена EpiVacCorona, е стопроцентно ефикасна.

Велика Британија е на петтото место според бројот на заразени, со 3.443.350 и 90.031 смртни случаи, највисока стапка во Европа.

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок деенска објави дека ќе биде во самоизолација до недела откако преку мобилна апликација бил предупреден дека контактирал со лице со позитивен тест за коронавирус.

Повеќе од 400.000 луѓе починале од ковид-19 во Европската унија, изјави денеска комесарката за здравство на Европската комисија, Стела Киријакидес.

Обраќајќи се пред Европскиот парламент, таа истакна дека изминатите десет месеци биле потешки за европскиот блок „отколку што можевме да замислиме“ и ја повика ЕУ да ја сврти страницата со помош на моќното оружје, бидејќи две вакцини се веќе одобрени и следуваат нови одобрувања.

ММФ: Ни требаат повеќе пари за помош на задолжените во коронакризата

На Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) му требаат повеќе пари за да им помогне на задолжените земји, рече неговата шефица, предупредувајќи на многу несигурни глобални економски изгледи и продлабочување на јазот меѓу богатите и сиромашните земји.

Бугарката Кристалина Георгиева долго време се залагала за прераспределба на специјалните права за влечење (СДР), валутата на ММФ и вчера рече дека може да одвои повеќе пари за справување со здравствената и економската криза и да го забрза развојот кон дигитална и зелена економија.

За време на мандатот на претседателот во заминување Доналд Трамп, САД, како најголем акционер на ММФ, ја блокираа прераспределбата на специјалните права за влечење, бидејќи според сегашните одредби, побогатите земји добиваат повеќе пари, пропорционално на нивниот удел.

ММФ интензивира поволно финансирање за економиите во развој, вклучително и донации на земјите-членки од околу 20 милијарди долари во постојните СДР. Тоа ќе продолжи да игра важна улога, но потребни се понатамошни чекори, нагласи Георгиева.

„Ова ќе продолжи да биде многу важно, дури и поважно, за да можеме да го зголемиме нашиот капацитет за поддршка на земјите кои заостануваат“, рече шефицата на ММФ.

Прераспределбата на посебните права сè уште се разгледува, тврди таа.

Евентуална продажба на златото од резервите на ММФ би вклучувала „одредени трошоци “ за ММФ, но одлуката е на членовите, додаде таа.

Новиот претседател на Меѓународниот монетарен и финансиски комитет (ИМФЦ), шведската министерка за финансии Магдалена Андерсон, на вчерашната онлајн прес-конференција заедно со Георгиева рече дека е јасно дека потребата за ликвидност останува висока.

Исто така, најави консултации со земјите-членки за опциите за зајакнување на ликвидноста.

Андерсон е првиот европски службеник на чело на ИМФЦ по повеќе од 12 години и е првата жена што ја извршува функцијата, а нејзиниот тригодишен мандат започна вчера.

Таа очекува групата од 20 најголеми економии (Г20) да го продолжи постојниот мораториум за отплата на долгот на најсиромашните земји, кој, како што сега стојат работите, треба да заврши во јуни. Таа додава, сепак, дека многу ќе зависи од динамиката на вакцинирање во наредните месеци.

Арсовски: Молкот за тендерите кои ги доделиле СДСМ на нивниот советник ги потврдува сомнежите

Поминаа неколку дена од обелоденувањето на скандалозниот тендер за маркетинг од 200.000 евра во Фондот за иновации, а од СДСМ и власта гледаме единствено молк, рече Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ преку државните институции доделила над десетина милиони денари во тендери на нивни советник од Град Скопје, кој ја раководи маркетинг агенцијата Бригада Дизајн.

Човек кој нема гукнато, нема изустено ниту еден збор изминативе 3 години и нема дадено никаква изјава во градот Скопје како партиски функционер на СДСМ, дебело се нафатирал и обогатил од парите на граѓаните, односно од парите на државните институции.

Молкот од страна на власта и СДСМ и сеуште непреземањето на никакви чекори е потврда на сомнежите дека се работи за потенцијален криминал и испумпување на народните пари преку фирми на функционери на СДСМ во конкретниот случај фирма на Бојан Ивановиќ, советник о редовите на СДСМ во Градот Скопје.

Почитувани,

Во периодот од 2018 до 2019 година и 2020та година Бојан Ивановиќ од СДСМ добил неколку милионски тендери во денари од Фондот за иновации и уште два тендери од Регулаторната комисија истата онаа комисија која им ја покачи цената на струјата на граѓаните. Вкупно над 10 милиони денари, народни пари, завршиле во џебот на функционер на СДСМ, понатаму не знаеме каде.

Над 55.000 граѓани останаа без работи, огромен број на компании пропаднаа заради економската криза и некапацитетноста на власта да им помогне и да се справи, а СДСМ и нивните функционери испумпуваат пари на граѓаните од Буџетот на фимрите односно институциите на државата.

Затоа повторно јавно прашуваме исто како и вчера, дали СДСМ ќе преземе одговорност за овие тендери, дали Петре Шилегов ќе побара оставка од својот советник Бојан Ивановиќ, дали Коста Петров ќе го раскине спорниот тендер и ќе направи ревизија на претходните тендери кои што му биле доделени на истиот овој човек кои што исто така се прилично сериозни суми и дали конечно антикорупциската комисија која стана експерт за прикривање корупција на власта изминатите три години, конечно ќе отвори случај да ги истражи сите овие тендери и на кој начин завршиле во џебот на еден советник од редовите на СДСМ?

Институциите се на потег, но знаејќи ја нивната сервилност кон власта, Заев и СДСМ, очигледно ќе молчат додека некој ги краде парите на граѓаните, рече Арсовски.

притисни ентер